Rzeszów - Wtorek, 24.06.2025
Reklama

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od dziś Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o ilości wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Wartość inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych to 14,7 mln zł. 

Innowacyjny system wdrożony przez Asseco Data Systems, na jaki zdecydowały się władze Rzeszowa, wpłynie z korzyścią na ruch pojazdów w strefie płatnego parkowania, skróci czas potrzebny na zaparkowanie, a tym samym pozwoli na oszczędności finansowe związane ze stale rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. System przyczyni się także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz poprawi bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. 

– Mamy teraz najnowocześniejszy w Polsce system monitoringu strefy płatnego parkowania, który usprawni ruch w centrum Rzeszowa. Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin – podkreślił prezydent Konrad Fijołek. 

Inteligentnym Systemem Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP objętych zostało około 2200 miejsc postojowych. Wykorzystano w nim elementy sztucznej inteligencji, oparte na sieciach neuronowych. Informacja o wolnych miejscach będzie prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach informacyjnych VMS oraz poprzez udostępnioną aplikację mobilną E-PARKING. 
Reklama
– W tym projekcie ważną rolę odgrywa także aplikacja mobilna. Dzięki niej mieszkańcy uzyskają dostęp do aktualnych informacji o wolnych miejscach parkingowych. To rozwiązanie usprawni ruch, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy dostępność wolnych miejsc do parkowania zmienia się bardzo szybko. Ponadto aplikacja umożliwi opłacenie parkingu i przypomni o kończącym się czasie parkowania – podkreśla Jerzy Tabin, Dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.  

Aplikacja mobilna zapewni szybki dostęp do informacji o kosztach i godzinach funkcjonowania strefy oraz pozwoli na zdalną realizację płatności za parkowanie, przyczyniając się do profilaktyki antycovidowej, z uwagi na korzystanie tylko z własnego telefonu. Użytkownicy aplikacji będą mieli możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania, a także niewłaściwego zachowania innych użytkowników parkingów, usprawniając tym samym działanie miejskich służb. 

Co ważne, w ramach projektu, w centrum Rzeszowa powstała także infrastruktura sieci światłowodowej, która w przyszłości ułatwi wykonanie szybkich połączeń sieciowych miejskich obiektów i budowę kolejnych systemów informatycznych. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowy sprzęt do diagnostyki i terapii udarów mózgu oraz 25 mln zł na inwestycje dla KSW nr 2

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie wzbogacił się o sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu. 

Rzeszów

Miasto Rzeszów dołączy do „protestu śmieciarek”

RZESZÓW.  Stolica innowacji przyłączy się do „protestu śmieciarek”, który odbędzie się 9 grudnia.

Rzeszów

Dwa wypadki na ulicach Rzeszowa. 6 osób rannych i ucieczka z miejsca wypadku

RZESZÓW. Do obu wypadków doszło w niedziele w godzinach porannych.

Rzeszów

Przetarg na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego rozpocznie się w grudniu?

RZESZÓW. Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zostało podpisane we wrześniu br.

Rzeszów

Dwie osoby w szpitalu po wybuchu gazu w domu jednorodzinnym

RZESZÓW. Do szpitala trafiła 60-latka wraz z 12-letnim chłopcem.

Rzeszów

W pięciu rzeszowskich żłobkach znajdziemy magiczny dywan

RZESZÓW. Magiczny dywan obecny jest już w ponad stu podkarpackich szkołach i przedszkolach.

Rzeszów

Siatkarze z Rzeszowa pokonani w Warszawie

RZESZÓW. Siatkarze Vervy Warszawa Orlen Paliwa pokonali Asseco Resovią Rzeszów 3:1 w meczu 8. kolejki PlusLigi. 

Rzeszów

Delegacja z Korei Południowej odwiedziła Politechnikę Rzeszowską

RZESZÓW. Delegacja z Sacheon przebywała w Rzeszowie do 29 listopada.

Reklama