Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej zaprojektowała sanatorium w Birczy [WIZUALIZACJE]

Dodano: 18.03.2021 r.

Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
RZESZÓW. Studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura Edyta Wysocka w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.

Autorka projektu podjęła próbę połączenia dóbr naturalnych, tj. słońca, wody oraz zieleni, z architekturą oraz potrzebami przepracowanych ludzi. Celem opracowania było stworzenie zespołu budynków, które pełnią funkcje odnowy oraz poprawy stanu zdrowia człowieka. Jak mówi Edyta Wysocka: "Realizacja oraz dobór tematu wynikał z obserwacji potrzeb społeczeństwa, problemu związanego ze starzejącym się społeczeństwem oraz chęci podniesienia kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Przez warunki materialne Polacy zmuszeni są do podejmowania ciężkiej i wielogodzinnej, często fizycznej pracy. Polaków najczęściej dotykają problemy zdrowotne spowodowane wysiłkiem fizycznym, ale również presja społeczeństwa, która przyczynia się do problemów psychicznych. W związku ze zmęczeniem i przepracowaniem pojawiają się również problemy z regeneracją, koniecznością przyspieszonego odpoczynku, radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy depresją".


Na zdjęciu autorka projektu E. Wysocka oraz prof. M. Gosztyła, fot. Arkadiusz Surowiec, Politechnika Rzeszowska)

Autorka projektu wybrała Birczę, niewielką, liczącą niecałe 7 tys. mieszkańców gminę, położoną w województwie podkarpackim, na Pogórzu Przemyskim, charakteryzującą się bogactwem przyrodniczym: pięknym krajobrazem, świeżym powietrzem, wodami geotermalnymi. Projekt składa się z dwóch segmentów połączonych ze sobą komunikacją. Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek złożony z jednej kondygnacji nadziemnej oraz trzech kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu 0. Stworzono plan funkcjonalno-przestrzenny zawierający: hol główny, administrację, przestrzeń pod usługi, kawiarnię z czytelnią, parking podziemny, rehabilitację, bibliotekę, zabiegi balneologiczne, spa, pływalnię zarówno krytą, jak i na zewnątrz budynku, małą przychodnię, strefę mieszkaniową, restaurację, strefę klubową oraz część techniczną obiektu. Druga część to budynek hotelowy z małymi usługami, m.in. sklep, salon fryzjerski.
Reklama
Studentka wykonała inwentaryzację fotograficzną działki oraz otoczenia, w jakim jest zlokalizowane sanatorium, przeanalizowała i wykorzystała dostępną literaturę, wyselekcjonowała przykłady obiektów architektonicznych stanowiące inspirację do projektowanego budynku, dokonała analizy miejscowości, w której zlokalizowana jest działka. Projekt architektoniczny sanatorium w Birczy oparto na analizach, rysunkach architektonicznych oraz wizualizacjach zrealizowanych za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Opisowa część pracy objaśnia czynniki wpływające na wybór tematu, lokalizację wraz z analizą zieleni, funkcji, wysokości, komunikacji, gęstości zaludnienia, uwzględniono inspiracje projektowe, metodykę pracy oraz opis projektowanego sanatorium. Wykonano zagospodarowanie terenu, przekroje poziome i pionowe oraz elewacje, utworzono wizualizację całego obiektu wraz z otoczeniem.

W końcowych etapach pracy wybrano materiały oraz detale projektowe. Praca stanowi istotny element rozszerzający ośrodki uzdrowiskowe w Polsce, który wyróżnia harmonijne wpasowanie się pod względem architektonicznym w otoczenie, nie degradując dóbr naturalnych. Istotnymi motywami w trakcie realizacji były człowiek, natura oraz architektura. Praca została przekazana wójtowi gminy Bircza, ponieważ może być pomocna przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej i programowej uzdrowiska w Birczy.
 
WIZUALIZACJE SANATORIUM W BIRCZY - EDYTA WYSOCKA

 
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranny wypadek w Jasionce. Volvo dachowało, dziecko trafiło do szpitala

JASIONKA. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego VW Caddy było najprawdopodobniej przyczyną porannego zderzenia dwóch samochodów w Jasionce. W wyniku wypadku osobowe Volvo przewróciło się na dach, a podróżujące nim dziecko zostało przewiezione...

Rzeszów

Nowe oświetlenie i tablica wyników. Inwestycja na stadionie na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na wybór firmy, która zajmie się montażem oświetlenia oraz tablicy wyników na stadionie przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Inwestycja będzie realizowana w ramach RBO.

Rzeszów

Parking przy hali Podpromie zamknięty na ponad dwa tygodnie

RZESZÓW. Przez ponad dwa tygodnie, parking przy hali Podpromie, po raz kolejny w ostatnich miesiącach będzie wyłączony z użytkownia. Powodem zamknięcia obiektu są prace związane z budową wielkiej sceny koncertowej.

Rzeszów

Blisko 95 tys. pasażerów w maju na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Mimo niesprzyjających uwarunkowań rynkowych port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w maju 2026 roku 94 820 pasażerów i zrealizował 1 163 operacje lotnicze. Od początku roku z podrzeszowskiego lotniskaskorzystało 388 514 podróżnych —...

Rzeszów

Rusza sezon na rzeszowskich basenach i Kąpielisku Miejskim przy ul. Kwiatkowskiego

RZESZÓW. Na sobotę, 13 czerwca zapowiedziano otwarcie basenów odkrytych Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ROSiR) oraz Kąpieliska Miejskiego przy ul. Kwiatkowskiego. Sezon, jeśli pogoda dopisze, potrwa aż do 13 września.

Rzeszów

Wielkie święto komunikacji miejskiej. II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie

RZESZÓW. Po sukcesie pierwszej edycji historyczne autobusy znów wracają na ulice Rzeszowa. W dniach 12 i 13 czerwca odbędzie się II Zlot Zabytkowych Autobusów — dwa dni motoryzacyjnych atrakcji, parad, pokazów i...

Rzeszów

Szokujące odkrycie pod Rzeszowem. Znaleziono szczątki ludzkich płodów i odpady medyczne. Prokuratura wydała oświadczenie

LUTORYŻ. Podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu pod Rzeszowem natrafiono na znaczne ilości odpadów medycznych, a wśród nich na ludzki płód oraz inne szczątki. Biegli potwierdzili, że to szczątki...

Rzeszów

Naukowe miasteczko stanie w centrum Rzeszowa. Przed nami Piknik Eksploracje [PROGRAM]

RZESZÓW. 75 wystawców, w tym uczelnie, instytuty naukowo-badawcze i organizacje popularyzujące wiedzę, blisko 220 stoisk, warsztaty, wykłady i pokazy – tak zapowiada się kolejna edycja Pikniku Nauki EKSPLORACJE. Wydarzenie odbędzie się w...

Reklama