Rzeszów - Piątek, 16.01.2026
Reklama

Postępują prace na budowie strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka
fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

RZESZÓW/JASIONKA. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka trwają prace związane z realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2026 roku. - Prowadzone prace nie wpływają na zdolności operacyjne lotniska – informuje biuro prasowe podrzeszowskiego lotniska.

Realizowana obecnie inwestycja obejmuje budowę równoległego do drogi startowej odcinka drogi kołowania. Jego długość wyniesie około 1100 metrów, a szerokość 23 metry. Powstaną również dodatkowe pobocza o szerokości 2×10,5 oraz dwa łączniki: DK-E o długości około 160 metrów oraz DK-F o długości około 150 metrów, które połączą nową drogę kołowania z drogą startową.

Zakres prac obejmuje również budowę infrastruktury towarzyszącej, w tym: nowoczesnego oświetlenia nawigacyjnego wraz z systemami sterowania i monitoringu, kanalizacji deszczowej ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi, kanalizacji kablowej oraz dróg technicznych i dojazdowych. Ważny do odnotowania jest również fakt, że wody opadowo-roztopowe z nowego odcinka drogi kołowania, będą odprowadzane poprzez istniejący kolektor bezpośrednio do rzeki Wisłok.

„Realizacja II etapu budowy równoległej drogi kołowania to kolejny krok w rozwoju naszego lotniska. Inwestycja ta zwiększy przepustowość portu, skróci czas obsługi statków powietrznych i znacząco podniesie standardy bezpieczeństwa operacji lotniczych. Dzięki temu nasz Port będzie mógł jeszcze lepiej służyć mieszkańcom województwa podkarpackiego oraz przyczyniać się do rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa całego regionu” - mówi Adam Hamryszczak, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Równoległa droga kołowania to rozwiązanie, które znacząco usprawni operacje naziemne na lotnisku te cywilne ale również w razie konieczności wojskowe. Skróci czas przygotowania do startu oraz zwiększy efektywność obsługi ruchu lotniczego, szczególnie w godzinach szczytu.

Władze lotniska podkreślają również fakt, że realizowana obecnie inwestycja jest tak prowadzona, aby zapewnić ciągłość operacji lotniczych. Lotnisko funkcjonuje bez jakichkolwiek zakłóceń, a pasażerowie nie odczuwają żadnych utrudnień.

„Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym i zaangażowaniu Wykonawcy duża część równoległej drogi kołowania, obejmująca nawierzchnię betonową została ukończona w niemal 90%, co daje nadzieje na wcześniejsze ukończenie w toku 2026 pozostałych robót i zakończenie projektu przed wyznaczonym w harmonogramie terminem” - dodaje Adam Hamryszczak.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę" CEF2 2021-2027 (Military Mobility). Dodatkowe środki pochodzą od udziałowców, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Polskich Portów Lotniczych S.A. a także ze środków własnych spółki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatny Maraton Fitness z okazji Dnia Kobiet w Rzeszowie

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się aż w dziewięciu filiach Rzeszowskiego Domu Kultury.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza drugi etap programu małej retencji

RZESZÓW. 1 marca rozpocznie się kolejny nabór wniosków o dotacje na inwestycje związane z tzw. małą retencją.

Rzeszów

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która opracuje dokumentację projektową na przebudowę skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza na osiedlu Krakowska Południe.

Rzeszów

Wjechała samochodem do rowu, ranna trafiła do szpitala

RZESZÓW. Samochodem podróżował jeszcze 10-letni pasażer. Chłopiec nie odniósł obrażeń.

Rzeszów

Rozbudowa placu zabaw na osiedlu Baranówka

RZESZÓW. Wśród nowym elementów zabawowych pojawi się m.in. fabryka piasku – jedyna tego typu atrakcja dla dzieci w Rzeszowie.

Rzeszów

Nowości w rzeszowskiej Plazie

​RZESZÓW. Nowoczesny salon optyczny i nowa pracownia florystyczna to nowi najemcy w CH Plaza. Centrum przedłużyło również umowę z drogerią Sephora na kolejne trzy lata.

Rzeszów

Targi Pracy i Targi Edukacyjne w hali Podpromie

RZESZÓW. Ponad 50 pracodawców na Targach Pracy i uczelnie z całej Polski na Targach Edukacyjnych. Oba wydarzenia odbędą się 1-2 marca w Hali Podpromie w Rzeszowie.

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Miasto planuje rozbudować sieć ścieżek rowerowych i terenów spacerowych nad rzeszowskim Wisłokiem. Nowy szlak powstanie na lewym brzegu rzeki.

Reklama