Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął nowy rok akademicki

RZESZÓW. 1 października, przy zachowaniu reżimu sanitarnego zainaugurowano nowy rok akademicki w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Rzeszów

Koronawirus. Od soboty Rzeszów w "żółtej strefie". Tadeusz Ferenc apeluje do mieszkańców

RZESZÓW. Od soboty, 3 października 2020 r., Rzeszów znajdzie się w tzw. “żółtej strefie”. Prezydent Rzeszowa wystosował apel do mieszkańców.

Rzeszów

KS Korona Rzeszów otrzymał wsparcie od rzeszowskiej elektrociepłowni

RZESZÓW. We wrześniu podpisana został umowa sponsoringowa pomiędzy rzeszowska elektrociepłownią a Klubem Sportowym Korona Rzeszów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci pilotowali do szpitala samochód z rodzącą kobietą

RZESZÓW. Do niecodziennej akcji skierowani zostali policjanci rzeszowskiej drogówki. Pilotowali samochód z rodzącą kobietą do szpitala.

Rzeszów

Powstaje wirtualna mapa Rzeszowa. Będzie częścią gry komputerowej

RZESZÓW. Student Politechniki Rzeszowskie tworzy „Projekt Rzeszów” - mapę odwzorowującą stolicę województwa podkarpackiego, która będzie dodatkiem do gry komputerowej.

Rzeszów

Rzeszów opanują biegacze. W niedzielę 13. PKO Półmaraton Rzeszowski [MAPA]

RZESZÓW. W niedzielę, 27 września br. w Rzeszowie wielka impreza biegowa. Na Rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 13. PKO Półmaraton Rzeszowski organizowany przez Stowarzyszenie “Rzeszów Biega”.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Bezpłatnie badania mammograficzne dla mieszkanek Rzeszowa. Rusza kolejna edycja kampanii "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 24.09.2020 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i całego powiatu rzeszowskiego w wieku 50-69 lat.

Reklama