Rzeszów - Poniedziałek, 09.06.2025
Reklama

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Decyzją Sejmu Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy jest jednym z patronów 2022 roku w Polsce. W styczniu tego roku przypadała 140. rocznica śmierci, a w środę 8 marca 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który swoje życie związał z Rzeszowem. W obchody jubileuszowego roku włączyła się stolica Podkarpacia, gdzie zaplanowano z tej okazji Ponad 40 okolicznościowych wydarzeń

- Ignacy Łukasiewicz był wyjątkowym mieszkańcem i wybitną postacią w historii Rzeszowa oraz Podkarpacia. Jako miasto postanowiliśmy upamiętnić rocznicę jego urodzin przygotowując mnóstwo wydarzeń, którymi przybliżymy mieszkańcom jego postać. Chcemy przedstawić dorobek Ignacego Łukasiewicza organizując wydarzenia oraz wskazując miejsca, w których przebywał – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Najbliższe z wydarzeń to warsztaty, które odbędą się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 4 przy ul. Ofiar Katynia. Zaplanowano je na najbliższa sobotę, 12 marca, będą związane z Ignacym Łukasiewiczem. Z kolei w holu I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 3 Maja można oglądać wystawę przedstawiającą biografię patrona roku. Kolejną, którą zaplanowano w rejonie letniego Pałacu Lubomirskich szykuje już Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Będzie to wydarzenie plenerowe.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie gra miejska, podczas której zespoły składające się z około 5-6 osób mają rywalizować odwiedzając miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem.
- Zaplanowaliśmy ją na 30 września. Scenariusz gry przygotujemy w oparciu o jego biografię, a uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z postacią i miejscami, w których przebywał. To m.in. I LO w Rzeszowie, czy kamienica, w której była apteka. Za sprawą postaci przebranych w stroje mieszczan z XIX wieku przeniesiemy się w czasie do tamtej epoki – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. I dodaje, że jubileuszowy rok to także niedawne otwarcie nowej biblioteki przy ul. Łukasiewicza, obok której 17 września odbędzie się piknik rodzinny.

- Uruchamiamy warsztatownię Ignacego Łukasiewicza. Chcemy przybliżyć i odkrywać na nowo postać naszego wybitnego krajana, który był nie tylko uczonym, ale także filantropem, aptekarzem i przedsiębiorcą. Zależy nam także na przedstawieniu postaci jego żony, która również była wyjątkową osobą. Ogłosimy konkurs plastyczny dla szkół i przedszkoli, w którym trzeba będzie wykazać się także znajomością postaci – mówi Marzena Styga – Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.
 
Reklama
Wyjątkową niespodziankę szykuje Teatr Maska. – Przygotowujemy wydarzenia, w których mieszkańcy będą nie tylko widzami, ale wezmą w nich czynny udział. To na przykład spektakl improwizowany, nasi aktorzy przygotują się z ciekawostek i faktów na temat Ignacego Łukasiewicza, a rolą widzów będzie ułożenie ich w spektakl – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.
 
W Muzeum Dobranocek zostanie zrealizowany okolicznościowy film animowany, Biuro Wystaw Artystycznych szykuje dla dzieci i młodzieży warsztaty poświęcone światłu w sztuce. - Na wrzesień planujemy pokaz – spotkanie ze światłem. To będzie mapping autorstwa Bartosza Nalepy, połączony z koncertem elektronicznej muzyki. Zorganizujemy go w naszej sali widowiskowej – tłumaczy Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
 
– Znakiem rozpoznawczym I LO jest szeroko pojęta kultura pamięci. W tym roku wspominamy postać Ignacego Łukasiewicza, naszego ucznia w latach 1832-1836. Z tej okazji przygotowaliśmy także kilka wydarzeń, a nasi uczniowie drukują już w technologii 3D modele lamp naftowych. Nauczyciele szykują scenariusz lekcji o Łukasiewiczu, dedykowanej klasom 5-8 szkół podstawowych, a w czerwcu zaprosimy wybraną szkołę z rejonu Krosna i Jasła na plenerową debatę przy lampach naftowych, która odbędzie się na naszym dziedzińcu - uzupełnia Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
 
Zarząd Zieleni Miejskiej szykuje renowację nagrobka Józefa Łukasiewicza – ojca Ignacego. – To nagrobek zabytkowy, znajdujący się na naszym Starym Cmentarzu. Prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora. Chcemy w tym szczególnym roku przywrócić nagrobkowi wyjątkowy blask – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
 
- Mamy nadzieję, że we wszystkich wydarzeniach rzeszowianie będą uczestniczyć bardzo chętnie i licznie. Zachęcamy do tego – mówi wiceprezydent Stachowska.
 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Są środki na przebudowę ulicy Morgowej i projekt ul. Kwiatkowskiego

RZESZÓW. Prezydent Marek Bajdak chce zrealizować dwie inwestycje drogowe, dzięki dodatkowym pieniądzom, jakie znalazły się w miejskim budżecie po dotacji z Ministerstwa Infrastruktury.

Rzeszów

W sobotę "III Triathlon Rzeszów". ZTM wprowadza objazdy autobusów

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 12 czerwca w Rzeszowie odbędzie się impreza sportowa pn. „III Triathlon Rzeszów”. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w trasach kilku linii autobusowych.

Rzeszów

Ruszył sezon kąpielowy na Żwirowni. 12 czerwca otworzą baseny ROSiR

RZESZÓW. Od minionej soboty można kąpać się na Żwirowni. 12 czerwca ruszają odkryte baseny Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na ul. Sikorskiego. 17-latek zmarł w szpitalu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w czwartek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Audi potrąciło 17-letniego rowerzystę, który przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Chłopak zmarł w szpitalu.

Rzeszów

Dziś poświęcenie pomnika Jana Pawła II w Parku Papieskim

RZESZOW. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie i zarazem 30 rocznicę konsekracji Katedry Rzeszowskiej, bp Jan Wątroba poświęci pomnik św. Jana Pawła II.

Rzeszów

Niecodzienna akcja strażaków z OSP Słocina. Odnaleźli kosztowny aparat słuchowy dziecka

RZESZÓW. Dużą kreatywnością i pomysłowością wykazali się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słocinie. Pomogli wyciągnąć ze stawu aparat słuchowy chłopca o wartości 150 tys zł.

Rzeszów

Międzynarodowy sukces studentów z Legendary Rover Team Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Projekt marsjańskiego drona stworzony przez członków Legendary Rover Team, zdobył pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodów IPAS Challenge.

Rzeszów

60 mln zł z Ministerstwa Sportu na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

RZESZÓW. Dwie duże rzeszowskie inwestycje uzyskają wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Chodzi o Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki oraz basen przy ul. Matuszczaka.

Reklama