Rzeszów - Środa, 20.08.2025
Reklama

Ranking Europolis. Rzeszów na drugim miejscu wśród „Miast dla młodych”

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis. Zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. Pierwsze miejsce przypadło Warszawie, drugą lokatę zajęła stolica innowacji. 

Ranking miast dla młodych powstaje w oparciu o dane dotyczące gospodarki lokalnej, edukacji, infrastruktury, mobilności, kultury i rozrywki, otwartości, zdrowia oraz opieki. Każdy z siedmiu subindeksów  może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia wykorzystywane są dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta. Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, w niniejszym rankingu porównano 66 miast na prawach powiatu.

Rzeszów na podium

Podobnie jak w większości poprzednich edycji raportu „Europolis”, pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednym subindeksie, określającym kondycję gospodarczą, w którym znacząco zdystansowała za to znajdujące się na kolejnym miejscu Katowice. W większości pozostałych kategorii Warszawa należała do jednego z pięciu najlepszych miast. Zrównoważone wysokie noty zapewniły jej prowadzenie w całościowym zestawieniu.

Niewiele gorszy wynik w rankingu – 52 punkty – uzyskał Rzeszów. Najlepszą notę otrzymał w kategorii „Mobilność” (ponad 73 punkty), deklasując wszystkie pozostałe miasta – następna w subindeksie Warszawa zdobyła nieco ponad 64 punkty, a pozostałe miasta nie przekroczyły 50. 
Reklama
Miasto prowadzi także w kategorii „Edukacja” (m.in. ze względu na inwestycje w umiejętności licealistów), „Kultura” (wysoki budżet na kulturę) oraz „Zdrowie i opieka” (relatywnie wysoka dostępność usług zdrowotno-opiekuńczych). Stolica Podkarpacia, dzięki niezłym wynikom w kategoriach „Infrastruktura” i „Otwartość” (Młodzieżowa Rada Miasta istnieje tam od 26 lat), mogłaby nawet wyprzedzić Warszawę. Ustępuje jej jednak zdecydowanie pod względem gospodarczym (wynik Rzeszowa jest znacznie poniżej przeciętnej). 

Podium rankingu zamykają Katowice z 49 punktami. Wysoką pozycję w całościowym zestawieniu zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w trudnej kategorii „Zdrowie i opieka”. Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej (zwłaszcza pielęgniarsko-położniczej) i liczby oddziałów położniczych. Osiągają także niezłe wyniki, jeśli chodzi o dostępność placówek opiekuńczych (druga dziesiątka miast pod względem liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach). 

W zestawieniu są też drugim najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym i trzecim najsilniejszym edukacyjnym (największe zagęszczenie najlepszych uczelni). Katowice są także atrakcyjne pod względem przeciętnych zarobków. Spośród dużych miast wyróżnia je również wysokość nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz przeciętnych cen mieszkań w stosunku do zarobków.

Pierwsza 10-tka rankingu miast dla młodych

1. Warszawa
2. Rzeszów
3. Katowice
4. Gdańsk
5. Kraków
6. Wrocław
7. Opole
8. Poznań
9. Sopot
10. Łódź

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kłęby dymu nad Rzeszowem. Pożar w elektrociepłowni

RZESZÓW. Kilka zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, do którego doszło na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni. Ogień udało się opanować.

Rzeszów

Co słychać na budowie największej inwestycji drogowej w Rzeszowie?

RZESZÓW. Jak zapewnia miasto, budowa Wisłokostrady, czyli największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie idzie zgodnie z planem. Gotowe są już m.in. wszystkie podpory nowego Mostu Załęskiego.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. 42-letni motocyklista zginął na miejscu

42-letni motocyklista, najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w bariery. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Drogowa inwestycja na al. Okulickiego na finiszu

RZESZÓW. Prace przy budowie dodatkowego pasa ruchu na al. Okulickiego dobiegają końca. Ich koszt to nieco ponad 300 tys. zł.

Rzeszów

Parking długoterminowy na lotnisku w Jasionce już dostępny dla podróżnych

RZEZÓW/JASIONKA. Na podrzeszowskim lotnisku dobiegła końca modernizacja długoterminowego parkingu zlokalizowanego tuż przy terminalu pasażerskim. Parking, który oferuje 278 miejsc postojowych został utwardzony nawierzchnią asfaltową i zaprojektowany także dla osób niepełnosprawnych.

Rzeszów

Nowy, bezpłatny parking na osiedlu Mieszka I w Rzeszowie

RZESZÓW. Przy ul. Dołowej, w pobliżu siedziby Sądu Rejonowego, uruchomiono nowy, bezpłatny parking dla zmotoryzowanych. Zarządza nim Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.

Rzeszów

W hali sportowej przy ul. Towarnickiego montują nowe trybuny

RZESZÓW. W hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie trwa montaż dodatkowych, składanych trybun. Dzięki temu obiekt pomieści równocześnie ponad 900 widzów. Koszt inwestycji to 266 tys. zł.

Rzeszów

Iglica na budynku Olszynki Park zamontowana [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończono montaż z użyciem helikoptera wieży i iglicy na najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce. Operację, która miała potrwać dwa dni, udało się zakończyć w jeden dzień. W związku z tym, w...

Reklama