Reklama

Aktualności Rzeszów

Przenośmy butelkomat w Rzeszowie? Jeden z radnych chce oddać część diety na wypłacane środki

Dodano: 10.05.2019

Przenośmy butelkomat w Rzeszowie? Jeden z radnych chce oddać część diety na wypłacane środki - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz ponownie interpeluje do Ratusza. Chodzi o pilotaż dla automatu skupującego plastikowe butelki PET, który miałby „wędrować” po mieście.

Temat w Rzeszowie nie jest nowością i już kilkakrotnie była o nim mowa podczas sesji Rady Miasta. Jakiś czas temu o możliwości wymiany plastikowych butelek lub puszek za bilety na komunikację miejską bądź doładowanie kart miejskich wspominał Konrad Fijołek, radny miasta i współzałożyciel ruchu miejskiego Rzeszów Smart City.

„Jeżeli [testowe rozwiązanie – przyp. red.] by się sprawdziło, wtedy można zrobić sieć i system całego odbioru. Ktoś by musiał to policzyć i sprawdzić, czy to się opłaca” – informował Konrad Fijołek. Warto wspomnieć, że podobny system funkcjonuje aktualnie na trzech stacjach metra w Stambule. Tam również prowadzony jest w formie pilotażu. Póki co projekt radnego Fijołka nie jest realizowany.

Kilka miesięcy wcześniej temat podniósł radny Witold Walawender, który uważał że maszyny umieszczone w parkach, centrach handlowych oraz miejscach rekreacji jak Lisia góra oraz bulwary, pomogą w zbiórce odpadów oraz przysłużą się estetyce tych miejsc.

„Przykładem innych miast moglibyśmy zakupić automaty wypłacające pieniądze za zużyte szklane butelki i puszki. Potencjalny klient za wrzucenie odpadów otrzymywał by zwrot pieniążków. Ustawienia takich automatów spowodowałoby, że zwiększy się czystość w naszym mieście, po drugie recykling byłby opłacalny dla obu stron” – wyjaśniał radny Walawender.REKLAMA

Tym razem w sprawie postanowił zabrać głos Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa. W swojej interpelacji zwraca się do miasta z zapytaniem o możliwość wynajmu lub zakupu dla miasta jednego automatu skupującego plastikowe butelki PET. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”.

„Chciałbym, żeby taki butelkomat stanął w rzeszowskich szkołach, żeby dzieci z Rzeszowa uczyć od najmłodszych lat zachowań proekologicznych i każda osoba, która wrzuca plastikową butelkę dostanie 10 gr zwroty z tego tytułu. Zaproponowałem, że mógłbym przekazać część swojej diety na poczet tych wypłaty” – mówi radny Daniel Kunysz.

Zgodnie z zamysłem radnego, początkowo jeden butelkomat byłby pod Ratusze, później zostałby na czas pilotażu przenoszony na dwa tygodnie do każdej z rzeszowskich szkół: „Chciałbym aby najmłodsi mieszkańcy nauczyli się, że ekologia opłaca się. Podnoszenie pro-ekologicznej świadomości społeczeństwa jest bardzo ważne, taka lekcja przyniesie wymierną korzyść naszemu środowisku, oraz Miastu” – czytamy w interpelacji.

Zgodnie z posiadaną przez radnego wiedzą, zakup takiego urządzenia wynosi od 20 tys. do 130 tys. zł., stąd też pomysł z wypożyczeniem. Warto również wspomnieć, że zgodnie z planami Parlamentu Europejskiego od 2029 roku wszystkie butelki mają być wytwarzane z 90% tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Pod interpelacją radnego Kunysza podpisali się również radni Prawa i Sprawiedliwości: Mateusz Szpyrka oraz Waldemar Kotula.
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy  - Aktualności Rzeszów

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

RZESZÓW. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże. ...

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów na ulicach Rzeszowa? - Aktualności Rzeszów

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów na ulicach Rzeszowa?

RZESZÓW. Najczęściej właścicielami pojazdów rejestrowanych w Rzeszowie są mężczyźni, lubujący się w głównej mierze w sa...

Gang sutenerów, schwytanych przez CBŚP w Rzeszowie, stanie przed Sądem - Aktualności Rzeszów

Gang sutenerów, schwytanych przez CBŚP w Rzeszowie, stanie przed Sądem

RZESZÓW, KRAKÓW. Dzięki działaniom funkcjonariuszy  Zarządu CBŚP w Rzeszowie w grudniu 2018 r. udało się rozbić tą przest...

Park na Zalesiu będzie wyremontowany. Miasto ma projekt. Realizacja w przyszłym roku - Aktualności Rzeszów

Park na Zalesiu będzie wyremontowany. Miasto ma projekt. Realizacja w przyszłym roku

RZESZÓW. Realizacja inwestycji możliwa będzie dopiero w przyszłym roku. ...

Asseco Resovia rozpoczyna przygotowania przed sezonem 2019/2020 - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia rozpoczyna przygotowania przed sezonem 2019/2020

RZESZÓW. Dziesięciu siatkarzy Asseco Resovii spotkało się w poniedziałek.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem