Reklama

Aktualności Rzeszów

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

Dodano: 14.08.2019

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy  - Aktualności Rzeszów

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Już 22 sierpnia odbędzie Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki, który trwać będzie przez cztery dni. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże.

W środowe popołudnie podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje - Wschód Sztuki odkryli wszystkie karty. Do Rzeszowa zawitają artyści z Gruzji, Ukrainy oraz Litwy, prezentując – mamy nadzieje – to co najlepsze z perspektywy teatralnych wrażeń.

„Zaprosiliśmy artystów z dwóch krajów, które aspirują do wejścia do Europy. Tym razem Ukraina to Odessa, miasto niezwykłe, magiczne, wielu kultur. Litwa też ciekawie reprezentowana, bo przez rosyjskojęzyczny teatr. Gruzja, przyznam że ta decyzja była powiązana z faktem, że ja kojarzyłem znakomicie prace dyrektora tego teatru” – wyjaśnia Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Przez cztery dni trwania Festiwalu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w 17 wydarzeniach prezentowanych przez rzeszowski teatr, Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie i Rosyjski teatr Dramatyczny w Wilnie. Dodajmy, że wszystkie prezentowane spektakle zostaną przetłumaczone na język polski.

„Staraliśmy się, żeby te zdarzenia reprezentowały różne dziedziny sztuki. Mamy teatr, plastykę, muzykę, mamy kino i wierzymy w to, że to spotkanie artystów, którzy gdzieś ku sobie podążają. Mamy informacje, że duże znaczenie przywiązują do tego przyjazdu” – dodaje dyrektor rzeszowskiego teatru.REKLAMA

Festiwal skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Artyści z Gruzji zaprezentują spektakl na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol”. Teatr z Ukrainy pokaże dwa spektakle, mowa o „Ona go kochała” oraz „Piękny rogacz”. „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, przedstawią nasi sąsiedzi z Litwy.

Festiwal otworzy „Siemaszkowa”. Pierwszym wydarzeniem będzie spektakl Kiedy byłem małym chłopcem o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Repertuar uzupełniają koncert (m.in. ten w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki) oraz wernisaże i projekcje filmowe. W pierwszy dzień obejrzymy również premierę – muzyczny spektakl pt. „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć także widowisko plenerowe Rabin Maharal i Golem – czyli prawda i śmierć w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

Organizacja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miasto Rzeszów. Na całe wydarzenie poświęconych zostanie ok. 480 tys. zł.

OPIS WYDARZEŃ
PROGRAM
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Otwarto nową przechodnie Centrum Medycznego „Medyk”. W sobotę bezpłatne badania [FOTO] - Aktualności Rzeszów

Otwarto nową przechodnie Centrum Medycznego „Medyk”. W sobotę bezpłatne badania [FOTO]

RZESZÓW. Już od dwóch tygodniu funkcjonuje nowa placówka Centrum Medycznego „Medyk”.  ...

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania - Aktualności Rzeszów

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania

RZESZÓW.  Średnia prędkość przejazdu przez skrzyżowania w Polsce wynosi 25 km/h, w Rzeszowie to jedynie 17 km/h. Ratusz problem ...

W tym sezonie nie zobaczymy nowych pokazów na fontannie multimedialnej. Wina wykonawcy? - Aktualności Rzeszów

W tym sezonie nie zobaczymy nowych pokazów na fontannie multimedialnej. Wina wykonawcy?

RZESZÓW. Miasto przesuwa premierę na przyszły sezon. ...

ZTM uruchamia dwie nowe linie komunikacji miejskiej - Aktualności Rzeszów

ZTM uruchamia dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od dnia 16 września br. ruszy linia nr 14 oraz linia nr 60. ...

W Rzeszowie stworzono nowoczesną wersje piłkarzyków - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie stworzono nowoczesną wersje piłkarzyków

RZESZÓW. W Rzeszowie stworzono pierwsze na świecie piłkarzyki wykorzystujące roboty do gry w piłkę nożną. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem