Rzeszów - Sobota, 27.12.2025
Reklama

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO]

Dodano: 18.12.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. 30 samochodów elektrycznych dostępnych do wypożyczenia wyjechało na ulice miasta. System opiera się na aplikacji „4mobility carsharing”. Usługa ma w stolicy innowacji charakter bezterminowy.

„Świat biegnie szybko do przodu, wprowadza wszelkiego rodzaju wynalazki i innowacje. Miasto Rzeszów i Polska również stara się o to, żeby udoskonalać i ułatwiać nasze życie” – tymi słowami Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otworzył środową konferencję nt. rozpoczęcia funkcjonowania wypożyczalni samochodów elektrycznych w mieście.

Na początku, do dyspozycji mieszkańców, będzie 30 samochodów elektrycznych Nissan Leaf. Aby wypożyczyć samochód niezbędna będzie aplikacja mobilna. Dzięki niej mamy możliwość rezerwacji oraz otwarcia samochodu. Wszelkie płatności również będą się odbywać za jej pośrednictwem.

Jak korzystać?

„Uruchamiamy usługę, która jest idealnym uzupełnieniem do sprawnego przemieszczania się po mieście. Samochód, który jest dostępny będzie widoczny w aplikacji. Każdy użytkownik widzi gdzie jest najbliższy samochód, wybiera ten samochód, rezerwuje i ma 15 min. na dojście do pojazdu” – informuje Paweł Błaszczak, prezes firmy 4Mobility, która zajmuje się udostępnianiem usługi  car-sharingu w takich Polskich miasta jak Warszawa, Siedlce, Poznań oraz Trójmiasto.

Dzięki aplikacji właśnie możemy zarezerwować samochód, po dojściu do niego otworzyć go. Po zakończonej jeździe samochód zamykamy również za pośrednictwem aplikacji mobilnej („4mobility carsharing” – dostępna na Google Play oraz App Store), gdzie widoczna jest również strefa w jakiej należy pozostawić samochód. Dodajmy, że samochodem możemy poruszać się w dowolne miejsce, nie mniej jednak jeżeli chcemy zakończyć korzystanie z usługi i dokonać płatności, to pojazd musi zostać zaparkowany w wyznaczonej strefie.

Warto wiedzieć, że pozostawiając samochód elektryczny w Strefie płatnego Parkowania nie jesteśmy zobligowani do ponoszenia żadnych opłat, wynika to z ustawy o elektromobilności w Polsce. Opłaty za korzystanie z ww. usługi są składową dwóch czynników, a mianowicie minut i przejechanych kilometrów. Na początku za jedną minutę korzystania z samochodu zapłacimy 67 gr., natomiast za przejechany kilometr 80 gr. Jak informowano na konferencji prasowej są to opłaty promocyjne, w związku z wprowadzeniem usługi i w późniejszym czasie ulegną one zmianie.
Reklama
„Zaczynamy ze stawką promocyjną 67 gr. za minutę i 80 gr za kilometr, co w praktyce oznacza, że z Dworca Głównego do Politechniki Rzeszowskiej zapłaci ok. 11 zł. Oczywiście usługę będziemy rozszerzać o gminy i inne obszary tj. lotnisko” – dodaje Błaszczak.

Ładowanie pojazdów

W pierwszym etapie funkcjonowania za ładowanie pojazdów odpowiedzialna będzie firma 4mobility, jednak jak przekonuje prezes firmy, będą oni za pośrednictwem aplikacji „odwdzięczać” się użytkownikom, którzy zrobią to mówiąc najprościej za nich. Partnerem wprowadzanego projektu jest PGE Nowa Energia, która aktualnie na terenie Rzeszowa dysponuje ośmioma dwustanowiskowymi ładowarkami. Dodajmy, że czas szybkiego ładowania takiego samochodu mierzymy w czasie od 20 do 40 minut.

„Dwa lata temu wspólnie z miastem i województwem podkarpackim podpisaliśmy list intencyjny i to co dzieje się dzisiaj jest urzeczywistnieniem zapisów. Na dzień dzisiejszy mamy kilka stacji do ładowania. Do połowy przyszłego roku będzie tych stacji 13” – mówił obecny na konferencji Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna.

Na sam koniec dodajmy, że usługa ma charakter bezterminowy, zaś flota samochodów będzie zwiększana w stosunku do zwiększającego się zainteresowania. Na dzień dzisiejszy w aplikacji odnotowano ok. 300 rejestracji.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zakażony koronawirusem. Trafił do szpitala

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc przebywa w Szpitalu Miejskim. U Prezydenta potwierdzono koronawirusa. Na dzień dzisiejszy jego stan jest dobry.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa strefa relaksu na Politechnice Rzeszowskiej [Wizualizacje]

RZESZÓW. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zyskają kolejną strefę relaksu. Powstanie ona na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Będzie to już trzecia taka przestrzeń na uczelni.

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł "Świetlnej Stolicy Polski". Rusza drugi etap plebiscytu

RZESZÓW. Rzeszów zakwalifikował się do rundy finałowej plebiscytu „Świeć się z Energą” i będzie walczył o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. Głosowanie potrwa do 25 stycznia 2021 r.

Rzeszów

Włamywali się i okradali samochody przy ul. Dąbrowskiego. Usłyszeli zarzuty

RZESZÓW. Dwaj 26-latkowie zostali zatrzymani przez Policję w związku z podejrzeniem dokonania włamań do samochodów i kradzieży. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

Rzeszów

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką w Stobiernej. Nie żyje 50-latek

RZESZÓW. Śmierć na miejscu poniósł 50-letni kierowca opla, który zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym w Stobiernej. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pomogli potrzebującym

RZESZÓW. Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej po raz kolejny zorganizował akcję pod hasłem „Studenckie Mikołajki”. Tym razem pomoc trafiła do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.

Rzeszów

Pijany 49-latek uszkodził samochód na ul. Krakowskiej. Zatrzymał go policjant po służbie

RZESZÓW. Policjant po służbie zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który kopał samochody stojące na parkingu, a jeden z nich poważnie uszkodził. Okazało się, że 49-latek był pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego

RZESZÓW. Trwają intensywne prace przy przebudowie Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Obiekt zyska nową infrastrukturę, a istniejąca będzie dostosowana na potrzeby  zapewnienia prowadzenia rozgrywek na poziomie I ligi.

Reklama