Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

Dodano: 17.03.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7 do 23.

- Wiele osób, które ucieka przed wojną w Ukrainie chce zostać jak najbliżej granicy, skąd szybko będzie mogła wrócić do swojego kraju. Dlatego wielu uchodźców zdecydowało się zostać w Rzeszowie. I dla tych osób zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny punkt urzędu miasta, w którym mogą załatwić podstawowe sprawy formalne - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się przy ul. Langiewicza. Przy tej ulicy, w kamienicy numer 15 został zorganizowany specjalny punkt, w którym uchodźcy mogą załatwić formalności, w tym m.in.  uzyskać nr PESEL.
Wg szacunków miasta, już w pierwszej godzinie funkcjonowania, do punktu zgłosiło się kilkaset osób.

Pierwotnie punkt przy ul. Langiewicza 15 miał działać przez pięć dni tygodnia – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Decyzją prezydenta godziny pracy zostały wydłużone. – Teraz punkt będzie działał w systemie dwuzmianowym od godz. 7 do 23 i przez siedem dni w tygodniu – zapowiedział Konrad Fijołek. Wprowadzona została także rejestracja zainteresowanych. Są oni zapisywani na konkretną godzinę, na konkretny dzień. – Dzięki temu mamy nadzieję zmniejszyć kolejkę ludzi oczekujących na zewnątrz – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM. – Przy założeniu profilu zaufanego najlepiej jest, aby osoba posiadała polski numer telefonu komórkowego. To bardzo ułatwi komunikację z urzędami, z bankami – tłumaczył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.
Reklama
- Stanowisk do obsługi uchodźców z Ukrainy będzie przybywać. Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Pawłem Szefernakerem i z Ministerstwem Cyfryzacji. Mamy zapewnienie, że sprzęt niezbędny do obsługi stanowisk, w których nadawane są numery PESEL, czyli specjalistyczne komputery i urządzenia do  pobierania danych biometrycznych, w pierwszej kolejności będzie trafiał do miast znajdujących się w przygranicznych województwach. Gdy tylko do nas trafią będziemy tworzyli kolejne punkty obsługi. Wystąpiliśmy o 20 zestawów urządzeń – dodał Marcin Stopa.

- Zainteresowanie punktem przy ul. Langiewicza już pierwszego dnia jest bardzo duże. Apelujemy o to, aby osoby, które mogą zaczekać ze złożeniem wniosków jeszcze kilka dni zrobiły to. Zapewniamy, że wszyscy na pewno zostaną obsłużeni – powiedziała Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Informacje dotyczące m.in. procedury nadawania w Rzeszowie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podrobiona odzież na bazarze przy ul. Dworaka. Zatrzymano obywatela Bułgarii

RZESZÓW. Policja zabezpieczyła 120 podrobionych koszulek światowych marek, którymi handlował na bazarze przy ul. Dworaka obywatel Bułgarii.

Rzeszów

Trwa zbiorka archiwalnych zdjęć Rzeszowa. Powstanie z nich wystawa

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury rozpoczął zbiórkę starych fotografii przedstawiających Rzeszów i okolice oraz jego mieszkańców. Zwieńczeniem akcji będzie interaktywna wystawa zebranych zdjęć oraz wydanie zbiorowej publikacji pn. „Historie życiem pisane”.

Rzeszów

Studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej zaprojektowała sanatorium w Birczy [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura Edyta Wysocka w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.

Rzeszów

Z Rzeszowa do Turcji i Bułgarii. Nowe połączenia lotnicze od czerwca

RZESZÓW/JASIONKA. 2 czerwca 2021 roku ruszają bezpośrednie loty z Rzeszowa do Antalyi w Turcji, a 29 czerwca do Warny w Bułgarii. Loty będą realizowane raz w tygodniu – we wtorki do Bułgarii...

Rzeszów

Wrocławscy policjanci z psami pomagają w poszukiwaniu Mariusza Michalika

RZESZÓW. Już blisko 2,5 miesiąca trwają poszukiwania 25-letniego Mariusza Michalika, który zaginął 5 stycznia br. W tym tygodniu akcję poszukiwawczą wsparli funkcjonariusze z Wrocławia wraz ze specjalnie wyszkolonymi psami.

Rzeszów

Powstanie II linia ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. PGE Energia Ciepła z Grupy PGE przygotowuje się do budowy II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie. Projekt zostanie zakończony w 2023 roku.

Rzeszów

Znamy wyniki konsultacji ws. poszerzenia Rzeszowa

RZESZÓW. Ogłoszono wyniki konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. W konsultacjach udział wzięło 4087 mieszkańców (70 głosów było nieważnych).

Rzeszów

Trwa budowa kładek rowerowych w Rzeszowie. Utrudnienia dla pieszych przy moście Lwowskim

RZESZÓW. W związku z budową kładki rowerowej, przy moście Lwowskim zamknięto schody dla pieszych.

Reklama