Rzeszów - Niedziela, 02.08.2026
Reklama

S19 Rzeszów Południe - Babica. Wiadukty przeszły prób obciążeniowe

Dodano: 21.03.2025 r. / Redakcja

Cztery 34-tonowe pojazdy ciężarowe wjechały na wiadukty w Mogielnicy i Lutoryżu, na powstającym odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To element testów próbnych obciążenia statycznego i dynamicznego obiektów.

- Próbne obciążenie jest badaniem odbiorczym nowego obiektu mostowego, które ma na celu weryfikację modelu obliczeniowego konstrukcji i potwierdzenie jego projektowanej nośności – wyjaśnia Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na podstawie wykonywanego próbnego obciążenia statycznego można m.in. określić sztywność ustroju nośnego obiektu mostowego poprzez pomiar jego ugięcia pod obciążeniem. Natomiast na podstawie pomiarów osiadań możliwa jest ocena nośności podpór – dodaje przedstawicielka GDDKiA.

Z kolei obciążenie dynamiczne obiektu pozwala określić jego parametry dynamiczne tj. współczynnik przewyższenia dynamicznego, częstości drgań własnych i logarytmiczny dekrement tłumienia.

Tego typu testy zostały przeprowadzone ostatnio na wiaduktach WD-3 w Mogielnicy i WD-8 w Lutoryżu. Do ich wykonania wykorzystano cztery samochody ciężarowe o masie całkowitej 34 t każdy. Wywrotki ustawione były w odpowiednich schematach obciążenia próbnego, zgodnie z Projektem Próbnych Obciążeń.

Czytaj również

Postęp prac na budowie S19 Rzeszów Południe-Babica. Karpatka wydrążyła już 678 m tunelu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Pomimo kontraktowej przerwy zimowej, na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica widać postępy prac, szczególnie na obiektach...

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Główny budynek UR zmieni oblicze

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie przebudowy budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Władze uczelni zapowiadają dobudowę kolejnej kondygnacji, przebudowę auli oraz nową salę senatu

Rzeszów

Wraca funkcja "ciepłego guzika" w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu.

Rzeszów

Ruchome schody i windy na stacji Rzeszów Główny jeszcze w wakacje

RZESZÓW. Postępują prace przy modernizacji dworca kolejowego w Rzeszowie.

Rzeszów

Ścieżka pieszo-rowerowa w parku na os. Kmity będzie oświetlona

RZESZÓW. Zanim ratusz przystąpi do stworzenia tzw. „strefy aktywnego wypoczynku” w parku na os. Kmity, zajmie się budową oświetlenia.

Rzeszów

Kolejne kontrole policyjne w autobusach MPK. Ujawniono 20 osób bez maseczek

RZESZÓW. Policjanci ponownie sprawdzali przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa przez pasażerów MPK. Skontrolowano niemal 840 pasażerów. 20 osób zostało pouczonych.

Rzeszów

Nowe szczegóły dotyczące wypadku na budowie przy ul. Bałtyckiej

RZESZÓW.  Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie nadzoruje postępowanie dot. wypadku na terenie budowy, do którego doszło w dniu 3 lipca 2020 r. w Rzeszowie przy ul. Bałtyckiej.

Rzeszów

Będzie kolejny przetarg na budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w ul. Szopena

RZESZÓW. Radni podczas wtorkowej sesji przekazali 1,2 mln zł na budowę prawoskrętu przy Filharmonii Podkarpackiej.

Rzeszów

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Reklama