Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Dzień Dziecka do Rzeszowa przyjedzie słodka ciężarówka pełna atrakcji

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 1 czerwca, do stolicy Podkarpacia ponownie zawita ciężarówka pełna atrakcji dla najmłodszych miłośników słodyczy. Mobilne centrum zabawy pojawi się na parkingu E.Leclerc przy al. Tadeusza Rejtana 69 podczas...

Rzeszów

Dachowanie samochodu osobowego na S19 w Świlczy

ŚWILCZA. Dziś rano na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Świlcza doszło do dachowania samochodu osobowego. Przez pewien czas kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Rzeszów

Nowe wiaty, pylony i stojaki rowerowe na rzeszowskich przystankach

RZESZÓW. Część rzeszowskich przystanków autobusowych czekają zmiany. Na 140 pojawią się nowe wiaty, a przy 150 staną stojaki rowerowe. W planach jest również montaż 50 pylonów przystankowych z podświetlanymi gablotami na rozkłady...

Rzeszów

W Rzeszowie znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac ziemnych prowadzonych w rejonie ul. Spichlerzowej, operator koparki natrafił na niewybuch z czasów II wojny światowej. Rzeszowscy saperzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie. Wstrzymany ruch pociągów

W Trzcianie pod Rzeszowem doszło dziś rano do śmiertelnego potrącenia kobiety przez pociąg. Od godziny 7.45 ruch na linii Rzeszów Główny – Trzciana jest wstrzymany. Przewoźnicy uruchamiają komunikację zastępczą.

Rzeszów

Budowa największej inwestycji MPWiK w Rzeszowie przekroczyła półmetek

RZESZÓW. Przeprowadzono pierwsze próby szczelności nowego zbiornika retencyjnego powstającego w ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków MPWiK. To największa inwestycja w historii spółki. Jej wartość to 226 mln zł. Prace mają zakończyć się wiosną...

Rzeszów

Dodatkowe kursy kilku linii MPK na Rzeszowskie Kulturalia

RZESZÓW. W związku z organizowanymi w dniach 22–23 maja XIV Rzeszowskimi KultURaliami, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchomi dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba przejazdów ma ułatwić uczestnikom dojazd na koncerty...

Rzeszów

Rzeszów zyska nowoczesną kompostownię. Rusza wielomilionowa inwestycja MPGK

RZESZÓW. Około 17 mln zł będzie kosztowała budowa Instalacji Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Inwestycja powstanie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Wybrano już wykonawcę tego zadania.

Reklama