Rzeszów - Poniedziałek, 05.05.2025
Reklama

Rzeszowscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Dodano:

Wizualizacja wyróżnionej koncepcji / Materiały prasowe
Wizualizacja wyróżnionej koncepcji / Materiały prasowe
RZESZÓW. Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma z Politechniki Rzeszowskiej zostali wyróżnieni w konkursie na projekt „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie.

Wykładowcy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej na kierunku architektura dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma przy współpracy z architektami z ASA-architekci zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Centrum wiedzy ma powstać w ramach rozbudowy kampusu Politechniki Koszalińskiej. Jego główną część ma stanowić uczelniana biblioteka.
 
W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Uczestnicy konkursu sami mogli wybrać lokalizację obiektu na terenie Politechniki Koszalińskiej.

Jak podkreśla dr inż. arch. Cezary Szpytma: „Wybraliśmy lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu”. „Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni, będący miejscem docelowym miejskich spacerów, tworzący „wzgórze wiedzy” z wnętrzem będącym spójnym przedłużeniem zewnętrznych tarasów. Proponowana koncepcja Cognitarium jest wizją budynku otwartego na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza” – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
Reklama
„Zaprojektowany przez nas budynek Cognitarum pozbawiony został cech monumentalnych, lecz dzięki zaproponowanej lokalizacji jest widoczny i staje się subtelną dominantą przestrzenną. Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w naturalny sposób budzącym zainteresowanie” – twierdzą autorzy.
 
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wybrano wykonawcę drogi rowerowej i placu postojowego w Parku Zdrowia na os. Kmity

RZESZÓW. Do przetargu zgłosiło się siedem firm, wybrano ofertę za 446 tys. zł.

Rzeszów

Poszukiwaną 18-latkę z Rzeszowa odnaleziono w Warszawie

RZESZÓW. 18-latka ostatni raz kontaktowała się z matką 15 stycznia poprzez sms-a wysłanego z Zakopanego.

Rzeszów

Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Rzeszowa. Będą również dodatkowe stacje ładowania [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dzisiaj na ulice miasta wyjechały autobusy elektryczne, które obsłużą linie 0A i 0B.

Rzeszów

Kolejne uprawnienia doktorskie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora dotyczą kierunku nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Rzeszów

11 lutego rozpoczynają się ferie szkolne. Odwołane zostają kursy autobusów oznaczone literą „s”

RZESZÓW. Utrudnienia dotyczą linii 0A, 0B, 12, 18, 19, 21(cała linia), 34 oraz 46.

Rzeszów

W poniedziałek zostanie uruchomiony punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Punkty kontroli będą działać w okresie ferii zimowych.

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na al. Wyzwolenia. Tym razem potrwają od 8 do 16 lutego

RZESZÓW. Trwają pracę związane z remontem wiaduktu kolejowego, biegnącego nad al. Wyzwolenia.

Rzeszów

W mieście zamontują ok. 100 studzienek pływających

RZESZÓW. „Na terenie całego miasta wymienionych zostanie ok. 100 studzienek” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Reklama