Rzeszów - Niedziela, 29.03.2026
Reklama

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

Dodano: 06.09.2019 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Na Podkarpaciu odnotowano najniższy wskaźnik umieralności wśród województw. Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najmniej zgonów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców zarejestrowano w Rzeszowie.

W 2017 roku w województwie podkarpackim było 908 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik w Polsce. Najwięcej zgonów na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim – 1257.

Zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu najczęstszymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory. W województwie podkarpackim w 2017 roku na 100 tysięcy mieszkańców 392 zgony były spowodowane chorobami układu krążenia. Był to czwarty w kolejności (licząc od najniższego) wskaźnik w Polsce. Najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia było w województwie wielkopolskim – 339 na 100 tysięcy ludności, a najwięcej w województwie świętokrzyskim – 559 zgonów.

Nad drugim miejscu, biorąc pod uwagę przyczyny zgonów, znalazły się choroby nowotworowe. Na nowotwory w 2017 roku na Podkarpaciu zmarło 228 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik wśród województw. Najwyższy występował w województwie śląskim – 313 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.
Reklama
W województwie podkarpackim, biorąc pod uwagę powiaty ziemskie, najniższa umieralność występowała w powiecie leskim – 848 zgonów na 100 tysięcy ludności, a najwyższa w powiecie lubaczowskim – 1030 zgonów. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

W 2017 roku najniższy wskaźnik umieralności spośród stolic poszczególnych województw zanotowano w Rzeszowie – 769 zgonów na 100 tysięcy ludności. Dla przykładu w Łodzi, która znalazła się na ostatnim miejscu, wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 1449 zgonów na 100 tysięcy ludności.

Rzeszów miał również najniższy wskaźnik umieralności wśród miast na prawach powiatu w  województwie podkarpackim. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Przemyślu – 1102 zgony. W Krośnie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców było 869, a w Tarnobrzegu 859.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dodatkowy dzień na wywóz odpadów na rzeszowskie PSZOKi

RZESZÓW. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów w Rzeszowie wcześniej niż zwykle weszły w wiosenny tryb pracy. Już od 20 marca czynne są także w piątki.

Rzeszów

Sprzedawali podrobioną odzież na bazarze przy ul. Dworaka. Są już w rękach policji

RZESZÓW. Podrobione koszulki, spodnie, bielizna znanych marek, m.in. takie produkty ujawnili rzeszowscy policjanci na miejskim targowisku w Rzeszowie. W sprawie zatrzymano dwóch obywateli Bułgarii.

Rzeszów

Wielki pożar w Tyczynie. Spłonął budynek Galerii Sztuki Światowid, w akcji ponad 20 strażaków [ZDJĘCIA]

TYCZYN. Ponad trzy i pół godziny trwała nocna akcja gaszenia pożaru drewnianego budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Tyczynie, w którym mieściła się Galeria Sztuki Światowid. Ogień objął cały obiekt, a w trakcie...

Rzeszów

Jeszcze w marcu prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami dwóch osiedli

RZESZÓW. Pod koniec marca odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu „Rzeszów To My”. Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedli Zawiszy Czarnego oraz Zwięczyca.

Rzeszów

Dzień otwarty porodówki w KSW nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie zaprasza przyszłych rodziców na dzień otwarty „Porodówki na górce". Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia o godz. 13:00 w dużej auli...

Rzeszów

W Galerii Nowy Świat otwarto nowy sklep popularnej sieci

RZESZÓW. W Galerii Nowy Świat w Rzeszowie otwarto nowy sklep sieci Żabka. Punkt zlokalizowany jest na poziomie -1 i oferuje szeroki wybór produktów na szybkie, codzienne zakupy.

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Krakowskiej. Zderzyły się 4 samochody, 2 osoba ranna

RZESZÓW. Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło dziś rano na ul. Krakowskiej w Rzeszowie. Zderzyły się tam cztery samochody. Przyczyną zdarzenia było najechanie na tył pojazdu poprzedzającego.

Rzeszów

Miasto dołoży pieniądze na remont jachtu „Rzeszowiak”

RZESZÓW. Od ponad 25 lat promuje Rzeszów w portach na całym świecie. Dziś legendarny jacht „Rzeszowiak” wymaga pilnego remontu. Ruszyła zbiórka pieniędzy, a miasto już zadeklarowało wsparcie.

Reklama