Rzeszów - Czwartek, 17.07.2025
Reklama

Projekt konstytucji przestrzennej Rzeszowa gotowy

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 27 maja zostanie wyłożony do publicznych konsultacji projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Miejscy urbaniści będą czekać na uwagi do dokumentu podczas dyżurów, zaplanowano także otwarte konsultacje społeczne w Urban Lab.

Już podczas kampanii wyborczej, obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiadał, że w pierwszym roku swojej prezydentury uchwali konstytucję przestrzenną dla Rzeszowa. Nowe studium ma być punktem wyjścia do opracowania i uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych części Rzeszowa.

- Poleciłem, aby zarezerwować w nim mnóstwo terenów na zieleń i rekreację, głównie w dolinie Wisłoka, która ma być miejscem na wypoczynek. We współpracy z architektem miasta oraz planistami chcemy zaplanować dalszy rozwój miasta w sposób harmonijny i zrównoważony – zapowiada prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Projekt nowego studium jest już gotowy. 27 maja zostanie on wyłożony do publicznych konsultacji z mieszkańcami. Do 30 czerwca w dni robocze między godz. 10:00 a 18:00 podczas dyżurów w Urban Lab przy ul. 3 Maja będzie można porozmawiać o nim z miejskimi planistami. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli zgłaszać uwagi do studium do 21 lipca.
Reklama
- Wszystkie uwagi i wnioski zostaną przez nas następnie przekazane prezydentowi Rzeszowa. Studium jest dokumentem strategicznym, kierunkowym, zawiera zapisy i wytyczne dla całego miasta. Mówimy jednak o kierunkach rozwoju, a nie szczegółach. Na jego podstawie będzie można następnie przygotowywać i uchwalać miejscowe plany zagospodarowania, które będą już bardziej szczegółowe – tłumaczy Barbara Pujdak, dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Nowe studium ma zastąpić dokument uchwalony w 2000 roku. Jak podkreślają miejscy planiści, stare studium jest już nieaktualne i obejmuje swoimi zapisami zaledwie połowę powierzchni miasta, które od tego czasu zwiększyło swoją powierzchnię z 53,69 km kw. do 128,5 km kw. Następnym krokiem będzie przedłożenie dokumentu Radzie Miasta Rzeszowa, która musi go uchwalić. BRMR liczy, że projekt nowego studium uda się przekazać radnym jesienią tego roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

RZESZÓW. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Rzeszów

"A[u]kcja Trzy Serca". Studenci Politechniki Rzeszowskiej zbierają na pomoc dla Milenki

RZESZÓW. Już po raz szósty studenci z Politechniki Rzeszowskiej organizują aukcję charytatywną na rzecz chorego dziecka. Tym razem pomocy potrzebuje Milenka, która zmaga się wieloma chorobami.

Rzeszów

Zmiany w komunikacji miejskiej. Zwiększony limit pasażerów i powrót "ciepłego guzika"

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu. Zwiększony zostaje również limit pasażerów.

Rzeszów

Ewa Leniart chce tańszej komunikacji miejskiej. Proponuje "bilet 365"

RZESZÓW. Ewa Leniart chce wprowadzić  w Rzeszowie roczny „bilet 365”. Zadeklarowała również integrację komunikacji miejskiej z innymi środkami transportu.

Rzeszów

Rzeszów metą III etapu Tour de Pologne. Podpisano umowę

RZESZÓW. Trzeci etap tegorocznej edycji Tour de Pologne zakończy się w Rzeszowie. Wyścig odbędzie się w dniach 9-15 sierpnia, a do stolicy Podkarpacia kolarze przyjadą 11 sierpnia.

Rzeszów

Konrad Fijołek podpisał "kontrakt" dla osiedla Budziwój

RZESZÓW. Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek, gościł dziś na osiedlu Budziwój, gdzie podpisał „kontrakt” dotyczący realizacji najpilniejszych inwestycji na osiedlu.

Rzeszów

Przebudują most Załęski i skrzyżowanie ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Jest decyzja ZRID

RZESZÓW. Wydano zezwolenie na realizację dwóch ważnych inwestycji drogowych w Rzeszowie. Chodzi o rozbudowę mostu Załęskiego oraz przebudowę skrzyżowania ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Inwestycje te są częścią większej całości.

Rzeszów

Czytelnia Główna WiMBP udostępnia zbiory "na zewnątrz"

RZESZÓW. Od 4 maja czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mogą wypożyczać do domu część zbiorów z Czytelni Głównej przy ul. Sokoła 13.

Reklama