Rzeszów - Poniedziałek, 22.12.2025
Reklama

Rzeszów wysoko w rankingu „polskich miast przyszłości”

Dodano: 13.02.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. fDi Magazine, opiniotwórcze pismo z Grupy Financial Times, opublikowało najnowszy ranking „Polish Cities of the Future 2019/20”, w którym wysokie miejsce zajął Rzeszów.

Raport przygotowany przez fDi Magazine obejmuje pięć kategorii: przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, dostępność oraz potencjał gospodarczy. Ranking, rzecz jasna, uwzględnia jedynie Polskie miasta.

Wyniki jakie zaprezentowano w poszczególnych kategoriach zostały podzielone na trzy grupy, tj. miast dużych – powyżej 250 tys. mieszkańców, miast średnich - od 100 do 250 tys. mieszkańców oraz miast małych – poniżej 100 tys. mieszkańców.

W wyżej wymienionych kategoriach brane były pod uwagę takie czynniki jak m.in. procent ludności z wyższym wykształceniem, łączna liczba firm w sektorze opartym na wiedzy, liczba wyższych uczelni, liczba mieszkańców z wyższym wykształceniem na 100 000 ludzi, gęstość zaludnienia, czy też odsetek zagranicznych studentów uczących się na wyższych uczelniach. 

Jak wypadł Rzeszów?

Miasto Rzeszów zwyciężyło w dwóch kategoriach miast średnich: kreowanie przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu oraz kapitał ludzki i lifestyle.

W ostatecznej klasyfikacji, w kategorii miast średnich, Rzeszów znalazł się na 4. miejscu wśród polskich miast przyszłości 2019/20.
Reklama

Wyniki pozostałych miast

W kategorii potencjał gospodarczy, wśród dużych miast zwyciężyła Warszawa, średnich Gdynia, natomiast małych Błonie. Próżno w tej kategorii szukać stolicy województwa podkarpackiego w pierwszej piątce.

Jeżeli chodzi o kapitał ludzki, to w tym przypadku wśród dużych miast ponownie zwycięża Warszawa, natomiast wśród miast małych Pruszków.

W kategorii efektywność kosztowa, wśród dużych miast najlepszym okazał się Białystok, wśród średnich miast Tarnów. Najlepszą efektowność kosztową wśród małych miast zalicza Radomsko.

Warszawa ponownie okazała się najlepsza również w kategorii dostępności. Średnim miastom przewodzi Sosnowiec, natomiast Pruszków wiedzie prym wśród małych miast.

Ostatnią kategorią jest „kreowanie przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu”. Zgodnie z danymi rankingu najlepszym dużym miastem ponownie Warszawa, zaś Pruszków przewodzi małym miastom.

Nagrody fDi zostaną wręczone w Cannes podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji (MIPIM 2019).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 1 października większa strefa płatnego parkowania. Ruszyła sprzedaż abonamentów

RZESZÓW. Od 1 października w Rzeszowie zacznie funkcjonować szersza strefa płatnego parkowania, powiększona o osiedla 1000-lecia oraz Grota-Roweckiego.

Rzeszów

Startuje 3-dniowy festiwal piwa na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W dniach 11 - 13 września 2020 r. w stolicy Podkarpacia odbędzie się wyjątkowy festiwal piw rzemieślniczych.

Rzeszów

Kradł buty i kosmetyki w jednej z galerii handlowych. Usłyszał 5 zarzutów

RZESZÓW. 27-letni mieszkaniec Rzeszowa podejrzany o kradzieże w sklepach na terenie jednej z rzeszowskich galerii handlowych został zatrzymany. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

ORLEN Wyścig Narodów już w ten weekend w Rzeszowie. Będą duże utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. 16 drużyn pojawi się na starcie zawodów ORLEN Wyścig Narodów, które rozegrane zostaną na ulicach Rzeszowa w najbliższą sobotę i niedzielę. W związku z wyścigiem będą zamykane niektóre ulice.

Rzeszów

Rośnie liczba pasażerów na lotnisku w Jasionce. Wracają loty do Monachium

JASIONKA. W sierpniu br. podrzeszowskie lotnisko obsłużyło 33 tysiące pasażerów -  to o ponad 10 tysięcy więcej niż w poprzednim miesiącu. Od października powrócą bezpośrednie loty z Rzeszowa do Monachium.

Rzeszów

W siedzibie PGE Obrót i PGE Dystrybucja w Rzeszowie powstał skwer "Solidarności"

RZESZÓW. Na dziedzińcu siedziby oddziału PGE Dystrybucja i centrali PGE Obrót odsłonięty został obelisk z tablicą upamiętniającą 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 100 –lecie urodzin św. Jana Pawła II. 

Rzeszów

Włamywał się do piwnic przy ul. Langiewicza. 28-latek usłyszał trzy zarzuty

RZESZÓW. 28-letni mieszkaniec Rzeszowa, podejrzany o włamania do piwnic został zatrzymany przez policję. Mężczyzna kradł elektronarzędzia, które następnie sprzedawał. Usłyszał trzy zarzuty.

Rzeszów

Rzeszów bohaterem najbliższego odcinka cyklu "Dwójka na miejscu"

RZESZÓW. Od początku lipca br. dziennikarze programu 2 Polskiego Radia podróżują po Polsce, aby przedstawiać relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju. Bohaterem najbliższego odcinka cyklu będzie stolica Podkarpacia. 

Reklama