Rzeszów - Piątek, 07.11.2025
Reklama

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO]

Dodano: 18.12.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. 30 samochodów elektrycznych dostępnych do wypożyczenia wyjechało na ulice miasta. System opiera się na aplikacji „4mobility carsharing”. Usługa ma w stolicy innowacji charakter bezterminowy.

„Świat biegnie szybko do przodu, wprowadza wszelkiego rodzaju wynalazki i innowacje. Miasto Rzeszów i Polska również stara się o to, żeby udoskonalać i ułatwiać nasze życie” – tymi słowami Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otworzył środową konferencję nt. rozpoczęcia funkcjonowania wypożyczalni samochodów elektrycznych w mieście.

Na początku, do dyspozycji mieszkańców, będzie 30 samochodów elektrycznych Nissan Leaf. Aby wypożyczyć samochód niezbędna będzie aplikacja mobilna. Dzięki niej mamy możliwość rezerwacji oraz otwarcia samochodu. Wszelkie płatności również będą się odbywać za jej pośrednictwem.

Jak korzystać?

„Uruchamiamy usługę, która jest idealnym uzupełnieniem do sprawnego przemieszczania się po mieście. Samochód, który jest dostępny będzie widoczny w aplikacji. Każdy użytkownik widzi gdzie jest najbliższy samochód, wybiera ten samochód, rezerwuje i ma 15 min. na dojście do pojazdu” – informuje Paweł Błaszczak, prezes firmy 4Mobility, która zajmuje się udostępnianiem usługi  car-sharingu w takich Polskich miasta jak Warszawa, Siedlce, Poznań oraz Trójmiasto.

Dzięki aplikacji właśnie możemy zarezerwować samochód, po dojściu do niego otworzyć go. Po zakończonej jeździe samochód zamykamy również za pośrednictwem aplikacji mobilnej („4mobility carsharing” – dostępna na Google Play oraz App Store), gdzie widoczna jest również strefa w jakiej należy pozostawić samochód. Dodajmy, że samochodem możemy poruszać się w dowolne miejsce, nie mniej jednak jeżeli chcemy zakończyć korzystanie z usługi i dokonać płatności, to pojazd musi zostać zaparkowany w wyznaczonej strefie.

Warto wiedzieć, że pozostawiając samochód elektryczny w Strefie płatnego Parkowania nie jesteśmy zobligowani do ponoszenia żadnych opłat, wynika to z ustawy o elektromobilności w Polsce. Opłaty za korzystanie z ww. usługi są składową dwóch czynników, a mianowicie minut i przejechanych kilometrów. Na początku za jedną minutę korzystania z samochodu zapłacimy 67 gr., natomiast za przejechany kilometr 80 gr. Jak informowano na konferencji prasowej są to opłaty promocyjne, w związku z wprowadzeniem usługi i w późniejszym czasie ulegną one zmianie.
Reklama
„Zaczynamy ze stawką promocyjną 67 gr. za minutę i 80 gr za kilometr, co w praktyce oznacza, że z Dworca Głównego do Politechniki Rzeszowskiej zapłaci ok. 11 zł. Oczywiście usługę będziemy rozszerzać o gminy i inne obszary tj. lotnisko” – dodaje Błaszczak.

Ładowanie pojazdów

W pierwszym etapie funkcjonowania za ładowanie pojazdów odpowiedzialna będzie firma 4mobility, jednak jak przekonuje prezes firmy, będą oni za pośrednictwem aplikacji „odwdzięczać” się użytkownikom, którzy zrobią to mówiąc najprościej za nich. Partnerem wprowadzanego projektu jest PGE Nowa Energia, która aktualnie na terenie Rzeszowa dysponuje ośmioma dwustanowiskowymi ładowarkami. Dodajmy, że czas szybkiego ładowania takiego samochodu mierzymy w czasie od 20 do 40 minut.

„Dwa lata temu wspólnie z miastem i województwem podkarpackim podpisaliśmy list intencyjny i to co dzieje się dzisiaj jest urzeczywistnieniem zapisów. Na dzień dzisiejszy mamy kilka stacji do ładowania. Do połowy przyszłego roku będzie tych stacji 13” – mówił obecny na konferencji Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna.

Na sam koniec dodajmy, że usługa ma charakter bezterminowy, zaś flota samochodów będzie zwiększana w stosunku do zwiększającego się zainteresowania. Na dzień dzisiejszy w aplikacji odnotowano ok. 300 rejestracji.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie zapowiadają wiatr w porywach do 80 km/h

RZESZÓW. Silne wiatry mogą rozpocząć się od godz. 19:00 dnia 17.09.2019 i potrwają do godz. 09:00 dnia 18.09.2019.

Rzeszów

Już niebawem dni otwarte w Zarządzie Transportu Miejskiego

RZESZÓW. Dni otwarte odbędą się w dniu 20 września 2019 r. w godzinach 8:00 – 15:00 w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego

Rzeszów

Parking wielopoziomowy przy hali Podpromie będzie czteropoziomowy z wyjazdem na most

RZESZÓW. Do 2023 roku mieszkańcy powinni już korzystać z nowej inwestycji.

Rzeszów

Radni z PiS chcą rewitalizacji placu targowego. Plan ratusza zakłada inwestycje na ok. 2 mln zł

RZESZÓW. Radni z rawa i Sprawiedliwości podnieśli temat rewitalizacji całego placu targowego przy ul. Targowej.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa szkoła i przedszkole na os. Drabinianka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Całość znajdzie się w jednym, trzy kondygnacyjnym obiekcie.

Rzeszów

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Przygotowano 468 miejsc

RZESZÓW. Rekrutacja potrwaod 25 września do 2 października.

Rzeszów

Schematy linii na przystankach. Dyrektor ZTM-u mówi o październiku br.

RZESZÓW. W pierwszej kolejności schematy linii będa na Śródmieściu.

Reklama