Rzeszów - Niedziela, 19.05.2024
Reklama

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?

Dodano: 27.04.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek chce, aby pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej. - Wydaje się ze cmentarz dla takiego pomnika jest najlepszym cywilizacyjnie miejscem i pozostanie jego wymiar antywojenny” – mówił Konrad Fijołek.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa poruszono temat przyszłości Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, który znajduje się na placu Ofiar Getta.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Jego zdaniem, najlepiej byłoby przenieść pomnik na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej. Nie da się go jednak przenieść w całości, ponieważ pewne elementy uległyby zniszczeniu w trakcie dekonstrukcji.

- W kwestii zmiany lokalizacji pomnika zleciliśmy ekspertyzę, która wykazała, że nie da się go przenieść w całości. Ale pewną znaczącą część można przewieźć na Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej -  mówił Konrad Fijołek.
Reklama
Prezydent poinformował również, że swoje stanowisko w sprawie pomnika przedstawił już wojewodzie, której zgoda potrzebna jest na jego przeniesienie na cmentarz oraz prezesowi IPN. - Osiągnęliśmy porozumienie, miasto podejmie działania w kierunku przeniesienia, a IPN sfinansuje to przedsięwzięcie – powiedział Konrad Fijołek. W najbliższym czasie prezydent będzie dążył do tego, aby porozumienie z prezesem IPN jak najszybciej sformalizować.

Na chwilę obecną nie ma konkretnych planów co do upamiętnienia, jakie miałoby się pojawić na placu Ofiar Getta po przeniesieniu pomnika. „Niech ta przestrzeń zacznie funkcjonować w sposób naturalny. Może kiedyś dojdziemy wspólnie do tego, jaki inny symbol powinien tu zafunkcjonować – mówił Fijołek.  
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

GRA PORUSZAJĄCA ZAGADNIENIE HANDLU LUDŹMI

Do Rzeszowa przyjedzie Escapetruck

RZESZÓW. Już wkrótce do Rzeszowa po raz pierwszy przyjedzie tzw. Escapetruck. Jest to nietypowy projekt, który ma na celu podniesienie świadomości na temat zagadnienia handlu ludźmi. Specjalna, czarna ciężarówka zaparkuje w rejonie...

Rzeszów

Awaria kanalizacji deszczowej na ul. Szopena. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Szopena w Rzeszowie wykryto rozszczelnienie w kanale głównym kanalizacji deszczowej o średnicy 400 mm. Pracownicy MPWiK rozpoczęli naprawę uszkodzonej rury. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwie kobiety oszukane metodą „na wypadek”. Mieszkanka Rzeszowa straciła 64 tys. zł

RZESZÓW. Mimo tego, że przestępcy używają znanych już metod wyłudzenia pieniędzy, szczególnie od osób starszych, nadal zdarzają się przy przypadki, w których zmanipulowani seniorzy przekazują przestępcom swoje oszczędności, będąc przekonanym, że w...

Sportowe emocje na basenie przy ul. Matuszczaka

Ok. 300 zawodników weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 300 zawodników z 25 krajów weźmie udział w Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody, które odbędą się od 8 do 14 lipca 2024 r. na basenie przy ul. Matuszczaka...

Reklama