Reklama

Aktualności / Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

Dodano: 15.09.2023 r.

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcja odbędzie się w dniach 16 – 22 września 2023 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to Kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Rzeszów dołączył do tysięcy europejskich miast i przygotował szereg atrakcji w ramach kampanii pod hasłem „Tydzień Mobilności” w Rzeszowie.
 
W ramach akcji część parkingu przy kościele na Placu Farnym zamieni się w przestrzeń do wypoczynku (Zdjęcia w galerii pod artykułem). Znajdą się w niej siedziska oraz zieleń, ktore pozostaną tu na stałe. Dodatkowo w różnych lokalizacjach w mieście, w okolicach parkingów, pojawi się LandArt. Będzie wykonany z rurek PCV, do których doczepione zostaną fragmenty kolorowych folii w kolorach czerwieni, zieleni i żółci kojarzące się z sygnalizacją świetlną w ruchu drogowym. 

- Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, jeszcze przyjaźniej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W dniach 16 - 22 września będzie można zwiedzać Rzeszowskie Piwnice w promocyjnej cenie (20 zł / os). Warunkiem uzyskania rabatu jest przyjazd rowerem lub autobusem MPK (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

Do tegorocznej akcji dołączył również Rzeszowski Inkubator Kultury. Przez cały Tydzień Mobilności dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do siedziby RIK przy ul. Jagiellońskiej 24 pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską, otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej.

Co jeszcze przygotowano w ramach Tygodnia Mobilności w Rzeszowie?

W poniedziałek, 18 września o godz.17:00 w miejskim laboratorium Urban Lab odbędzie się wykład on-line pt. „Zrównoważona mobilność miejska - wyzwania i perspektywy, który będzie transmitowany na profilu:  facebook.com/UrbanLabRzeszow

22 września w ramach akcji Park(ing) Day, parkingi czterech filii Rzeszowskiego Domu Kultury zamienią się w strefy pełne atrakcji dla dzieci. Odbędą się w nich m.in. eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku. Dostępna będzie również strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych przygotowano kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne. Na miejscu będzie można również pozostawić plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

Parkingi filii RDK, które biorą udział w akcji:
  • Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12
  • Country ul. Herbowa 3
  • Staroniwa, ul. Staroniwska 46
  • Słocina, ul. Paderewskiego 154
Kolejna inicjatywa organizowana w ramach Tygodnia Mobilności to Przystanek Poezji. Na przystanku MPK przy ul. Dąbrowskiego w ramach transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK zrealizuje happening, podczas którego na przystankach będzie czytana poezja i fragmenty prozy.

Dzień bez samochodu

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie „Dzień bez samochodu”, który przypada na 22 września. W tym dniu będzie możliwy bezpłatny przejazd komunikacją miejską na wszystkich liniach MPK. Wystarczy mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzający tożsamość.

 

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Na rzeszowskim rynku stanie wielki budzik, który odlicza czas do wyborów - Aktualności Rzeszów

Na rzeszowskim rynku stanie wielki budzik, który odlicza czas do wyborów

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia włączyła się w kampanię profrekwencyjną "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Z tej okazji, w najbli...

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta - Aktualności Rzeszów

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta

RZESZÓW. Jesienią przyszłego roku ma być gotowa dokumentacja projektowa dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza na osied...

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Park powstaje przy ul. Staszica, na osiedlu gen. Grota-Roweckiego.  ...

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin - Aktualności Rzeszów

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin

RZESZÓW. Od początku października Gmina Miasto Rzeszów rozpoczyna realizację programu samorządowego „Rzeszowska Karta Ro...

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W piątek, 29 września 2023 r. podpisano umowę na przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska z Rzes...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: