Rzeszów - Czwartek, 23.05.2024
Reklama

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

Dodano: 15.09.2023 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcja odbędzie się w dniach 16 – 22 września 2023 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to Kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Rzeszów dołączył do tysięcy europejskich miast i przygotował szereg atrakcji w ramach kampanii pod hasłem „Tydzień Mobilności” w Rzeszowie.
 
W ramach akcji część parkingu przy kościele na Placu Farnym zamieni się w przestrzeń do wypoczynku (Zdjęcia w galerii pod artykułem). Znajdą się w niej siedziska oraz zieleń, ktore pozostaną tu na stałe. Dodatkowo w różnych lokalizacjach w mieście, w okolicach parkingów, pojawi się LandArt. Będzie wykonany z rurek PCV, do których doczepione zostaną fragmenty kolorowych folii w kolorach czerwieni, zieleni i żółci kojarzące się z sygnalizacją świetlną w ruchu drogowym. 

- Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, jeszcze przyjaźniej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W dniach 16 - 22 września będzie można zwiedzać Rzeszowskie Piwnice w promocyjnej cenie (20 zł / os). Warunkiem uzyskania rabatu jest przyjazd rowerem lub autobusem MPK (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

Do tegorocznej akcji dołączył również Rzeszowski Inkubator Kultury. Przez cały Tydzień Mobilności dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do siedziby RIK przy ul. Jagiellońskiej 24 pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską, otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej.
Reklama
Co jeszcze przygotowano w ramach Tygodnia Mobilności w Rzeszowie?

W poniedziałek, 18 września o godz.17:00 w miejskim laboratorium Urban Lab odbędzie się wykład on-line pt. „Zrównoważona mobilność miejska - wyzwania i perspektywy, który będzie transmitowany na profilu:  facebook.com/UrbanLabRzeszow

22 września w ramach akcji Park(ing) Day, parkingi czterech filii Rzeszowskiego Domu Kultury zamienią się w strefy pełne atrakcji dla dzieci. Odbędą się w nich m.in. eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku. Dostępna będzie również strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych przygotowano kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne. Na miejscu będzie można również pozostawić plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

Parkingi filii RDK, które biorą udział w akcji:
  • Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12
  • Country ul. Herbowa 3
  • Staroniwa, ul. Staroniwska 46
  • Słocina, ul. Paderewskiego 154
Kolejna inicjatywa organizowana w ramach Tygodnia Mobilności to Przystanek Poezji. Na przystanku MPK przy ul. Dąbrowskiego w ramach transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK zrealizuje happening, podczas którego na przystankach będzie czytana poezja i fragmenty prozy.

Dzień bez samochodu

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie „Dzień bez samochodu”, który przypada na 22 września. W tym dniu będzie możliwy bezpłatny przejazd komunikacją miejską na wszystkich liniach MPK. Wystarczy mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzający tożsamość.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wysoka kara dla 29-letniego traktorzysty. Uszkodził zaporę na przejeździe kolejowym w Rzeszowie

RZESZÓW. 29-letni traktorzysta wjechał na przejazd kolejowy, w momencie kiedy zaczęły zamykać się rogatki. Podczas opuszczania przejazdu, uszkodził opadającą zaporę. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym....

Rzeszów

Poszedł do szpitala na zabieg z mefedronem i MDMA. Grozi mu 3 lata więzienia

RZESZÓW. 37-letni mieszkaniec Rzeszowa, zgłosił się do jednego ze szpitali na planowy zabieg. W trakcie pobytu w placówce, personel znalazł przy nim niedozwolone substancje. O sprawie poinformowano policję. 37-latkowi grozi kara do...

Rzeszów

Zaawansowane prace przy przebudowie ul. Grunwaldzkiej [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na remontowanej ul. Grunwaldzkiej trwają zawansowane prace budowlane na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Są już pierwsze drzewa, nowa nawierzchnia przy budynku UR oraz część...

OKO POLICYJNEJ KAMERY

Policyjny dron znów krążył nad rondem Honorowych Dawców Krwi w Rzeszowie

RZESZÓW. 22 wykroczenia w niespełna 3 godziny zarejestrował policyjny dron na Rondzie Honorowych Dawców Krwi w Rzeszowie. Była to kolejna akcja z użyciem bezzałogowego statku powietrznego w tym miejscu.

Rzeszów

250 tys. zł na odnowę trzech rzeszowskich zabytków

RZESZÓW. Miasto sfinansuje prace przy trzech rzeszowskich zabytkach. Chodzi o Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP.

KONTROLE POLICJI, ITD, KAS i SG

Rzeszowscy policjanci kontrolowali taksówki na aplikację

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb, przeprowadzili kontrole pojazdów i kierowców realizujących przewozy "na aplikację". Sprawdzono 18 pojazdów, ujawniając 6 wykroczeń.

REKORD ZA REKORDEM

Kolejny rekord lotniska w Jasionce. Ponad 80 tys. pasażerów w kwietniu

RZESZÓW/JASIONKA. Od początku roku, port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył już ponad 270 tys. pasażerów, czyli 14,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego – najlepszego w historii roku. W kwietniu lotnisko ustanowiło kolejny...

Rzeszów

Noc Muzeów 2024 w obiektywie [ZDJĘCIA]

Za nami kolejna Noc Muzeów w Rzeszowie. Tym razem swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło osiemnaście instytucji. Placówki przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń: wystawy, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji. Tegoroczną nowością był udział w...

Reklama