Rzeszów - Środa, 18.06.2025
Reklama

Powstanie II linia ITPOE w Rzeszowie

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. PGE Energia Ciepła z Grupy PGE przygotowuje się do budowy II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie. Druga linia będzie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, która powstała w ramach prac związanych z budową pierwszej linii przekształcania odpadów. Projekt zostanie zakończony w 2023 roku.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), działająca na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie, została oddana do użytku pod koniec 2018 r. Od początku została zaplanowana jako instalacja składająca się z dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tys. ton odpadów rocznie. Zgodnie z tymi założeniami zaprojektowany został budynek główny wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz instalacjami pomocniczymi.

Aktualna wydajność pierwszej linii wynosi ok. 100 tys. ton rocznie. Wydajność drugiej linii technologicznej będzie wynosić ok. 80 tys. ton rocznie. Zespół projektowy inwestycji pracuje aktualnie nad przygotowaniem postępowania przetargowego, którego celem będzie wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Według wstępnego harmonogramu, projekt ma wejść w fazę inwestycyjną na początku listopada 2021 r. Przekazanie do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 r.
Reklama
Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady komunalne oraz odzyskiwać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego. Funkcjonująca instalacja przyczynia się do poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania dla celów energetycznych, a także z powodu ograniczenia spalania węgla kamiennego w procesie wytwarzania ciepła. W ten sposób mocno ograniczona została emisja tlenków siarki, azotu oraz pyłów do atmosfery.

- Dzięki budowie II linii technologicznej w ITPOE zwiększy się jej wydajność. Po zakończeniu inwestycji w 2023 r. będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego – powiedział Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trzeci peron i przejście podziemne na stacji Rzeszów Główny już prawie gotowe

RZESZÓW. Modernizacja stacji Rzeszów Główny zbliża się powoli ku końcowi. Jeszcze w tym miesiącu będzie można skorzystać z trzeciego peronu oraz podziemnego przejścia. Na jesieni zostaną uruchomione windy i schody ruchome.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Dziś utrudnienia w ruchu w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Trwa 29. Rajd Rzeszowski. Dziś wieczorem (7.08) zawodnicy ścigać się będą w centrum Rzeszowa. Kilka ulic zostanie zamkniętych.

Rzeszów

Pszczoły zamieszkały w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało 5 rodzin pszczelich – to nawet pół miliona pszczół. 

Rzeszów

Arkadiusz Andrejkow stworzył mural na budynku OKL Prz w Jasionce

JASIONKA. Mural ma przypominać o lokalnych lotniczych tradycjach, popularyzować lotnictwo i inspirować przyszłych adeptów pilotażu do studiowania.

Rzeszów

W sobotę zbiórka krwi dla potrzebujących

RZESZÓW. W centrum handlowym Plaza obędzie się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa.

Rzeszów

Nowy żłobek powstanie na os. Wilkowyja

RZESZÓW. Radni zabezpieczyli pierwsze środki na budowę nowego żłobka na osiedlu Wilkowyja. Ma powstać do 2022 roku.

Rzeszów

Kierowco! Remont ul. Lisa-Kuli rozpoczęty [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Utrudnień należy się spodziewać do końca sierpnia. Remontowana droga będzie miała całkowicie nową nawierzchnię.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

RZESZÓW. „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania” – to hasło tegorocznej pielgrzymki z Rzeszowa do Częstochowy, która ze względu na pandemię odbywa się w zmienionej formie.

Reklama