Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Sprzedawali nielegalnie tabletki aborcyjne. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności

Dodano:

fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
RZESZÓW. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami poznańskiego zarządu CBŚP ujawnili proceder nielegalnego handlu środkami poronnymi.

Troje mieszkańców Śląska, za pośrednictwem sklepu internetowego wprowadziło do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w przerywaniu ciąży, obrót fałszywymi lekami i „pranie brudnych pieniędzy”. Grozi im za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Pojawiło się podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych.  Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.  Ustalenia śledczych wskazywały, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu, dlatego zapadła decyzja o tym, by sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie.

Policyjne czynności potwierdziły, że handel  środkami poronnymi odbywał się za pośrednictwem sklepu internetowego. Ustalenie osób, które stały za tym procederem nie było łatwe, bowiem miały one wiedzę, jak maskować swoją tożsamość w sieci.

W tej sprawie nawiązano ścisłą współpracę z funkcjonariuszami  Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu. Wspólne ustalenia i działania doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany  handlowały na terenie Polski środkami poronnymi. To troje mieszkańców województwa śląskiego. Jak ustalono, środki sprowadzano z zagranicy, pod konkretne zamówienia, potem pocztą kurierską były wysyłane do klientów.

Osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Środki, które sprzedawały, to leki na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne. Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Takie leki,  stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Reklama
Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek. Zyski z tego procederu były olbrzymie. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. „słupy”. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

W poniedziałek, na Śląsku, policjanci zatrzymali trzy osoby, 30-letniego mężczyznę oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Podczas przeszukania, zabezpieczyli telefony komórkowe, komputery, twarde dyski i przenośne nośniki danych. Zdecydowano też o zabezpieczeniu dwóch luksusowych aut.

Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za udzielanie pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, także za odpłatne dostarczanie znacznych ilości sfałszowanych produktów leczniczych i dokonywanie obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia. Grozi im też odpowiedzialność karna za „pranie brudnych pieniędzy”. 30-latek będzie odpowiadał również za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek Policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące. Trwają czynności w tej sprawie, policjanci docierają do osób, które kupowały środki poronne, ustalają jakie skutki wywołało ich przyjęcie. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejni sportowcy wspierają kampanię promującą rzeszowską komunikację miejską

RZESZÓW. Andrzej Jodłowski i Aneta Przepióra-Jodłowska, dołączyli do grona ambasadorów kampanii promującej rzeszowską komunikację miejską.

Rzeszów

MPWiK rozpoczyna potężną inwestycję w Rzeszowie. Umowa podpisana

RZESZÓW. Blisko 47 mln zł będzie kosztowała kolejna wielka inwestycja realizowana przez rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Rzeszów

Miasto testuje inteligentne pojemniki na śmieci [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie pojawiły się inteligentne pojemniki na śmieci. Na razie na okres testowy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że miasto wprowadzi je na stałe.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Wołyńskiej na ukończeniu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie I etapu łącznika ulicy Wołyńskiej z ul. Potokową. Inwestycja ma być gotowa w maju br.

Rzeszów

Rusza sezon fontannowy w Rzeszowie. Są dwie nowości

RZESZÓW. W Rzeszowie rozpoczyna się sezon fontannowy. Pierwsza została już uruchomiona. Sukcesywnie włączane będą kolejne. W tym roku pojawią się również dwie nowe fontanny.

Rzeszów

Nowy sprzęt w Szpitalu Miejskim. Służy najmłodszym pacjentom

RZESZÓW. Szpital Miejski w Rzeszowie ma nowy aparat do USG. Sprzęt zakupiono ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Zamknięty fragment ścieżki pieszo-rowerowej przy rzeszowskiej plaży

RZESZÓW. Do końca kwietnia zamknięty będzie ponad 150 metrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej przy plaży miejskiej. Tymczasowe przejście poprowadzono przez teren plaży.

Rzeszów

Bezpłatne badania prenatalne w KSW nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. W ofercie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie pojawiła się możliwość wykonania bezpłatnych badań prenatalnych.

Reklama