Rzeszów - Wtorek, 09.09.2025
Reklama

Prezydent Konrad Fijołek uhonorowany tytułem człowieka roku w konkursie Smart City Awards

Dodano: 15.06.2022 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Wczoraj we Wrocławiu rozdano statuetki Smart City Awards. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek otrzymał tytuł człowieka roku. W konkursie nagrodzono również Rzeszów.

Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce, a także ośrodków realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Tegoroczna gala finałowa odbyła się we wtorek wieczorem we Wrocławiu. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa został uhonorowany tytułem człowieka roku. - Wyróżnienie zostało przyznane za udowodnienie, że można zostać być autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym. A jeszcze później udowodnić, że ten program można wprowadzać w życie, będąc prawdziwym liderem swojego miasta. To wszystko zrobił Konrad Fijołek – tak uzasadnia swój wybór kapituła konkursu.

- Siedem lat temu założyłem grupę aktywistyczną Rzeszów Smart City i z nią konsekwentnie realizowałem różne pomysły, toczyłem debaty o mieście. Sześć lat później wygrałem wybory w oparciu o program wykorzystujący ideę Smart City. A dzisiaj dokładnie w rok po objęciu prezydentury taka niespodzianka. To pokazuje, że warto w życiu być konsekwentnym, warto stawiać dzisiaj na tę ideę nowoczesności w naszych społecznościach. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie rodzina Smart City i samorządowcy, od których dostałem tak wielkie poparcie – powiedział prezydent Konrad Fijołek odbierając nagrodę.

Rzeszów otrzymał główną nagrodę w kategorii Smart City od 100 do 300 tys. mieszkańców. Nasze miasto nagrodzono za inteligentne rozwiązania wprowadzane w ostatnim czasie w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz troskę o środowisko naturalne. Doceniono jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów naprowadzania kierowców na wolne miejsca parkingowe, budowę i wdrożenie komputerowego systemu nadzoru nad siecią wodociągową i siecią kanalizacji sanitarnej oraz system produkcji i zarządzania energią OZE przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (pełne uzasadnienie wyboru poniżej).
Reklama
- Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które wprowadziło wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Dzięki niemu parkowanie w centrum Rzeszowa jest dużo łatwiejsze i wszyscy skorzystamy na czystszym powietrzu i mniejszych korkach w centrum. Bardzo się cieszę, że to rozwiązanie zostało dostrzeżone i nagrodzone. To najlepszy dowód na to, że Rzeszów nie bez powodu nazywany jest stolicą innowacji – mówi Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, która rozbudowała i zarządza płatną strefą parkowania w Rzeszowie.

Podczas gali wręczono także nagrodę specjalną dla Przemyśla, którą odebrał jego prezydent Wojciech Bakun. Miasto uhonorowano za zaangażowanie jego władz i mieszkańców w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kapituła podkreśliła, że ich działanie było szlachetne, wymaga wyróżnienia i stawiania za wzór w tych trudnych czasach.

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymały:
  • Smart City do 30 tys. Mieszkańców – Miasto Duszniki-Zdrój
  • Smart City do 100 tys. Mieszkańców – Miasto Kołobrzeg
  • Smart City powyżej 300 tys. Mieszkańców – Miasto Gdańsk
  • Smart City Solution – T-Mobile Polska, Analiza ruchu Big Data w służbie samorządów
  • Smart City Solution – Emitel, System zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK Wrocław
  • Smart City Solution – Huby Mobilności
  • Dostawca rozwiązań Smart City – Orange Polska
  • Dostawca rozwiązań Smart City – InPost

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragedia na Żwirowni. Nie żyje 25-letni mężczyzna

RZESZÓW. Pomimo wysiłków lekarzy, nie udało się uratować życia 25-letniego mężczyzny, który wraz z kolegą zaczął się topić podczas kąpieli na Żwirowni. Poszkodowani, to obywatele Indii, studiujący w Rzeszowie.

Rzeszów

Polecimy z Rzeszowa do Szczecina

RZESZÓW. Już wkrótce lotnisko w Jasionce poszerzy swoją ofertę o loty do Szczecina.

Rzeszów

Zderzenie rowerzystów na ul. Kwiatkowskiego. Obaj byli pod wpływem alkoholu

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegóły zdarzenia z udziałem nietrzeźwych kierowców jednośladów.

Rzeszów

Rzeszów pomoże miejscowości dotkniętej powodzią

RZESZÓW. Powodzie spowodowały wiele zniszczeń w Podkarpackich miejscowościach. W ramach pomocy dla poszkodowanych, władze stolicy innowacji zdecydowały się wesprzeć finansowo poszkodowanych.

Rzeszów

Rzeszowska uczelnia z wysoką pozycją w globalnym rankingu U-Multirank

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zdobyła wysokie noty, aż w 15 kategoriach międzynarodowego rankingu uczelni U-Multirank.

Rzeszów

Policyjne działania w autobusach. Skontrolowano 775 pasażerów

RZESZÓW. Trwają policyjne kontrole w autobusach MPK. Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki oraz czy zachowują dystans między sobą.

Rzeszów

W weekend do Rzeszowa przyjedzie cyrk. Będzie protest aktywistów z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt

RZESZÓW. 5 lipca w rejonie ulic Witosa i Wyspiańskiego rozłoży się cyrk “Arena”. Lokalna grupa “Viva – akcja dla zwierząt” zapowiedziała protest przeciwko obecności cyrku ze zwierzętami w mieście. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek na budowie. Nie żyje dwóch mężczyzn

RZESZÓW. Dwóch mężczyzn spadło z rusztowania na budowie przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie. Ponieśli śmierć na miejscu. Sprawę bada policja pod nadzorem prokuratora.

Reklama