Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

Dodano: 13.12.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostarczenie sprzętu. Chodzi m.in. o sanie transportowe oraz nadajniki GPS.

Odzież i sprzęt do ratownictwa wodnego, ekwipunek dla ratowników górskich, w tym sanie transportowe i nadajniki GPS przekazano ukraińskim partnerom w ramach czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej”. O tym, w jaki sposób realizowano projekt można było dowiedzieć się na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesny sprzęt, który trafi do Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim oraz w Obwodzie Zakarpackim będzie służył nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa turystom w górach ale będzie też wykorzystywany w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym.

„Projekt „Polskiej pomocy rozwojowej” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie ratownictwa górskiego, wodnego i przeciwpowodziowego. W tym celu podpisaliśmy porozumienia z obwodami Iwano-Frankiwskim oraz Zakarpackim. Jednak, żeby dawały one podstawy do praktycznych działań potrzebne są środki finansowe” – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji uroczystego podpisania protokołów przekazania-odbioru, sprzętu ratowniczego dokonali: marszałek Władysław Ortyl oraz Wolodymyr Czerneckij – komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Tsitsei Volodymyr – pierwszy z-ca Komendanta  Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Zakarpackim.

Celem czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pasie transgranicznym. Tegoroczny projekt był realizowany w rozszerzonej formule. Obejmował swoim wsparciem nie tylko ratowników z Obwodu Iwano-Frankiwskiego, ale też po raz pierwszy z Obwodu Zakarpackiego.
We wrześniu, w ramach pierwszego etapu projektowego, 20 strażaków z Ukrainy  uczestniczyło w szkoleniu z ratownictwa na obszarach wodnych. Kursanci, przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w Nisku, w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego.
Reklama

„W przeprowadzeniu tych szkoleń pomaga nam Podkarpacki Komendant Straży Pożarnej i jego służby oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako służba związana z ratownictwem górskim. Łączna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 600 tysięcy złotych. To ważne, że możemy nawiązywać relacje i poszerzać współpracę polsko-ukraińską, ponieważ województwo podkarpackie graniczny bezpośrednio z tymi obwodami” – dodał marszałek.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Szkolenie zakończyły ćwiczenia pokazowe, podczas których poszukiwano zaginionych przez partole ratownicze, z użyciem drona oraz z wykorzystaniem psa ratowniczego. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

V Integracyjne Zawody Pływackie już 2 czerwca na rzeszowskiej „Muszelce"

Rzeszów po raz piąty stanie się areną wyjątkowej sportowej rywalizacji. 2 czerwca na pływalni Muszelka odbędą się V Integracyjne Zawody Pływackie – Rzeszów 2026, organizowane w ramach projektu „Rzeszów 2026 – Europejskie...

Rzeszów

Nowe mini-ronda na Słocinie mają być gotowe w czerwcu. Podpisano umowę

RZESZÓW. Nowe mini-ronda na rzeszowskim osiedlu Słocina mają poprawić bezpieczeństwo i upłynnić ruch w tej części Rzeszowa. Jeśli zdadzą egzamin, Prezydent Konrad Fijołek nie wyklucza kolejnych tego typu inwestycji w mieście, na...

Rzeszów

Twierdził, że w szpitalu na „górce” jest bomba. 15-latkiem zajmie się sąd rodzinny

RZESZÓW. 15-latek zadzwonił na numer Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie i poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego. Jak się okazało, alarm był fałszywy i miał być efektem zakładu. Sprawą zajmie...

Rzeszów

Uderzył Porsche w ścianę budynku przy ul. Dąbrowskiego. Miał ponad 3 promile i zakaz prowadzenia

RZESZÓW. 53-letni kierowca Porsche stracił panowanie nad autem na ul. Dąbrowskiego i uderzył w ścianę budynku. Mężczyzna miał 3 promile alkoholu w organizmie i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Rzeszów

Na osiedlu Miłocin powstanie park kieszonkowy

RZESZÓW. Zielona przestrzeń powstanie na około 85 arowej działce nr 356/61 obr.226 przy ul. Parkowej na osiedlu Miłocin. W ogrodzie pojawią się elementy małej architektury oraz kilkanaście gatunków roślin, łącznie będzie ich...

Rzeszów

Bezpłatne znakowanie rowerów w Rzeszowie. Na piątek brakuje już miejsc, są jeszcze na 22 maja

RZESZÓW. Straż Miejska w Rzeszowie jak co roku zachęca mieszkańców do udziału w akcji znakowania rowerów, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa jednośladów i ograniczenie ryzyka ich kradzieży.

Rzeszów

Poranne wypadki na ulicach Rzeszowa. Rozbite samochody i ranni

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci interweniowali na miejscu dwóch wypadków, do których doszło dziś rano na ulicach miasta. Na ul. Dąbrowskiego doszło do zderzenia Lexusa z Citroenem, a na ul. Ludwika Chmury Ford zderzył...

Rzeszów

Duże zmiany w parkowaniu przy szpitalu na ul. Szopena

RZESZÓW. Uniwersytecki Szpital Kliniczny wprowadza nowe zasady parkowania. Na terenie placówki pojawiły się parkometry. Nowy system ma m.in. usprawnić organizację ruchu i zwiększyć rotacyjność miejsc parkingowych.

Reklama