Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Szokujące odkrycie pod Rzeszowem. Znaleziono szczątki ludzkich płodów i odpady medyczne. Prokuratura wydała oświadczenie

Dodano: 12.06.2026 r. / Redakcja

fot. Archiwum KMP w Rzeszowie
fot. Archiwum KMP w Rzeszowie

LUTORYŻ. Podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu pod Rzeszowem natrafiono na znaczne ilości odpadów medycznych, a wśród nich na ludzki płód oraz inne szczątki. Biegli potwierdzili, że to szczątki płodów ludzkich. W sprawie zatrzymano 57-letnią mieszkankę Rzeszowa.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wydała oficjalne oświadczenie dotyczące tego szokującego odkrycia.

– Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie została w dniu 10 czerwca 2026 r. powiadomiona o ujawnieniu na terenie jednej z posesji w miejscowości Lutoryż znacznych ilości przedmiotów stanowiących odpady medyczne, w tym głównie bloczków parafinowych oraz szkiełek mikroskopowych – przekazuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Przedmioty odnaleziono w trakcie wykonywania prac ziemnych. Wśród odpadów znajdował się ludzki płód oraz inne szczątki, które mogły być płodami ludzkimi we wczesnej fazie rozwoju lub ich fragmentami. Na miejsce skierowano biegłych lekarzy, którzy potwierdzili, że zabezpieczone szczątki to szczątki płodów ludzkich.

W toku postępowania śledczy ustalili, że obecni właściciele kupili działkę od kobiety wykonującej zawód lekarza patomorfologa.

Reklama

11 czerwca prokurator polecił zatrzymanie 57-letniej Magdaleny H., mieszkanki Rzeszowa. Kobietę zatrzymano następnego dnia rano w Zamościu. Tego samego dnia, 12 czerwca, sprawę do dalszego prowadzenia przejęła Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.

Śledztwo toczy się w kierunku dwóch przestępstw

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku czynów z art. 262 Kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia zwłok, oraz art. 183 § 5a Kodeksu karnego, dotyczącego porzucenia odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania. Przestępstwa te są zagrożone karą pozbawienia wolności, odpowiednio do 2 i do 12 lat – wyjaśnia Krzysztof Ciechanowski.

Jak poinformowała prokuratura, planowane jest przesłuchanie zatrzymanej w charakterze podejrzanej. Dopiero po wykonaniu czynności procesowych z jej udziałem zapadnie decyzja o ewentualnym zastosowaniu środków zapobiegawczych.

Pod nadzorem prokuratora na miejscu znaleziska wciąż trwają oględziny i zabezpieczanie materiału dowodowego. Czynności te mogą potrwać do przyszłego tygodnia.

Ze względu na dobro prowadzonego postępowania prokuratura na obecnym etapie nie udziela dalszych informacji w sprawie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kiedy zniknie ogrodzenie na działce przy Kwadracie Kultury?

RZESZÓW. „W tej chwili trwa wycena tych działek i w styczniu będzie to wszystko załatwione” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej mogą wyjechać na studia do Chin

RZESZÓW. Do 4 grudnia na Politechnice Rzeszowskiej trwa nabór chętnych na studia w Chinach. 

Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Wykonawcę linii kolejowej na lotnisko poznamy w grudniu

RZESZÓW. Zdaniem wicemarszałek województwa podkarpackiego Podmiejską Koleją Aglomeracyjną pojedziemy już w 2022 roku.

Rzeszów

PGE Energia Ciepła rozpoczęła negocjacje ws. odbioru odpadów. Ucierpią portfele mieszkańców?

RZESZÓW. Rozpoczynają się negocjacje podmiotów, które w 2020 roku będą mogły dostarczać odpady niesegregowane do spalarni PGE.

Rzeszów

Startuje 19. edycja Szlachetnej Paczki. Sprawdź, o której wyruszy marsz w Rzeszowie

RZESZÓW. Już w najbliższą sobotę 16 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawią się historie tysięcy rodzin z całej Polski.

Rzeszów

Raport z prac na stacji Rzeszów Główny. 19 listopada uruchomią peron nr 1 [FOTO]

RZESZÓW. Zakończenie wszystkich prac, włącznie z wykonaniem tunelu, planowane jest w połowie 2021 roku.

Rzeszów

Wiemy, kto zajmie się modernizacją Podziemnej Trasy Turystycznej

RZESZÓW. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł.

Rzeszów

Przybywa ścieżek rowerowych w naszym województwie. W Rzeszowie jest ich najwięcej

RZESZÓW. Podkarpacie pod względem długości ścieżek rowerowych w 2018 roku, znalazło się na 10. miejscu wśród województw. 

Reklama