Rzeszów - Środa, 08.04.2026
Reklama

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: 03.07.2025 r. / Redakcja

fot. Pixabay / RESinet.pl
fot. Pixabay / RESinet.pl

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS.

Wydarzenie odbędzie się 5 lipca br. w godzinach 8:30–17:00 w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12.

Najważniejszym punktem programu będzie połączenie krótkofalarskie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz rozmowa z polskim astronautą, dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Całość potrwa około 3 godzin i będzie jej towarzyszyć szereg dodatkowych aktywności. W trakcie spotkania młodzież zada astronaucie kilkanaście pytań. Osoby zadające pytania zostały wybrane w drodze konkursu „Zapytaj astronautę” organizowanego przez POLSA. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Reklama

Szczegółowy program wydarzenia:

8:30-9:00 rejestracja uczestników
9:00-10:00 pierwsza seria warsztatów dla uczestników i piknik edukacyjny (podział na grupy)
10:15 rozpoczęcie części głównej, w auli V1, start transmisji na żywo na YouTube POLSA
10:15-10:25 przywitanie uczestników
10:25-10:50 wykład o misji IGNIS i prezentacja sylwetki polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
10:50-11:25 przygotowanie do połączenia z astronautą, informacja o programie ARISS
11:28-11:38 połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
11:38-11:50 podsumowanie połączenia
11:50-12:30 panel dotyczący ścieżek kariery w sektorze kosmicznym
12:30-12:55 wykład gościa specjalnego
12:55-13:00 zakończenie części głównej
13:00 - 13:30 przerwa (catering)
13:30-14:50 druga seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
15:10-16:30 trzecia seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
16:45 zakończenie wydarzenia w auli V1

W ramach trzech serii warsztatów odbędą się zajęcia inżynieryjne i konstruktorskie o tematyce kosmicznej, w tym m.in. projektowanie i druk 3D, osłona termiczna pojazdów kosmicznych, rakiety pneumatyczne. Jednym z elementów zajęć będzie też spotkanie z kosmicznymi ekspertami.

Z kolei podczas pikniku edukacyjnego, dla jego uczestników dostępnych będzie sporo atrakcji, w tym m.in. tor łazików, foto budka kosmiczna, VRy kosmiczne, liofilizacja żywności, stoiska edukatorów kosmicznych, stoiska kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowa część szkoły na os. Staromieście już zadaszona

RZESZÓW. Rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej w Rzeszowie przebiega zgodnie z harmonogramem. Gotowa jest już konstrukcja dachu zarówno na nowej hali sportowej jak i na budynku dydaktycznym.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał Strategię Rozwoju Publiczności Sektora Kultury

RZESZÓW. Dokument nie tylko nakreśla kierunki w jakich w przyszłości będzie rozwijała się kultura, porządkuje działania kulturalne w mieście ale stanie się również bazą przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu na ul. Krakowskiej

RZESZÓW. Deweloper, spółka Bryksy, przebudowuje istniejący tam układ komunikacyjny. W związku z tym kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Rzeszów

Rajd Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu, objazdy autobusów MPK

RZESZÓW. W dniach 10 - 12 sierpnia 2023 roku, na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, odbędzie się 32. Rajd Rzeszowski. Część ulic i wiele odcinków lokalnych dróg zostanie wyłączona z ruchu, wystąpią...

Rzeszów

Nowy mini park w Rzeszowie gotowy

RZESZÓW. Przy ul. Dębickiej na osiedlu Przybyszówka, w rejonie placu zabaw powstał zielony teren rekreacyjny. Inwestycja realizowana była w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Wakacyjne konkursy dla seniorów w ramach nadchodzących Senioraliów Rzeszowskich

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury i Rzeszowska Rada Seniorów przygotowały dwa konkursy z atrakcyjnymi nagrodami w ramach zbliżających się Senioraliów Rzeszowskich.

Rzeszów

Ulica Podleśna na os. Budziwój w Rzeszowie będzie rozbudowana

RZESZÓW. Do 7 metrów zostanie poszerzona ulica Podleśna na osiedlu Budziwój. Powstanie również chodnik oraz ścieżka rowerowa. Miasto poszukuje firmy, która wykona dokumentację projektową dla tej inwestycji.

Rzeszów

Kolejne opaski życia dla rzeszowskich seniorów

RZESZÓW. We wrześniu rozpocznie się kolejny nabór chętnych do otrzymania tzw. opaski życia, urządzenia elektronicznego w formie bransoletki, działającego podobnie jak telefon komórkowy.

Reklama