Rzeszów - Czwartek, 20.08.2026
Reklama

Trwa rozbudowa rzeszowskiej oczyszczalni ścieków. "Wydajność wzrośnie o około 25 proc."

Dodano: 18.08.2026 r. / Redakcja

Rozbudowa rzeszowskiej oczyszczalni ścieków / fot. MPWiK
Rozbudowa rzeszowskiej oczyszczalni ścieków / fot. MPWiK

RZESZÓW. Rozbudowa rzeszowskiej oczyszczalni ścieków to część jednej z największych inwestycji Rzeszowa ostatnich lat i zarazem największego przedsięwzięcia w historii Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W nowym osadniku przeprowadzono już pierwsze próbne rozruchy, a wyniki testów są bez zarzutu. Prace wyprzedzają harmonogram.

Łączny koszt realizowanych i przygotowywanych zadań to 226 mln zł, z czego blisko 130 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane przez MPWiK z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

— Dzięki rozbudowie wydajność oczyszczalni wzrośnie o około 25 proc., co oznacza m.in. nowe możliwości rozwoju naszego miasta — podkreśla prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W ostatnich dniach testom „na sucho" poddano centralną kolumnę oraz zgarniacz osadnika wtórnego — elementy o istotnym znaczeniu w procesie oczyszczania. Zgarniacz odpowiada za usuwanie osadów, a kolumna centralna reguluje napływ ścieków do osadnika.

— Wynik testu jest pozytywny. Wszystko działa. Zaawansowanie budowy osadników szacujemy na 92,5 procent — mówi Grzegorz Liszcz, inspektor nadzoru z Działu Inwestycji MPWiK. Po pomyślnym zakończeniu prób „na sucho" rozpoczęto testy osadników wypełnionych już ściekami.

Wielki zbiornik retencyjny

Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 24 tys. m sześc. Wszystkie cztery komory zbiornika wykonano przed terminem i pomyślnie przeszły one próby szczelności; obecnie trwają rozruchy mechaniczne.

Reklama

Kolejne inwestycje w planach

Program inwestycyjny MPWiK obejmuje także szereg innych zadań związanych z rozwojem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej miasta. Zaplanowano m.in. bezwykopową modernizację głównej magistrali wodociągowej oraz budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Tarnowskiej, Miłocińskiej i Warszawskiej, a także łącznika drogowego między ulicami Warszawską i Lubelską. Nowa sieć będzie odbierać ścieki z północno-zachodniej części Rzeszowa.

— Mamy satysfakcję z tego powodu, że realizacja naszych planów przebiega sprawnie i bez potknięć. Termin oddania wszystkich obiektów w oczyszczalni to 27 marca 2027 roku. Wszystkie prace wyprzedzają harmonogram — mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w MPWiK.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza sezon łyżwiarski w Rzeszowie. Od soboty otwarte trzy lodowiska

RZESZÓW. Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą zacierać ręce. Już w ten weekend w Rzeszowie trzy lodowiska rozpoczną sezon 2024/2025.

Rzeszów

Kursy autobusów MPK do gminy Boguchwała będą nadal realizowane

RZESZÓW/BOGUCHWAŁA. Rzeszowskie linie autobusowe nr 3, 28, 34, 35, 45 będą nadal kursować na terenie Gminy Boguchwała. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni wyrazili zgodę na kontynuowanie porozumienia pomiędzy Gminą Miasto...

Rzeszów

Podrobiona odzież na targowisku przy ul. Dworaka

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zabezpieczyli ponad półtora tysiąca sztuk podrobionej odzieży z logotypami znanych, światowych marek. Sprzedawał je 36-letni obywatel Bułgarii na targowisku przy ul. Dworaka. Zgodnie z prawem, mężczyźnie grozi nawet do...

Rzeszów

4 wypadki, 7 osób rannych. Rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. Cztery wypadki i siedem osób rannych – to bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Agnieszka Holland spotka się z młodzieżą w Rzeszowie

RZESZÓW. Znana polska reżyserka filmowa i teatralna, Agnieszka Holland będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu „Młode Myśli – Wielkie Rozmowy”. Odbędzie się ono w najbliższy wtorek, 26 listopada w WSPiA.

Rzeszów

Nowości w Parku Sybiraków. Trwa rewitalizacja [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rewitalizacja części Parku Sybiraków na osiedlu Generała Andersa w Rzeszowie. Powstaje tam m.in. nowy plac zabaw, zamontowane zostaną urządzenia do ćwiczeń oraz pojawi się sporo nowych roślin.

Rzeszów

Kobieta w głębokiej hipotermii leżała w zaroślach w rejonie ul. Podpromie. Trafiła do szpitala

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci pomogli dziś dwóm bezdomnym kobietom, które z uwagi na wychłodzenie organizmu, wymagały pomocy medycznej. Jedna z nich była w stanie głębokiej hipotermii. Trafiła do szpitala.

Reklama