Rzeszów - Czwartek, 03.07.2025
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Rzeszów

Więcej miejsc wypoczynkowych dla pieszych w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kolejne parklety – czyli miejsca służące odpoczynkowi złożone z ławek oraz zieleni pojawią się w centrum Rzeszowa.

Rzeszów

Startuje Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2023 rok

RZESZÓW. W czwartek 7 lipca rozpoczyna się nabór projektów zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. 

Rzeszów

W Plazie uruchomiono centrum TUTU dla ukraińskich i polskich dzieci

RZESZÓW. Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin zostało nowym najemcą w CH Plaza Rzeszów. PSAR na powierzchni ponad 300 mkw. prowadzi Centrum TUTU.

Rzeszów

Rozbudowany lotniczy plac zabaw MTUlandia został przekazany miastu

RZESZÓW. Zakończono trzeci etap rozbudowy lotniczego placu zabaw MTUlandia przy ul. Sondeja. W piątek nastąpiło jego oficjalne przekazanie miastu Rzeszów.

Rzeszów

Rusza budowa ronda w rejonie ZUS. Zmiana organizacji ruchu

RZESZÓW. W poniedziałek po południu rozpocznie się jeden z ostatnich etapów potężnej inwestycji drogowej w śródmieściu Rzeszowa.

Reklama