Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

S19 Rzeszów Południe – Babica. Koniec produkcji elementów obudowy tunelu

Dodano: 24.09.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA / Tunel - nitka lewa
fot. GDDKiA / Tunel - nitka lewa

RZESZÓW. Zakończyła się produkcja elementów obudowy tunelu, który powstaje na trasie S19 Rzeszów Południe - Babica. Łącznie wyprodukowano 22 700 segmentów.

Elementy obudowy tunelu powstawały od 2023 roku w hali produkcyjnej zlokalizowanej w Lutoryżu. Obiekt został wyposażony w linię produkcyjną, 4 suwnice (największa o udźwigu 60 ton) oraz węzeł betoniarski. Dziennie na linii produkcyjnej pracowało 18 osób, a kolejne 40 zajmowało się wytwarzaniem koszy zbrojeniowych.

- Dzienna wydajność produkcji wynosiła 50 segmentów, czyli 5 pełnych pierścieni. Do ich wykonania zużywano średnio 270 m³ betonu dziennie, co odpowiada około 33 betonowozom („gruszkom”). Waga jednego pierścienia to 132 tony, a pojedynczego segmentu – do 14 ton. Pierścienie wykonywano z betonu klasy C50/60, a w miejscach przejść poprzecznych – z betonu wyższej klasy C60/75. Do produkcji jednego pierścienia potrzeba 53 m³ betonu. Połączone segmenty tworzą cylindryczną obudowę tunelu z żelbetu – wylicza Joanna Rarus, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tunel w Babicy będzie miał długość 2255 metrów. Do jego budowy wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni. Będzie składał się z dwóch naw połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie wyposażona w dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny.

Wg dziennika postępu robót na budowie drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babcia, do dnia 14 września 2025 r. wydrążono 1551,12 m tunelu nitki lewej. Ilość zabudowanych pierścieni wyniosła 769 sztuk.

Reklama

S19 Rzeszów Południe-Babica

Prace przy budowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. W ramach zadani wybudowanych zostanie kilka obiektów inżynierskich, w tym: ponad 2-kilometrowy tunel, sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19.

W ramach projektu powstanie także pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem, a także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Lutoryż) oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – jedno na MOP Lutoryż (kierunek Rzeszów), drugie przy Centrum Zarządzania Tunelem.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Jej koszt to ok. 2,2 mld zł. Prace mają zakończyć się w 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Prace serwisowe w rzeszowskim Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

RZESZÓW. W piątek, 25 lipca w godzinach porannych, w związku z aktualizacją systemów informatycznych, Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania przy ul. ks. J. Jałowego 23A będzie tymczasowo nieczynne. Prace serwisowe potrwają od...

Rzeszów

Trwa betonowanie lewej nitki estakady na Wisłokostradzie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W poniedziałek rozpoczęła się potężna operacja na budowie Wisłokostrady. Chodzi betonowanie lewej nitki estakady. Prace prowadzone są w trybie ciągłym przez dwie brygady liczące po 40 osób. Potrwają aż 80 godzin.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Chwilowe utrudnienia w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich rond w centrum miasta przez 2 dni realizowane będą roboty drogowe. Mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Czasowe utrudnienia dla wypoczywających na rzeszowskich Bulwarach. Wzdłuż brzegów Wisłoka przejdą kibice

RZESZÓW. W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się mecz Stali Rzeszów ze Śląskiem Wrocław. Kibice drużyny gości przejdą w asyście policji z dworca PKP na Stadion Miejski m.in. wzdłuż brzegów Wisłoka. Mogą...

Rzeszów

4 wypadki, 5 osób rannych – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. 4 wypadki, 5 osób rannych, 25 kolizji, 4 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Wjechał schodami na zamknięty parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

RZESZÓW. Do nietypowej sytuacji doszło w weekend w centrum Rzeszowa. Kierujący hyundaiem, mieszkaniec Leżajska, wjechał na parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego… schodami od strony al. Piłsudskiego. Okazało się, że powodem była nawigacja.

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Reklama