Rzeszów - Piątek, 03.04.2026
Reklama

Ponad 3 tysiące osób pobiegnie w 13. PKO Biegu Niepodległości

Dodano: 07.11.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 11 listopada punktualnie o godz. 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartuje Bieg Niepodległości. W tym roku w zawodach weźmie udział rekordowa liczba uczestników. Ścigać się będą w białych i czerwonych koszulkach, dzięki temu utworzą żywą flagę.

W piątek w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano szczegóły dotyczące 13. edycji PKO Biegu Niepodległości - najbardziej lubianego biegu w stolicy Podkarpacia. Wiceprezydent Rzeszowa, Marcin Deręgowski podkreślał, że wydarzenie ma charakter nie tylko sportowy, lecz także społeczny i patriotyczny. - Bo bieganie to nie tylko sport, silne ciało, silna głowa, endorfiny, ale i budowa wspólnoty, pokonywanie własnych granic. Zależy nam, żebyśmy te zdrowe nawyki pokazywali na zewnątrz. A jeżeli do tego jeszcze dołożymy wspaniałe Święto Odzyskania Niepodległości, to łączymy wokół tej idei wszystkich mieszkańców – mówił Deręgowski.


Zdjęcie z piątkowej konferencji prasowej / fot. Grzegorz Bukała [UM Rzeszowa]

Trasa 13. PKO Biegu Niepodległości

Start i meta zawodów zlokalizowane będą na rzeszowskim Rynku. Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie 10 km, na takiej samej trasie jak w ubiegłym roku.

Zawodnicy przebiegną przez ulice Kościuszki, plac Farny, ul. Sokoła, ul. Jana III Sobieskiego, Grunwaldzką pod okrągłą kładką al. Piłsudskiego, al. Cieplińskiego, Zygmuntowską, później ul. Jagiellońską do ul. 3 Maja, al. Lubomirskich do Mostu Zamkowego, Kopisto do al. Rejtana - tu długa prosta aż do al. Powstańców Warszawy, następnie z powrotem Rejtana aż do ul. Pigonia, tam zawrotka i biegacze wracają zbiegając z Mostu Zamkowego do ulicy Szopena, następnie ulicą Lubomirskich później fragment trasy pokrywa się z pierwszym etapem.

Trasa będzie zamknięta godzinę przed biegiem. Utrudnienia w ruchu będą na ulicy Piłsudskiego i na alei Cieplińskiego. Całkowicie zamknięty będzie Most Zamkowy, ulica Kopisto i al. Rejtana od Powstańców Warszawy do ul. Pigonia.

[MAPKA DOSTĘPNA POD ARTUKUŁEM] 

Przed biegiem odbędzie się rozgrzewka, którą poprowadzi lekkoatletka i dwukrotna olimpijka, Matylda Kowal. Przed startem zostanie odśpiewany Hymn Polski.

Za ostatni zawodnikiem pobiegnie flaga - 35-metrowa, którą będzie niosło 40 osób -przebiegną z nią całą trasę biegu.

Uroczystość dekoracji zwycięzców rozpocznie się tuż po zakończeniu biegu przez ostatniego zawodnika (około godz. 12.35), a następnie odbędzie się losowanie nagród spośród wszystkich biegaczy.

Gościem specjalnym imprezy będzie Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie.

Reklama

Rekordowa liczba zawodników

Mirosław Wierzbicki, przewodniczący Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Rzeszowa, współorganizator biegu podkreśla, że z roku na rok rzeszowska impreza przyciąga coraz więcej uczestników. - W roku ubiegłym mieliśmy przyrost pół tysiąca ludzi i w tym roku jest podobnie. W tym roku mamy wiec już 3200 zawodników na liście startowej. W tym prawie 1600 biegaczy pochodzi z Rzeszowa, ale mamy też zawodników z 10 krajów. Między innymi są to Kenijczycy, Ukraińcy, Czesi, Niemcy, Amerykanie, Hiszpanie – wylicza Mirosław Wierzbicki.

Ze względu na dużą liczbę zawodników start Biegu Niepodległości będzie się odbywał w strefach z czasami: 30 min, 40 min, 45 min, 50 min, 60 min. Pierwsza grupa wystartuje o równej 11.11 a po półminutowej przerwie kolejna.

Jeszcze będzie można się zapisać

Biuro zawodów znajdować się będzie w hali Podpromie. Godziny pracy biura: – poniedziałek 10.11.25 r. w godz. 15.00 – 18.00, – wtorek 11.11.25 r. od godz. 7.30 - 10.30. Odbiór pakietów startowych tylko w biurze zawodów za okazaniem dokumentu tożsamości (najlepiej w poniedziałek). Jeszcze są dodatkowe pakiety przygotowane (też najlepiej je odebrać w pon.).

Pobiegną dla zdrowej głowy

Uczestnicy 13. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie mogą włączyć się do charytatywnej akcji biegowej „Biegnę dla zdrowej głowy” i pomóc Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL z Rzeszowa.

Wybiegane środki przeznaczone zostaną dla Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie na dofinansowanie m.in. konsultacji psychologicznych dzieci i młodzieży oraz zakup pomocy dydaktycznych i terapeutycznych.

Aby wziąć udział w akcji charytatywnej, wystarczy przypiąć sobie do koszulki specjalnie przygotowaną kartkę (dostępne w biurze zawodów) i dobiec z nią do mety. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na wsparcie działalności tej organizacji.

Sponsorem tytularnym biegu jest PKO Bank Polski. – Kontynuujemy wsparcie biegu już po raz 11. W ramach naszych działań marketingowych bardzo mocno teraz się koncentrujemy na zdrowym trybie życia, na zdrowym żywieniu. Jak co roku biegowi towarzyszą działania charytatywne. W tym roku będzie to akcja „Biegnę dla zdrowej głowy” - zdradził Witold Kołcz, dyrektor do spraw sprzedaży w regionalnym oddziale detalicznym Banku PKO BP w Lublinie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sportowa inwestycja za ponad 2 mln zł przy VIII LO w Rzeszowie [wizualizacje]

RZESZÓW. Nowoczesne boiska, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal - m.in. w takie elementy wyposażony zostanie nowy obiekt sportowy, który powstanie przy VIII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Wartość inwestycji przekracza 2...

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe – Babica z potężnym dofinansowaniem unijnym

RZESZÓW. Budowa drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica otrzymała unijne wsparcie finansowe z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Rzeszów

Czołowe zderzenie w Nowym Borku. 3 osoby w szpitalu, lądował śmigłowiec LPR

RZESZÓW. Funkcjonariusze rzeszowskiej drogówki wyjaśniają okoliczności porannego wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Nowy Borek w gminie Błażowa. W zdarzeniu ucierpiały trzy osoby.

Rzeszów

ZTM planuje uruchomić nową linię autobusową przez Wisłokostradę

RZESZÓW. W związku z otwarciem Wisłokostrady, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje uruchomienie nowej linii, która dzięki nowej drodze lepiej skomunikuje osiedla Budziwój i Biała z osiedlem Gen. Andersa.

Rzeszów

Ul. Robotnicza do rozbudowy. Powstanie blisko kilometrowa ścieżka rowerowa

RZESZÓW. Blisko kilometrowa ścieżka rowerowa, oświetlenie, przebudowa skrzyżowań i budowa kanalizacji deszczowej - m.in. takie zmiany zostaną wprowadzone w ramach przebudowy ul. Robotniczej na osiedlu Zalesie.

Rzeszów

Wisłokostrada udostępniona kierowcom. Zobacz filmik z przejazdu nową drogą

RZESZÓW. 17 lutego 2026 roku o godz. 11:00 odbyło się oficjalne otwarcie jednej z największych inwestycji drogowych zrealizowanych w ostatnich latach w Rzeszowie. Do użytku kierowców oddano Wisłokostradę, czyli drogą łączącą al....

Rzeszów

Prawie 70 tys. pasażerów w styczniu w Jasionce

RZESZÓW. 69 543 - tyle pasażerów obsłużył Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów w pierwszym miesiącu 2026 roku. To wzrost o nieco ponad 3 procent względem stycznia ubiegłego roku.

Reklama