Rzeszów - Poniedziałek, 18.08.2025
Reklama

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7 do 23.

- Wiele osób, które ucieka przed wojną w Ukrainie chce zostać jak najbliżej granicy, skąd szybko będzie mogła wrócić do swojego kraju. Dlatego wielu uchodźców zdecydowało się zostać w Rzeszowie. I dla tych osób zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny punkt urzędu miasta, w którym mogą załatwić podstawowe sprawy formalne - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się przy ul. Langiewicza. Przy tej ulicy, w kamienicy numer 15 został zorganizowany specjalny punkt, w którym uchodźcy mogą załatwić formalności, w tym m.in.  uzyskać nr PESEL.
Wg szacunków miasta, już w pierwszej godzinie funkcjonowania, do punktu zgłosiło się kilkaset osób.

Pierwotnie punkt przy ul. Langiewicza 15 miał działać przez pięć dni tygodnia – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Decyzją prezydenta godziny pracy zostały wydłużone. – Teraz punkt będzie działał w systemie dwuzmianowym od godz. 7 do 23 i przez siedem dni w tygodniu – zapowiedział Konrad Fijołek. Wprowadzona została także rejestracja zainteresowanych. Są oni zapisywani na konkretną godzinę, na konkretny dzień. – Dzięki temu mamy nadzieję zmniejszyć kolejkę ludzi oczekujących na zewnątrz – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM. – Przy założeniu profilu zaufanego najlepiej jest, aby osoba posiadała polski numer telefonu komórkowego. To bardzo ułatwi komunikację z urzędami, z bankami – tłumaczył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.
Reklama
- Stanowisk do obsługi uchodźców z Ukrainy będzie przybywać. Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Pawłem Szefernakerem i z Ministerstwem Cyfryzacji. Mamy zapewnienie, że sprzęt niezbędny do obsługi stanowisk, w których nadawane są numery PESEL, czyli specjalistyczne komputery i urządzenia do  pobierania danych biometrycznych, w pierwszej kolejności będzie trafiał do miast znajdujących się w przygranicznych województwach. Gdy tylko do nas trafią będziemy tworzyli kolejne punkty obsługi. Wystąpiliśmy o 20 zestawów urządzeń – dodał Marcin Stopa.

- Zainteresowanie punktem przy ul. Langiewicza już pierwszego dnia jest bardzo duże. Apelujemy o to, aby osoby, które mogą zaczekać ze złożeniem wniosków jeszcze kilka dni zrobiły to. Zapewniamy, że wszyscy na pewno zostaną obsłużeni – powiedziała Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Informacje dotyczące m.in. procedury nadawania w Rzeszowie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wielkie wydarzenie żużlowe w Rzeszowie: Polska vs Reszta Świata. Rusza sprzedaż biletów

RZESZÓW. 7 czerwca 2025 r. na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, żużlowa reprezentacja Polski stanie do walki z resztą świata. Dziś o godz. 16:00 rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Rzeszów

Wiemy, kto dostarczy autobusy wodorowe dla Rzeszowa

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na dostawę 20 autobusów wodorowych, które zasilą tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Wartość tych nowoczesnych pojazdów wynosi blisko 82,5 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie z KPO.

Rzeszów

Naukowcy z UR stworzyli innowacyjne żelki prozdrowotne

RZESZÓW. Naukowcy z Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskali patent na innowacyjny produkt w postaci żelek o właściwościach prozdrowotnych.

Rzeszów

Ruszyły loty z Rzeszowa do Maroka

RZESZÓW/JASIONKA. W piątek spod rzeszowskiego lotniska, z kompletem pasażerów, wystartował pierwszy samolot do popularnego kurortu w południowym Maroku, Agadiru.

Rzeszów

Rzeszów z coraz większą ofertą nowych mieszkań. Które inwestycje najbardziej zainteresowały kupujących?

RZESZÓW. Mimo rosnących cen mieszkań w Rzeszowie i wyzwań związanych z kredytami, dziś to kupujący jest na wygranej pozycji – oferta nowych lokali dostępnych w sprzedaży w ciągu ostatniego roku wzrosła o...

Rzeszów

10 maja rusza sezon fontanny multimedialnej. Znamy harmonogram pokazów specjalnych

RZESZÓW. 10 maja 2025 r. odbędzie się inauguracja nowego sezonu rzeszowskiej fontanny multimedialnej. Zaprezentowany zostanie wtedy najnowszy pokaz, przygotowany w ubiegłym roku z okazji 670-lecia Rzeszowa.

Rzeszów

Game Over Cycles otwiera nowy sezon. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji

RZESZÓW. Producent motocykli typu custom, firma Game Over Cycles już w najbliższy weekend rozpoczyna nowy sezon. Z tej okazji przy ul. Ludwika Chmury w Rzeszowie odbędą się dni otwarte salonów Harley-Davidson oraz...

Reklama