Rzeszów - Poniedziałek, 15.12.2025
Reklama

Pomysł radnego: Oświetlenie radarowe w rejonie Lisiej Góry i Żwirowni

Dodano: 22.01.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Oświetlenie Radarowe miałoby się pojawić na ścieżkach rowerowych od Lisiej Góry w kierunku Boguchwały oraz w okolicach Żwirowni. Interpelację w tej sprawie wystosował Daniel Kunysz, radny Miasta Rzeszowa.

„Podobne rozwiązania stosowane są w Krakowie. U nas może się to sprawdzić znakomicie. Uważam, że warto zastosować takie rozwiązanie, które przyniesie oszczędności również w Rzeszowie na przebudowanym odcinku za Lisią Górą” – czytamy w interpelacji.

Czym w praktyce jest oświetlenie radarowe? To nic innego jak latarnie, które znamy wszyscy, jednak ich wyjątkowość polega na sposobie oświetlenia, rozświetlającego ulice w 100%, jedynie wtedy gdy przejeżdża nią jakiś rowerzysta, bądź przechodzi pieszy. Gdy dana osoba znajdzie się już za latarnią, ta całkowicie gaśnie lub działa na poziomie 30%: „Planowane są nadwyżki prądu więc byłoby to zasadne. Jakaś oszczędność z tego wyniknie” – dodaje Kunysz.
Reklama
Warto wspomnieć, że w 2019 roku miasto, a dokładniej rzecz ujmując Zarząd Zieleni Miejskiej planuje poszerzenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki Wisłok – od Lisiej Góry do ul. Jarowej. Na ten cel przeznaczono 2,2 mln zł.

„Myślimy o kilku odcinkach. Liczymy na to, że uda nam się dogadać z Boguchwałą i zrobić pętle” – informuje Daniel Kunysz z Rozwoju Rzeszowa.

Warto również wspomnieć, że koszt montażu oświetlenia radarowego nie różni się od kosztów związanych z montażem standardowego oświetlenia. Różnica polega jedynie na montażu fotokomórki w poszczególnych elementach. Czy pozostali radni ustosunkują się w jakikolwiek sposób do propozycji Daniela Kunysza, dowiemy się podczas kolejnych sesji Rady Miasta. 

W ratuszu słyszymy, że miasto nie planowało wprowadzać tego typu rozwiązań.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów ma rzecznika ds. osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Natalia Hul, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych, rozpoczęła pracę w Urzędzie Miasta. To pierwsze tego typu stanowisko w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów

Parki kieszonkowe, parklety i park linowy w budżecie Rzeszowa na 2022 rok

RZESZÓW. Inwestycje w tereny zielone, rekreację i sport to najważniejsza część przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. W planach jest m.in. budowa kolejnych parków oraz wykup terenów Kopca Konfederatów Barskich na cele wypoczynkowe.

Rzeszów

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Rzeszów

Ciała małżonków w mieszkaniu w Rzeszowie. Trwa wyjaśnianie okoliczności ich śmierci

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci małżeństwa: 70-letniego mężczyzny i 65-letniej kobiety.

Rzeszów

Z Rzeszowa na Maderę, Majorkę i Fuerteventurę. Nowa wakacyjna oferta ITAKI

​RZESZÓW/JASIONKA. Z biurem podróży ITAKA, poza tradycyjnymi kierunkami, jak Turcja, Bułgaria, Grecja czy Albania, już w przyszłym roku będzie można polecieć z Rzeszowa także do nowych, atrakcyjnych miejsc – Fuerteventury, Majorki albo...

Rzeszów

Darmowe posiłki dla potrzebujących. W Rzeszowie ruszyła akcja „Autobus ciepła”

RZESZÓW. W poniedziałek w Rzeszowie ruszyła akcja rozdawania ciepłych posiłków potrzebującym. Akcja #AutobusCiepła potrwa do połowy marca.

Rzeszów

Projekt budżetu Rzeszowa na 2022 r. Ponad 350 mln zł na inwestycje

RZESZOW. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki czy hala sportowa przy ul. Towarnickiego powstaną w ramach przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. 

Rzeszów

Zadaszone wiaty rowerowe przy dwóch rzeszowskich szkołach

RZESZÓW. Dwa zadaszone parkingi rowerowe powstaną wkrótce w Rzeszowie. Miasto szuka już wykonawcy konstrukcji.

Reklama