Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

Dodano: 27.09.2023 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Nowe studium zastąpi dokument uchwalony w 2000 roku.

Uchwalenie konstytucji przestrzennej dla Rzeszowa, było jednym z flagowych punktów programu Konrada Fijołka w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem obecnego Prezydenta Rzeszowa dokument pozwoli „zaprowadzić w mieście ład przestrzenny i doprowadzić do właściwego planowania dalszego rozwoju i zabudowy Rzeszowa”.

Podczas wtorkowej sesji, radni głosowali nad drugą wersją dokumentu. Do pierwszego projektu planiści wprowadzili sporo zmian, uwzględniając uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Zdaniem Konrada Fijołka, konstytucja przestrzenna Rzeszowa, jest dokumentem innowacyjnym na skalę kraju a jego opracowanie wymagało „wielomiesięcznej pracy i spotkań”.

- Wiele dużych miast poległo na tym zadaniu, nam się udało i bardzo za to dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w pracę. A przede wszystkim mieszkańcom, którzy podeszli do sprawy w sposób dojrzały, z wyrozumiałością i wielkim rozsądkiem. Przepraszam za stres, który towarzyszył pracom i rozmowom, ale tak to zwykle bywa, kiedy trzeba wypracować kompromis w ważnej sprawie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Reklama
Na bazie studium Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa będzie mogło teraz opracowywać miejscowe plany dla kolejnych części Rzeszowa. Prezydent zapowiada, że takich dokumentów będzie bardzo dużo, a o kolejności ich uchwalania będą decydować radni. Studium wskazuje m.in. miejsca zarezerwowane w mieście pod zieleń, komunikację i zabudowę mieszkaniową, handlową, czy przemysłową. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2020 roku.  Projekt studium był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu i mieszkańcy mogli zgłaszać do niego wówczas swoje uwagi. Podczas pierwszego wyłożenia mieszkańcy złożyli ich 3903, podczas drugiego uwag wpłynęło 903. Uwzględniono ponad 75 procent z nich.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM uruchamia dodatkowe kursy autobusów na Rzeszowskie Juwenalia

RZESZÓW. W piątek i sobotę, 8 i 9 maja, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zwiększy częstotliwość kursowania kilku linii autobusowych. Powodem są 31. Rzeszowskie Juwenalia, na których organizatorzy spodziewają się tłumów.

Rzeszów

W parku na osiedlu Krakowska Południe pojawią się nowe atrakcje dla dzieci

RZESZÓW. Ponad 6-metrowa rakieta, tyrolka o długości ok 21 metrów i bujak – między innymi te elementy wzbogacą zielone tereny rekreacyjne na osiedlu Krakowska Południe. Ratusz wyłonił wykonawcę inwestycji. To zadanie wybrali...

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z lokalnymi produktami w Parku Papieskim. Zbliża się 21. edycja Podkarpackiego Bazarku

RZESZÓW. Sery, chleby, owoce i warzywa, miody, rękodzieło i prawie 100 wystawców pojawi się na parkingu Parku Papieskiego. To już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia, które od kilku sezonów na stałe wpisało się...

Rzeszów

Majowa zbiórka odzieży i tekstyliów. Pojazdy MPGK ruszają w trasę po Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 11–15 maja 2026 r. w Rzeszowie będzie prowadzona obwoźna zbiórka tekstyliów i odzieży. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu lokalizacjach.

Rzeszów

Nowa droga połączy ulice Ropczycką z Tarnowską. Przekazano plac budowy

RZESZÓW. Około 200 metrów długości i 7,2 m szerokości będzie miała nowa droga, która połączy ul. Ropczycką z ulicą Tarnowską. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tej części miasta oraz ułatwienie...

Rzeszów

Nowy most w Woli Rafałowskiej już służy mieszkańcom

RZESZÓW. Tuż przed długim weekendem majowym odbyło się oficjalne otwarcie nowego mostu w Woli Rafałowskiej w gminie Chmielnik. Mieszkańcy zyskali bezpieczniejszy i wygodniejszy przejazd przez potok Rafałowski.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami Śródmieścia

RZESZÓW. W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu „Rzeszów To My". Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedla Śródmieście.

Rzeszów

Święto Paniagi 2026. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań [PROGRAM]

Jak co roku, 3. maja, Święto Paniagi wypełni miasto energią, kolorami i dźwiękami kultury. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w...

Reklama