Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Szokujące odkrycie pod Rzeszowem. Znaleziono szczątki ludzkich płodów i odpady medyczne. Prokuratura wydała oświadczenie

Dodano: 12.06.2026 r. / Redakcja

fot. Archiwum KMP w Rzeszowie
fot. Archiwum KMP w Rzeszowie

LUTORYŻ. Podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu pod Rzeszowem natrafiono na znaczne ilości odpadów medycznych, a wśród nich na ludzki płód oraz inne szczątki. Biegli potwierdzili, że to szczątki płodów ludzkich. W sprawie zatrzymano 57-letnią mieszkankę Rzeszowa.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wydała oficjalne oświadczenie dotyczące tego szokującego odkrycia.

– Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie została w dniu 10 czerwca 2026 r. powiadomiona o ujawnieniu na terenie jednej z posesji w miejscowości Lutoryż znacznych ilości przedmiotów stanowiących odpady medyczne, w tym głównie bloczków parafinowych oraz szkiełek mikroskopowych – przekazuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Przedmioty odnaleziono w trakcie wykonywania prac ziemnych. Wśród odpadów znajdował się ludzki płód oraz inne szczątki, które mogły być płodami ludzkimi we wczesnej fazie rozwoju lub ich fragmentami. Na miejsce skierowano biegłych lekarzy, którzy potwierdzili, że zabezpieczone szczątki to szczątki płodów ludzkich.

W toku postępowania śledczy ustalili, że obecni właściciele kupili działkę od kobiety wykonującej zawód lekarza patomorfologa.

Reklama

11 czerwca prokurator polecił zatrzymanie 57-letniej Magdaleny H., mieszkanki Rzeszowa. Kobietę zatrzymano następnego dnia rano w Zamościu. Tego samego dnia, 12 czerwca, sprawę do dalszego prowadzenia przejęła Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.

Śledztwo toczy się w kierunku dwóch przestępstw

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku czynów z art. 262 Kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia zwłok, oraz art. 183 § 5a Kodeksu karnego, dotyczącego porzucenia odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania. Przestępstwa te są zagrożone karą pozbawienia wolności, odpowiednio do 2 i do 12 lat – wyjaśnia Krzysztof Ciechanowski.

Jak poinformowała prokuratura, planowane jest przesłuchanie zatrzymanej w charakterze podejrzanej. Dopiero po wykonaniu czynności procesowych z jej udziałem zapadnie decyzja o ewentualnym zastosowaniu środków zapobiegawczych.

Pod nadzorem prokuratora na miejscu znaleziska wciąż trwają oględziny i zabezpieczanie materiału dowodowego. Czynności te mogą potrwać do przyszłego tygodnia.

Ze względu na dobro prowadzonego postępowania prokuratura na obecnym etapie nie udziela dalszych informacji w sprawie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Otwarto nowy budynek szpitala przy ul. Szopena

RZESZÓW. W pawilonie mieści się Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ. Wartość inwestycji to 55 mln zł.

Rzeszów

Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało działkę pod Sąd Okręgowy. Miasto przejmie Zamek

RZESZÓW. Podpisano akt notarialny w sprawie przekazania działki pod budowę budynku Sądu Okręgowego. Miasto przejmie w zamian Zamek Lubomirskich na cele kultury.

Rzeszów

W "Dworzysku" powstanie nowoczesny terminal DB Schenker

RZESZÓW. Na terenie PNT „Rzeszów-Dworzysko” powstanie nowoczesny terminal przeładunkowy firmy DB Schenker o powierzchni 6000 mkw. Wartość inwestycji to ok 50 mln zł.

Rzeszów

Okradali mieszkania, podając się za pracowników administracji

RZESZÓW. Łączna wartość skradzionych przedmiotów to niemal 19 tys. zł. Złodzieje przyznali się do winy i usłyszeli zarzuty.

Rzeszów

Znamy zwycięzców loterii "Mieszkam w Rzeszowie"

RZESZÓW. Zakończyła się tegoroczna edycja loterii pn. „Mieszkam w Rzeszowie”. Pula nagród wyniosła ponad 28 tys. zł.

Rzeszów

Windy na stacji Rzeszów Główny już dostępne dla podróżnych

RZESZÓW. Pasażerowie już korzystają z wind na stacji Rzeszów Główny. Wcześniej przejazdy koleją ułatwiły wygodne perony, oznakowanie i podziemne przejście.

Rzeszów

Rozpoczął się montaż iluminacji świątecznych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W tym roku miasto wyda blisko 1,3 mln zł na świąteczne dekoracje.

Rzeszów

Rzeszowscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

RZESZÓW. Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma z Politechniki Rzeszowskiej zostali wyróżnieni w konkursie na projekt „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie.

Reklama