Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Rozpoczął się cykl spotkań traktujących o Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 18.01.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Przedstawiciele wszystkich jednostek zaangażowanych w realizację projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA” spotkali się  w Urzędzie Marszałkowskim w celu omówienia zakresu rzeczowego ww. inwestycji.

Na spotkaniu zostały poruszone problemy związane z realizacją projektu zgłaszane przez partnerów, głównie dotyczące dostosowania zakresów rzeczowych projektu do istniejących uwarunkowań terenowych, problemów przy nabywaniu nieruchomości na cele inwestycyjne, oraz terminów i kosztów inwestycji.

Województwo Podkarpackie zadeklarowało nadzorowanie projektu , pomoc przy realizacji, koordynacji i rozliczaniu inwestycji, oraz pomoc w kontaktach z Instytucjami Pośredniczącymi i Zarządzającymi projektem.

Ponadto poproszono partnerów projektu o zaktualizowanie harmonogramów rzeczowo – finansowych dla swoich zakresów i przesłanie ich w terminie do końca stycznia celem urealnienia postępów prac. Przedmiotowe spotkanie było spotkaniem rozpoczynającym cykl spotkań z Partnerami w celu należytej realizacji Budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Warto przypomnieć, że projekt „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA” składa się z dwóch zadań:
 
  1. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej: Zakup taboru wraz budową zaplecza technicznego”. Obejmuje zakup 10 sztuk taboru w tym 8 szt. 3-członowych elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 2 szt. 2-członowych spalinowych zespołów trakcyjnych oraz budowę zaplecza technicznego obejmującego budowę hali wraz układem torowym, stacje paliw, myjnie kolejową dla potrzeb PKA na stacji Rzeszów Staroniwa;
  2. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej –PKA : Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”. Obejmuje budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, oraz budowę dodatkowych  przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich oraz parkingów w systemie park and ride. Dodatkowo projekt obejmuje wprowadzenie biletu zintegrowanego wspólnie z ZTM Rzeszów oraz Spółkę Przewozy Regionalne .  W projekcie biorą udział: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, oraz gminy: Boguchwała, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Kolbuszowa, Krasne, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów, Sędziszów Młp., Strzyżów,  Świlcza, Dębica, Trzebownisko.
  3.  
W ramach projektu zakłada się prowadzenie ruchu kolejowego na wskazanych poniżej liniach kolejowych: 
 
  • L 71 odcinek Rzeszów - Kolbuszowa,
  • L 91 odcinek Dębica - Rzeszów,
  • L 91 odcinek Rzeszów - Przeworsk,
  • L 106 odcinek Rzeszów - Strzyżów,
  • do Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka na planowanej do budowy linii kolejowej (ok. 5 km).
Reklama
Ponadto projekt swoim zakresem obejmuje realizacje zadań przez niżej wymienione podmioty:

Partner  PKP PLK S.A.:
 
  • Budowę nowych przystanków, przebudowę istniejących przystanków, budowa mijanek,
  • Budowę połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.
 
Beneficjent  Województwo Podkarpackie:
 
  • Zakup niezbędnego taboru wraz z budową zaplecza technicznego,
  • Rozliczenie projektu infrastrukturalnego.
 
Partner JST:
 
  • Budowę parkingów Park and Ride,
  • Budowę dojść (chodników) i dróg dojazdowych do przystanków kolejowych,
  • Przebudowę dworców kolejowych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z lokalnymi produktami w Parku Papieskim. Zbliża się 21. edycja Podkarpackiego Bazarku

RZESZÓW. Sery, chleby, owoce i warzywa, miody, rękodzieło i prawie 100 wystawców pojawi się na parkingu Parku Papieskiego. To już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia, które od kilku sezonów na stałe wpisało się...

Rzeszów

Majowa zbiórka odzieży i tekstyliów. Pojazdy MPGK ruszają w trasę po Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 11–15 maja 2026 r. w Rzeszowie będzie prowadzona obwoźna zbiórka tekstyliów i odzieży. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu lokalizacjach.

Rzeszów

Nowa droga połączy ulice Ropczycką z Tarnowską. Przekazano plac budowy

RZESZÓW. Około 200 metrów długości i 7,2 m szerokości będzie miała nowa droga, która połączy ul. Ropczycką z ulicą Tarnowską. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tej części miasta oraz ułatwienie...

Rzeszów

Nowy most w Woli Rafałowskiej już służy mieszkańcom

RZESZÓW. Tuż przed długim weekendem majowym odbyło się oficjalne otwarcie nowego mostu w Woli Rafałowskiej w gminie Chmielnik. Mieszkańcy zyskali bezpieczniejszy i wygodniejszy przejazd przez potok Rafałowski.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami Śródmieścia

RZESZÓW. W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu „Rzeszów To My". Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedla Śródmieście.

Rzeszów

Święto Paniagi 2026. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań [PROGRAM]

Jak co roku, 3. maja, Święto Paniagi wypełni miasto energią, kolorami i dźwiękami kultury. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w...

Rzeszów

Pracownica banku podejrzana o kradzież ponad miliona złotych i pranie pieniędzy

RZESZÓW. 48-letnia mieszkanka Rzeszowa usłyszała zarzuty. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Pierwszy autobus wodorowy na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. Autobus, który nie tylko nie emituje spalin, ale wręcz oczyszcza powietrze podczas jazdy — od kilku dni można go spotkać na ulicach miasta. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne testuje wodorowego NesoBusa o zasięgu...

Reklama