Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowska komunikacja miejska w okresie okołoświątecznym. Jak będą kursować autobusy?

RZESZÓW. W okresie Świąt Wielkanocnych 2026 mieszkańcy Rzeszowa muszą liczyć się ze zmianami w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Rozkłady jazdy będą dostosowane do dni świątecznych oraz przerwy w nauce szkolnej.

Rzeszów

Skoczy z iglicy Olszynki Park, aby wspomóc zbiórkę dla chorego 5-letniego Krystiana

RZESZÓW. Adrian Bartecki, znany w sieci pod pseudonimem e.xtremalny ponownie skoczy ze spadochronem z najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce. Tym razem akcja odbędzie się w konkretnym celu – chodzi o pomoc 5-letniemu...

Rzeszów

Bezpłatne przejazdy meleksem po cmentarzu Wilkowyja. Sprawdź najbliższe terminy

RZESZÓW. Na początku kwietnia będzie można skorzystać ze specjalnych przejazdów meleksem po cmentarzu Wilkowyja. Przewozy organizowane są przede wszystkim z myślą o osobach starszych oraz tych, którym trudno pokonać dłuższy dystans pieszo.

Rzeszów

Wisłokostrada z imieniem generała. Nowe nazwy ulic i mostu w Rzeszowie

RZESZÓW. Największa inwestycja drogowa ostatnich lat w Rzeszowie ma już oficjalną nazwę. Wisłokostrada nosi teraz imię gen. Kazimierza Dworaka – urodzonego w Rzeszowie dwukrotnego kawalera Orderu Virtuti Militari.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na S19 w Trzebownisku. Auto stanęło w ogniu, jedna osoba nie żyje

TRZEBOWNISKO. Jedna osoba zginęła w wypadku na drodze ekspresowej S19 w Trzebownisku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca hyundaia jechał pod prąd i zderzył się z dwoma pojazdami.

Rzeszów

Rusza rowerowa inwestycja na osiedlu Zalesie. Podpisano umowę

RZESZÓW. Firma Strabag rozbuduje ul. Robotniczą. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą. W ramach zadania powstanie m.in. prawie kilometrowa ścieżka rowerowa.

Rzeszów

Rośnie gigant mieszkaniowo-usługowy przy rondzie Pobitno [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstaje nowoczesny wieżowiec mieszkaniowo-biurowy „Lwowska 33”. Inwestycja realizowana jest tuż przy rondzie Pobitno i będzie stanowić jedną z architektonicznych dominant tej części miasta. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu...

Rzeszów

Pierwsze statystyki dotyczące ruchu po otwarciu Wisłokostrady. Co się zmieniło?

RZESZÓW. O 14 proc. mniejszy ruch na moście Lwowskim, o 5 proc. na al. Piłsudskiego i ul. Asnyka, 31 proc mniej samochodów na ul. Marszałkowskiej – tak zmieniło się natężenie ruchu w...

Reklama