Rzeszów - Środa, 09.07.2025
Reklama

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

Dodano:

fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
RZESZÓW. Technologia VR pomoże studentom prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego na specjalności kryminalistyka i kryminologia w nabyciu praktycznych umiejętności koniecznych w późniejszej pracy zawodowej. Asseco Data Systems wspólnie z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą uruchomiło nowoczesne laboratorium wirtualnej rzeczywistości „Cyber Crime”.

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej podczas zajęć dydaktycznych korzystają z dostarczonej przez Asseco Data Systems symulacji komputerowej, która pozwala prowadzić oględziny miejsca zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości.

„Zdecydowaliśmy się na współpracę z Asseco Data Systems i wdrożenie „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, ponieważ od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży. Przeprowadzone kilka lat temu badania pokazały, że obecna młodzież ma inne podejście do nauki. Ich mózgi stają się coraz bardziej „cyfrowe”. Studenci chcą się uczyć poprzez „dotykanie wiedzy” - mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. 

Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych na miejscu zdarzenia. Studenci mogą „uczestniczyć” w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować pozostawione ślady. Wystarczy, że założą specjalne gogle i użyją kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie. Odnalezienie wskazówek pozwala „odblokować” kolejne etapy gry i znaleźć następne ślady i dowody.

„Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach - mówi Mariusz Lala, Dyrektor Zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems.
Reklama
W planach Uczelni jest opracowanie i wdrożenie kolejnych programów nauczania opartych o technologię VR. Zakup „Wirtualnej Sceny Zbrodni” udało nam się sfinansować z dotacji z budżetu Województwa Podkarpackiego. Mamy już kolejne tym razem unijne środki na unowocześnianie dydaktyki i nauki za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Myślimy między innymi o nowych scenariuszach, które pozwolą przenieść się na miejsce wypadku komunikacyjnego lub ataku terrorystycznego - dodaje prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze, prowadzące do różnych wniosków na temat śmierci denatki – morderstwo i samobójstwo. W gabinecie i prywatnej łazience prawniczki – w zależności od scenariusza – znaleźć można dowody oraz inne interaktywne, ale niepotrzebne w śledztwie przedmioty.

Po przeniesieniu się w zwirtualizowany świat, oczom studentów ukazuje się scena, jaką zastał rano mąż znanej prawniczki. Znalazł ją w jej gabinecie, w centrum miasta, martwą, z raną postrzałową głowy. Zadaniem studentów i uczniów jest prawidłowe zabezpieczenie śladów znajdujących się na miejscu zdarzenia - odpowiednimi narzędziami i w odpowiedni sposób - oraz ustalenie, czy przyczyną zgonu było samobójstwo, czy może były w to zaangażowane osoby trzecie.

Każdy student poruszający się w wirtualnej rzeczywistości ma do dyspozycji profesjonalną walizkę oględzinową z narzędziami do prawidłowego przeprowadzenia analizy miejsca zdarzenia. Są tam: rękawice, wymazówki, fiolki szklane, pakiet papierowy, torebki foliowe do zabezpieczania dowodów, pęseta, kombinerki, stoliczek mikroskopowy, latarka i inne niezbędne przybory.

Źródło: WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe radiowozy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Sześć nowych Volkswagenów Crafter zasiliło flotę podkarpackiej Policji. Radiowozy trafiły do funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Zakup został sfinansowany z budżetu Policji w ramach Programu Modernizacji.

Rzeszów

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i...

Rzeszów

Roboty drogowe na al. Armii Krajowej. Zmiany trasy autobusów linii 6 i 14

RZESZÓW. Jak przekazał Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w związku z przebudową skrzyżowania al. Armii Krajowej i ul. Krzyżanowskiego, zmianie ulegną trasy przejazdu autobusów linii nr 6 i 14.

Rzeszów

Rzeszów został Europejskim Miastem Sportu 2026. Konrad Fijołek: Mamy to!

RZESZÓW. Wczoraj wieczorem na skrzynkę pocztową rzeszowskiego ratusza trafiła wiadomości o przyznaniu Rzeszowowi miana Europejskiego Miasta Sportu 2026. - Uwierzyliśmy w siebie bo jesteśmy wyjątkowi, a sport wpisany jest w nasze miejskie...

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Utrudnienia na al. Armii Krajowej w Rzeszowie. Wyłączą sygnalizację

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, w środę (2 lipca) w obrębie skrzyżowania ul. Krzyżanowskiego z al. Armii Krajowej wprowadzony zostanie III etap tymczasowej organizacji ruchu. Jest on związany z...

Rzeszów

5 miesięcy potrwa remont wiaduktu na DK94 w Krasnem. Umowa podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na remont wiaduktu na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krasne. Prace o wartości blisko 750 tys. zł zrealizuje wykona Przedsiębiorstwo Budowlane Stalmost. Wykonawca...

Rzeszów

W Rzeszowie powstał nowy mural. Ozdobił ścianę przy hali Podpromie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na murze przy chodniku i schodach prowadzących do hali Podpromie powstał nowy mural. Malowidło stworzyli wolontariusze z rzeszowskiego oddziału Deloitte CE BSC w ramach inicjatywy charytatywnej Impact Week.

Reklama