Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Reklama