Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

Rzeszów w elitarnym gronie europejskich miast

Dodano: 07.03.2023 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Wspólny projekt Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi otrzymał grant w wysokości 1,5 mln euro. Te pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie innowacyjnych działań, związanych przede wszystkim z podnoszeniem efektywności energetycznej budynków.

- To świetna wiadomość, że nasz wspólny projekt, przygotowany przez pięć polskich miast, został wysoko oceniony i znaleźliśmy się w elitarnym gronie europejskich miast, które będą realizowały pilotażowe działania, które przybliżą miasta do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Warte podkreślenia jest to, że w tej misji będą uczestniczyły także takie miasta jak Barcelona, Rzym Amsterdam, Mediolan – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na realizację pilotażowych działań w ramach projektu "NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories" Rzeszów, Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódzi otrzymały grant w wysokości 1,5 mln euro. Te pieniądze zostaną wykorzystane na przygotowanie projektów, działań, dzięki którym podniesie się m.in. efektywność energetyczna budynków.
Reklama
Program startuje w maju br. Wtedy rozpocznie się także typowanie osiedli i znajdujących się tam budynków, dla których przygotowywane będą projekty. Będą to zarówno budynki mieszkalne, jak i użyteczności publicznej a także np. przemysłowe.

Ze 159 miast z 33 krajów Unii Europejskiej, które były zainteresowane udziałem w programie, zakwalifikowanych zostało 53.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców

RZESZÓW. Dwóch kierowców wsiadło za kierownicę, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. 44-latek miał ponad 1 promil, drugi z kierowców wydmuchał ponad 2 promie. Obaj stracili prawo jazdy.

Rzeszów

W weekend 9 wypadków na drogach Rzeszowa i powiatu. 12 osób rannych, 1 nie żyje

RZESZÓW. Policjanci podsumowali miniony weekend na drogach Rzeszowa i powiatu. Doszło do dziewięciu wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Rannych zostało 12 osób.  

Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przejdzie kilkutysięczna procesja. Na trasie przemarszu mogą wystąpi utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW.  Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca Garnizonu Rzeszów zapraszają na majowe uroczystości patriotyczne, które odbędą się 2, 3 i 8 maja.

Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa zlokalizowanych w czterech rzeszowskich galeriach handlowych: Galerii Rzeszów, Nowy Świat, Plaza i Millenium Hall.

Rzeszów

Tragedia na torach w Trzcianie. 21-latek zginął na miejscu

TRZCIANA. 21-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez pociąg. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 września 2024 roku. Uroczyste przekazanie władzy nastąpi na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu nowej kadencji.

Rzeszów

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. W czwartek ciężarówka MPGK zaparkuje m.in. na ulicach: Budziwojskiej i Podleśnej, Mazurskiej i w rejonie ul. ks. J. Stączka.

Reklama