Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ekrany akustyczne przy ul. Rzecha nie do poznania. Zmieniły się w galerię street artu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowskie ekrany akustyczne przy ul. Rzecha przeszły spektakularną metamorfozę. Zielona, dotąd mało atrakcyjna przestrzeń zamieniła się w jedną z największych galerii street artu w mieście. To efekt festiwalu sztuki ulicznej CANS...

Rzeszów

Utrudnienia na S19 niedaleko Sokołowa Małopolskiego. Ciężarówka blokuje drogę

RZESZÓW. Na odcinku drogi ekspresowej S19 W. Łowisko - W. Sokołów Małopolski Północ doszło do awarii samochodu ciężarowego. Występują utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Ponad 2,8 mln zł na modernizację rzeszowskich przychodni

RZESZÓW. Trzy rzeszowskie przychodnie specjalistyczne przy ul. Hetmańskiej, Lubelskiej i Hoffmanowej zostaną zmodernizowane z myślą o osobach starszych i z niepełnosprawnościami. Zmiany zostaną wprowadzone w ramach projektu “Zapewnienie dostępności w SP ZOZ...

Rzeszów

Poranna akcja policji na ulicach Rzeszowa i powiatu. Skontrolowano ponad 2200 kierowców

RZESZÓW. Dziś, od wczesnych godzin porannych rzeszowski policjanci prowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy Poranek”. Mundurowi sprawdzali, czy kierowcy są trzeźwi. Skontrolowano ponad 2200 osób. Cztery z nich prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości,...

Rzeszów

PKS w Rzeszowie ma nowe autobusy - pierwsze takie w Polsce

RZESZÓW. Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie S.A. odebrało 10 nowych niskoemisyjnych autobusów z napędem CNG - Scania Fencer F6 w Polsce. Autobusy będą wykorzystywane przez PKS w codziennej obsłudze przewozów. To pierwsze...

Rzeszów

Wypadek w Głogowie Małopolskim. 1 osoba w szpitalu

GŁOGÓW MŁP. 61-latek z ponad 1,6 promila alkoholu we krwi trafił do szpitala po porannym wypadku na skrzyżowaniu ulic Witosa i Piekarskiej w Głogowie Małopolskim.

Rzeszów

Wiosenna edycja festiwalu dla miłośników roślin w weekend w Rzeszowie

RZESZÓW. W weekend hala Podpromie zamieni się w gigantyczną szklarnię. Do stolicy Podkarpacia wraca wiosenna edycja Festiwalu Roślin. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, i potrwa do niedzieli. Organizatorzy zapowiadają szeroką ofertę roślin...

Rzeszów

Wypadek pod wiaduktem kolejowym na ul. Batorego. Poważnie ranny motocyklista

RZESZÓW. 53-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i uderzył w krawężnik. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Reklama