Reklama

Aktualności Rzeszów

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

Dodano: 14.08.2019

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy  - Aktualności Rzeszów

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Już 22 sierpnia odbędzie Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki, który trwać będzie przez cztery dni. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże.

W środowe popołudnie podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje - Wschód Sztuki odkryli wszystkie karty. Do Rzeszowa zawitają artyści z Gruzji, Ukrainy oraz Litwy, prezentując – mamy nadzieje – to co najlepsze z perspektywy teatralnych wrażeń.

„Zaprosiliśmy artystów z dwóch krajów, które aspirują do wejścia do Europy. Tym razem Ukraina to Odessa, miasto niezwykłe, magiczne, wielu kultur. Litwa też ciekawie reprezentowana, bo przez rosyjskojęzyczny teatr. Gruzja, przyznam że ta decyzja była powiązana z faktem, że ja kojarzyłem znakomicie prace dyrektora tego teatru” – wyjaśnia Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Przez cztery dni trwania Festiwalu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w 17 wydarzeniach prezentowanych przez rzeszowski teatr, Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie i Rosyjski teatr Dramatyczny w Wilnie. Dodajmy, że wszystkie prezentowane spektakle zostaną przetłumaczone na język polski.

„Staraliśmy się, żeby te zdarzenia reprezentowały różne dziedziny sztuki. Mamy teatr, plastykę, muzykę, mamy kino i wierzymy w to, że to spotkanie artystów, którzy gdzieś ku sobie podążają. Mamy informacje, że duże znaczenie przywiązują do tego przyjazdu” – dodaje dyrektor rzeszowskiego teatru.REKLAMA

Festiwal skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Artyści z Gruzji zaprezentują spektakl na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol”. Teatr z Ukrainy pokaże dwa spektakle, mowa o „Ona go kochała” oraz „Piękny rogacz”. „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, przedstawią nasi sąsiedzi z Litwy.

Festiwal otworzy „Siemaszkowa”. Pierwszym wydarzeniem będzie spektakl Kiedy byłem małym chłopcem o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Repertuar uzupełniają koncert (m.in. ten w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki) oraz wernisaże i projekcje filmowe. W pierwszy dzień obejrzymy również premierę – muzyczny spektakl pt. „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć także widowisko plenerowe Rabin Maharal i Golem – czyli prawda i śmierć w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

Organizacja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miasto Rzeszów. Na całe wydarzenie poświęconych zostanie ok. 480 tys. zł.

OPIS WYDARZEŃ
PROGRAM
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Ruszył przetarg na modernizację ul. Grunwaldzkiej - Aktualności Rzeszów

Ruszył przetarg na modernizację ul. Grunwaldzkiej

RZESZÓW. Miasto poszukuje wykonawcy, który zajmie się przebudową ul. Grunwaldzkiej. ...

Akcja CBŚP na ul. Grottgera dotyczyła likwidacji sieci agencji towarzyskich - Aktualności Rzeszów

Akcja CBŚP na ul. Grottgera dotyczyła likwidacji sieci agencji towarzyskich

RZESZÓW, POLSKA. Zatrzymano osoby podejrzane o czerpanie korzyści z działalności sieci agencji towarzyskich. ...

Grzegorz Gilewicz nie będzie już dyrektorem Elektrociepłowni w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Grzegorz Gilewicz nie będzie już dyrektorem Elektrociepłowni w Rzeszowie

RZESZÓW. Grzegorza Gilewicza na stanowisku zastąpi Paweł Majewski. ...

Wypadek na ul. Cieplińskiego. Kierowca potrącił pieszą na przejściu - Aktualności Rzeszów

Wypadek na ul. Cieplińskiego. Kierowca potrącił pieszą na przejściu

RZESZÓW. Dzisiaj rano policjanci interweniowali na ul. Cieplińskiego gdzie doszło do zdarzenia drogowego. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem