Rzeszów - Wtorek, 19.08.2025
Reklama

S19 Rzeszów Południe - Babica. Wiadukty przeszły prób obciążeniowe

Dodano: /

Cztery 34-tonowe pojazdy ciężarowe wjechały na wiadukty w Mogielnicy i Lutoryżu, na powstającym odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To element testów próbnych obciążenia statycznego i dynamicznego obiektów.

- Próbne obciążenie jest badaniem odbiorczym nowego obiektu mostowego, które ma na celu weryfikację modelu obliczeniowego konstrukcji i potwierdzenie jego projektowanej nośności – wyjaśnia Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na podstawie wykonywanego próbnego obciążenia statycznego można m.in. określić sztywność ustroju nośnego obiektu mostowego poprzez pomiar jego ugięcia pod obciążeniem. Natomiast na podstawie pomiarów osiadań możliwa jest ocena nośności podpór – dodaje przedstawicielka GDDKiA.

Z kolei obciążenie dynamiczne obiektu pozwala określić jego parametry dynamiczne tj. współczynnik przewyższenia dynamicznego, częstości drgań własnych i logarytmiczny dekrement tłumienia.

Tego typu testy zostały przeprowadzone ostatnio na wiaduktach WD-3 w Mogielnicy i WD-8 w Lutoryżu. Do ich wykonania wykorzystano cztery samochody ciężarowe o masie całkowitej 34 t każdy. Wywrotki ustawione były w odpowiednich schematach obciążenia próbnego, zgodnie z Projektem Próbnych Obciążeń.

Czytaj również

Postęp prac na budowie S19 Rzeszów Południe-Babica. Karpatka wydrążyła już 678 m tunelu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Pomimo kontraktowej przerwy zimowej, na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica widać postępy prac, szczególnie na obiektach...

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na placu Wolności zamontowano stację do ładowania i parkowania hulajnóg

RZESZÓW. Jej prezentacja odbyła się podczas konferencji podsumowującej Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności.

Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Rozpoczęto budowę przystanku Rzeszów Wschodni

RZESZÓW. To jeden z 14 przystanków jakie wybuduje PKP PLK w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”. 

Rzeszów

W niedzielę Dzień Serca na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Jak co roku organizatorzy imprezy zapowiadają szereg wyjątkowych atrakcji.

Rzeszów

Trwa głosowanie w ramach RBO 2022. "Ten budżet wyzwolił wśród mieszkańców ogromną inicjatywę"

RZESZÓW. We wtorek odbyła się konferencja prasowa poświęcona Rzeszowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Rzeszów

W środę "Dzień bez samochodu". Komunikacja miejska będzie bezpłatna

RZESZÓW. „Dzień bez samochodu” zakończy Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Tydzień mobilności w Rzeszowie.

Rzeszów

MPWiK montuje kolejne instalacje fotowoltaiczne na swoich budynkach

RZESZÓW. Trwa montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Mają być gotowe do 6 listopada br. W planach są już kolejne. 

Rzeszów

Beta Academics 2021 - o komunikacji wizualnej w nauce i biznesie

RZESZÓW. 18 referatów naukowych zostało zaprezentowanych na drugiej edycji konferencji naukowej Beta Academics, towarzyszącej jednej z najważniejszych konferencji branży internetowej w Polsce, czyli Internet Beta. 

Rzeszów

25-latek z Rzeszowa zatrzymany za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 25-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, którego zatrzymano za posiadanie znacznej ilości marihuany. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Reklama