Rzeszów - Sobota, 23.08.2025
Reklama

Rzeszów wysoko w rankingu „polskich miast przyszłości”

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. fDi Magazine, opiniotwórcze pismo z Grupy Financial Times, opublikowało najnowszy ranking „Polish Cities of the Future 2019/20”, w którym wysokie miejsce zajął Rzeszów.

Raport przygotowany przez fDi Magazine obejmuje pięć kategorii: przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, dostępność oraz potencjał gospodarczy. Ranking, rzecz jasna, uwzględnia jedynie Polskie miasta.

Wyniki jakie zaprezentowano w poszczególnych kategoriach zostały podzielone na trzy grupy, tj. miast dużych – powyżej 250 tys. mieszkańców, miast średnich - od 100 do 250 tys. mieszkańców oraz miast małych – poniżej 100 tys. mieszkańców.

W wyżej wymienionych kategoriach brane były pod uwagę takie czynniki jak m.in. procent ludności z wyższym wykształceniem, łączna liczba firm w sektorze opartym na wiedzy, liczba wyższych uczelni, liczba mieszkańców z wyższym wykształceniem na 100 000 ludzi, gęstość zaludnienia, czy też odsetek zagranicznych studentów uczących się na wyższych uczelniach. 

Jak wypadł Rzeszów?

Miasto Rzeszów zwyciężyło w dwóch kategoriach miast średnich: kreowanie przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu oraz kapitał ludzki i lifestyle.

W ostatecznej klasyfikacji, w kategorii miast średnich, Rzeszów znalazł się na 4. miejscu wśród polskich miast przyszłości 2019/20.
Reklama

Wyniki pozostałych miast

W kategorii potencjał gospodarczy, wśród dużych miast zwyciężyła Warszawa, średnich Gdynia, natomiast małych Błonie. Próżno w tej kategorii szukać stolicy województwa podkarpackiego w pierwszej piątce.

Jeżeli chodzi o kapitał ludzki, to w tym przypadku wśród dużych miast ponownie zwycięża Warszawa, natomiast wśród miast małych Pruszków.

W kategorii efektywność kosztowa, wśród dużych miast najlepszym okazał się Białystok, wśród średnich miast Tarnów. Najlepszą efektowność kosztową wśród małych miast zalicza Radomsko.

Warszawa ponownie okazała się najlepsza również w kategorii dostępności. Średnim miastom przewodzi Sosnowiec, natomiast Pruszków wiedzie prym wśród małych miast.

Ostatnią kategorią jest „kreowanie przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu”. Zgodnie z danymi rankingu najlepszym dużym miastem ponownie Warszawa, zaś Pruszków przewodzi małym miastom.

Nagrody fDi zostaną wręczone w Cannes podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji (MIPIM 2019).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa atrakcja w parku na osiedlu Kmity. Powstanie strefa relaksu

RZESZÓW. W parku na osiedlu Kmity będzie więcej atrakcji. Jeszcze w tym roku powstanie tam strefa relaksu. Doposażony zostanie również tamtejszy plac zabaw. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Miał prawie 2,7 promila i pojechał na stację po piwo. Ujęli go świadkowie

RZESZÓW. 60-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie, zdecydował się wsiąść za kierownicę i pojechać po piwo na stację benzynową.

Rzeszów

Trwa budowa nowego żłobka w Rzeszowie: Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem

RZESZÓW. Nowy żłobek powstaje przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka, w sąsiedztwie szkoły i przedszkola. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów. Budowa ma się zakończyć jesienią 2025 roku.

Lotnisko przyjazne rodzinie

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na lotnisku w Jasionce, m.in. pierwszeństwo w kolejce

RZESZÓW/JASIONKA. W ramach programu pn. „Lotnisko przyjazne rodzinie”, podrzeszowskie lotnisko wprowadziło szereg udogodnień dla rodzin z dziećmi. To m.in. multimedialny plac zabaw, specjalne miejsca parkingowe czy obowiązujące w tym sezonie pierwszeństwo w...

Rzeszów

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

Rzeszów

E. Leclerc Rzeszów wprowadza system parkingowy

RZESZÓW. Hipermarket E. Leclerc Rzeszów przy al. Rejtana 69, to kolejne miejsce w Rzeszowie, w którym będzie obowiązywał system parkingowy. Pierwsze trzy godziny będą bezpłatne.

Reklama