Rzeszów - Niedziela, 04.05.2025
Reklama

Sprzedawali nielegalnie tabletki aborcyjne. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności

Dodano:

fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
RZESZÓW. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami poznańskiego zarządu CBŚP ujawnili proceder nielegalnego handlu środkami poronnymi.

Troje mieszkańców Śląska, za pośrednictwem sklepu internetowego wprowadziło do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w przerywaniu ciąży, obrót fałszywymi lekami i „pranie brudnych pieniędzy”. Grozi im za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Pojawiło się podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych.  Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.  Ustalenia śledczych wskazywały, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu, dlatego zapadła decyzja o tym, by sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie.

Policyjne czynności potwierdziły, że handel  środkami poronnymi odbywał się za pośrednictwem sklepu internetowego. Ustalenie osób, które stały za tym procederem nie było łatwe, bowiem miały one wiedzę, jak maskować swoją tożsamość w sieci.

W tej sprawie nawiązano ścisłą współpracę z funkcjonariuszami  Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu. Wspólne ustalenia i działania doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany  handlowały na terenie Polski środkami poronnymi. To troje mieszkańców województwa śląskiego. Jak ustalono, środki sprowadzano z zagranicy, pod konkretne zamówienia, potem pocztą kurierską były wysyłane do klientów.

Osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Środki, które sprzedawały, to leki na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne. Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Takie leki,  stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Reklama
Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek. Zyski z tego procederu były olbrzymie. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. „słupy”. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

W poniedziałek, na Śląsku, policjanci zatrzymali trzy osoby, 30-letniego mężczyznę oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Podczas przeszukania, zabezpieczyli telefony komórkowe, komputery, twarde dyski i przenośne nośniki danych. Zdecydowano też o zabezpieczeniu dwóch luksusowych aut.

Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za udzielanie pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, także za odpłatne dostarczanie znacznych ilości sfałszowanych produktów leczniczych i dokonywanie obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia. Grozi im też odpowiedzialność karna za „pranie brudnych pieniędzy”. 30-latek będzie odpowiadał również za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek Policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące. Trwają czynności w tej sprawie, policjanci docierają do osób, które kupowały środki poronne, ustalają jakie skutki wywołało ich przyjęcie. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Postępują prace przy rozbudowie rzeszowskiego „Elektronika” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Ratusz informuje, że roboty prowadzone są bardzo sprawnie. Nie wykluczone, że inwestycja będzie gotowa wczesnej niż zakładano.

Rzeszów

Nowość na lotnisku w Jasionce. Technologia usprawniająca punktualność

RZESZÓW/JASIONKA. Na lotnisku w Jasionce wdrożono system Digital ATC Clearance (DCL), w celu poprawy punktualności przed sezonem Lato 2025. Rzeszów jest jednym z pięciu miast w Polsce, w których zastosowano tę technologię.

Rzeszów

Przez lata znęcał się nad żoną, w końcu ją zabił. Grzegorz J. z Lubeni usłyszał wyrok

RZESZÓW. 17 lat pozbawienia wolności – taki wyrok usłyszał Grzegorz J., który fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną, a w końcu ją zabił. Mężczyzna od ponad dwóch lat przebywa w areszcie....

Rzeszów

Przy ul. Cichej powstaje Podkarpackie Centrum Sportu Akademickiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa Podkarpackiego Centrum Sportu Akademickiego, które stanowi kolejny etap tworzenia uniwersyteckiego kompleksu sportowego. Wartość inwestycji to ponad 26 mln zł. Jak informuje biuro prasowe UR, prace idą zgodnie z harmonogramem.

Rzeszów

Uszkodził cztery auta w centrum Rzeszowa. Miało blisko 1,6 promila

RZESZÓW. 20-letni mieszkaniec Rzeszowa uszkodził cztery pojazdy, zaparkowane na jednym z parkingów w centrum miasta. Okazało się, że miał prawie 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Przy dwudziestu rzeszowskich ulicach pojawiły się nowe latarnie

RZESZÓW. Blisko 160 tys. zł kosztował montaż nowego oświetlenia przy dwudziestu rzeszowskich ulicach. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn.: „Poprawa infrastruktury oświetleniowej na terenie miasta Rzeszowa”.

Rzeszów

ZOBACZ. 33. Finał WOŚP w Rzeszowie na zdjęciach

RZESZÓW. Korowód wolontariuszy, pokazy sprzętu służb, występy artystyczne, koncerty, prezentacje firm i wiele więcej - zobacz co działo się na rzeszowskim Rynku w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Reklama