Rzeszów - Piątek, 02.05.2025
Reklama

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Radni Prawa i Sprawiedliwości postulowali m.in. o wprowadzenie zmian w rozkładzie, wprowadzenie biletów czasowych oraz utworzenia parkingów przed centrum miasta. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Radni PiS wystosowali cztery propozycje na zmiany w obszarze komunikacji. Pierwszy z nich mówi o wprowadzeniu zintegrowanego biletu aglomeracyjnego oraz jednolitego rozkładu jazdy na terenie aglomeracji, drugi porusza temat zamiany biletów jednoprzejazdowych na bilety czasowe.

„Równoległym działaniem powinny być zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej polegające na przemodelowaniu obecnych taryf, wprowadzeniu biletów czasowych a przede wszystkim obniżeniu cen” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. 

Pozostałe dwie kwestie dotyczą zwiększenia ilości kursów na najbardziej obleganych liniach oraz przystąpienie do działań, które doprowadzą do utworzenia parkingów typu park&ride przy głównych trasach wlotowych do Rzeszowa. Wszystko rzecz jasna przy dobrym połączeniu na linii parking-centrum miasta.

„Rada za konieczne uważa również wybudowanie na peryferiach miasta parkingów typu park&ride, których funkcjonowanie powinno zachęcić kierowców wjeżdżających do Rzeszowa do pozostawienia samochodu na tego rodzaju parkingu i wyborze komunikacji zbiorowej” – informują radni PiS w dalszej części uzasadnienia.
Reklama
Nie mniej jednak, temat nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony władz miasta oraz pozostałych radnych, którzy przegłosowali usunięcie tego projektu uchwały z porządku obrad. Temat próbował ratować radny Marcin Fijołek, jednak bezskutecznie, zaś do wypowiedzi szefa klubu PiS ustosunkował się prezydent Rzeszowa.

„Jest to bardzo głupie podejście. Mają wjeżdżać wszyscy. W godzinach szczytu w każdym dużym mieście są korki” – tłumaczył Tadeusz Ferenc.
 
Po odrzuceniu punktu odbył się briefing prasowy PiS, w którym radni po raz kolejny odnieśli się do projektu uchwały oraz wypowiedzi prezydenta Rzeszowa. Mówili m.in. o braku dyskusji odnośnie zmian w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej.

"Wyrażenie radości z tego, że w mieście jest coraz więcej samochodów, to nie jest miara rozwoju nowoczesnego miasta. Miarą rozwoju miasta jest sprawna, szybka komunikacja. Korki, zatłoczone ulice nie są miarą rozwoju" - wyjaśniał Marcin Fijołek. 

Dodajmy, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której projekt uchwały Prawa i Sprawiedliwości nie ma najmniejszych szans choćby na podjęcie dyskusji w trakcie sesji. W większości przypadków już na etapie włączania poszczególnych punktów do porządku obrad zostają one wycofywane większością głosów.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne badania prenatalne w KSW nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. W ofercie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie pojawiła się możliwość wykonania bezpłatnych badań prenatalnych.

Rzeszów

5 wypadków, 7 osób rannych – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. Podczas minionego weekendu w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim doszło do pięciu wypadków, w których ucierpiało 7 osób.

Rzeszów

15-piętrowy biurowiec przy ul. Geodetów przechodzi metamorfozę [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa modernizacja 15-piętrowego wieżowca przy ul. Geodetów 1, niegdyś najwyższego budynku w Rzeszowie. Prace wykonuje firma Erbud International.

Rzeszów

Ciąg dalszy kampanii promującej komunikację miejską. Tym razem z podobizną Matyldy Kowal

RZESZÓW. Matylda Kowal jest drugą po Krystianie Herbie ambasadorką kampanii promującej rzeszowską komunikację miejską. Reklamy z podobizną biegaczki pojawiły się na jednym z przystanków oraz na autobusie MPK.

Rzeszów

Zbiórka odpadów niebezpiecznych, odzieży oraz tekstyliów w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. 7 kwietnia 2025 r. rusza obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych oraz tekstyliów i odzieży na terenie Rzeszowa. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu lokalizacjach na terenie całego miasta. Akcja potrwa do 14 kwietnia...

Rzeszów

18. PKO Półmaraton Rzeszowski. Trasa, utrudnienia, objazdy MPK

RZESZÓW. Półmaraton Rzeszowski osiągnął pełnoletność. W najbliższą niedzielę już po raz 18. biegacze opanują ulice Rzeszowa. W imprezie wystartuje prawie 2000 osób ze stolicy Podkarpacia, z innych polskich miast, jak również z...

Rzeszów

Rzeszowska Majówka 2025 – 4 dni pełne wydarzeń plenerowych, muzyki i spotkań

RZESZÓW. Sporo atrakcji przygotowano dla mieszkańców i przyjezdnych na długi weekend majowy. W dniach 1 - 4 maja miasto zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń pełną tradycji, kultury i dobrej zabawy.

Rzeszów

Ruszyły prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Jeszcze tego lata, betonowa przestrzeń w rejonie budynku Estrady Rzeszowskiej zmieni się w zielony ogród, który ma stać się miejscem spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Reklama