Rzeszów - Wtorek, 27.05.2025
Reklama

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Wizualizacja: EY Parthenon
Wizualizacja: EY Parthenon
RZESZÓW. Miasto szykuje dużą inwestycję w centrum Rzeszowa. Chodzi o zapowiadaną od dawana przebudowę wysłużonej Hali Targowej oraz zagospodarowanie na nowo dużego terenu w jej sąsiedztwie. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rzeszowa, firma Ernst & Young przedstawiła projekt rewitalizacji Hali Targowej oraz zagospodarowania 16 hektarów terenu wokół niej. Jego autorką jest architekt Aleksandra Wasilkowska, a sama Halę Targową zaprojektował prof. Stanisław Kuś.

Koncepcja zakłada nowoczesne podejście do przestrzeni połączone z szacunkiem do tradycji i historii. Nowa przestrzeń w centrum miasta, ma spełniać jednocześnie kilka funkcji: handlową, wypoczynkowo-rekreacyjną oraz kulturalno-rozrywkową. W jej otoczeniu mają powstać również budynki mieszkalne.

- Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

- Po raz pierwszy miasto w tak kompleksowo podeszło do inwestycji. Od analizy miejsca,  wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, jak również te związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta, ale i oparty na historii. Z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Nowa koncepcja tej miejskiej przestrzeni, zakłada nie tylko rewitalizację samej hali targowej,  ale także placu Jutrzenka i terenów wokół nich. Ten 16-hektarowy obszar ma mieć przede wszystkim więcej zielni. Otoczony przestrzeniami publicznymi i placem zabaw Plac Wolności ma być parkiem z małą architekturą. Budynki, które powstaną w pobliżu, mają nawiązywać do wyglądu hali targowej i wizualnie wpisać się w już istniejące.
Reklama
- Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne. W części niższej, naszą propozycją jest przeniesienie wszystkiego co łączy się z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów, powstanie też nowa przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. A jeśli chodzi o przestrzeń, założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię – mówiła o swoim projekcie architekt Aleksandra Wasilkowska.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa podczas wczorajszej konferencji, kolejne kroki w kierunku realizacji inwestycji, to:
  • przygotowanie odpowiednich dokumentów do modernizacji hali i otoczenia
  • stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla całego tego terenu
  • poszukiwanie partnerów do realizacji projektu
- Miasto chce sfinansować halę targową i jej okolice, Jutrzenkę w jakiejś mierze , natomiast części związane z budownictwem mieszkaniowym chcielibyśmy, żeby można je było zrealizować w partnerstwie z podmiotami prywatnymi, które tego typu działalnością się zajmują – mówi Konrad Fijołek.

W najbliższym nowa koncepcja Hali Targowej i jej otoczenia zostanie przedstawiona handlowcom i mieszkańcom miasta.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kryte lodowisko przy ul. Witosa. Miasto szuka wykonawcy dokumentacji

RZESZÓW. Kolejny krok w kierunku budowy krytego lodowiska w Rzeszowie.

Rzeszów

Od 1 września zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Dwie linie będa kursowały częściej. Wznowione zostaną kursy oznaczone literą „s” oraz przywrócona zostanie „osiedlowa” linia nr 50 na Zalesiu.

Rzeszów

Atak na kontrolerki ZTM. Nagroda za pomoc w identyfikacji sprawcy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego wyznaczył nagrodę dla osoby, która pomoże w zidentyfikowaniu sprawcy, który zaatakował dwie kontrolerki biletów. Sprawa została zgłoszona na Policję.

Rzeszów

Wspólne kontrole Policji i sanepidu w Rzeszowie

RZESZÓW. Czy mieszkańcy Rzeszowa przestrzegają obowiązujących ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią? Policja i pracownicy sanepidu sprawdzają.

Rzeszów

Ulica Lisa-Kuli już przejezdna

RZESZÓW. Zakończyła się modernizacja ul. Lisa Kuli. Wykonawca miał czas do końca sierpnia, jednak prace udało się zrealizować przed terminem.

Rzeszów

Będą dwie nowe ulice w Rzeszowie? We wtorek zdecydują radni

RZESZÓW. Podczas najbliższej sesji radni zdecydują o nadaniu nazw dwóm ulicom - ul. ks. Andrzeja Rabija, na osiedlu Krakowska-Południe oraz ul. Jana Welca na osiedlu Staromieście.

Rzeszów

W powiecie rzeszowskim utonęły dwie osoby

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas wypoczynku nad wodą. W minioną niedzielę w powiecie rzeszowskim utonęły dwie młode osoby – 22-latka z powiatu lubaczowskiego oraz 30-latek z powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Gdzie w Rzeszowie kupisz worki na odpady zielone?

RZESZÓW. Trzy punkty stacjonarne oraz automaty, to miejsca w których można zaopatrzyć się w worki na odpady zielone.

Reklama