Rzeszów - Wtorek, 02.12.2025
Reklama

Tylko 50 m do wydrążenia nitki lewej tunelu na S19 Rzeszów Południe – Babica. Zobacz FILM z przejazdu

Dodano: 02.12.2025 r. / Redakcja

Drążenie tunelu na S19 Rzeszów Płd. - Babica / fot. GDDKiA
Drążenie tunelu na S19 Rzeszów Płd. - Babica / fot. GDDKiA

RZESZÓW. GDDKiA opublikowała film z przejazdu pierwszą nawą tunelu na S19 Rzeszów Południe – Babica. Maszynie TBM Karpatce pozostało tylko 50 metrów do ukończenia procesu drążenia.

Prace przy drążeniu ponad 2-kilometrowego tunelu rozpoczęły się w licu 2024 r. Do budowy obiektu wykorzystywana jest metoda mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM (tunnel boring machine), nazwanej Karpatka. Jej tarcza wiercąca mierzy rekordowe 15,2 m. Karpatka, bo taką nazwa otrzymała maszyna, ma 114 metrów długości i 15,16 metrów średnicy. Jej waga to 4400 ton.

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do wydrążenia pierwszej nawy tunelu pozostało już tylko 50 metrów. Na dowód GDDKiA opublikowała filmik z przejazdu tunelem. „Zobaczcie, gdzie kończy się przejazd tunelem na S19 Rzeszów Płd. – Babica. Za 50 metrów przywitamy maszynę z drugiej strony góry” – takim komentarzem opatrzono materiał, który możecie obejrzeć poniżej.

Wielkie wyzwanie inżynieryjne

Budowa tunelu na S19 Rzeszów Południe - Babica to największe wyzwanie w ramach tej inwestycji. Obiekt powstaje pod wzgórzem Grochowiczna.

Bezpośrednio na placu budowy, w Lutoryżu, wybudowana została hala prefabrykacji, w której produkowane są elementy obudowy tunelu, tzw. tubingi. Tubing to rodzaj cylindrycznej obudowy tunelu wykonanej z żelbetu. 10 połączonych tubingów tworzy pierścień. Na obudowę tunelu w Babicy wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni.

Obiekt będzie miał długość 2255 metrów. Do jego budowy wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni. Będzie składał się z dwóch naw połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. - Ze względu na przebieg trasy w łuku poziomym nawy posiadają niewielką różnicę długości – dłuższa z nich – prawa (zachodnia) wraz z częściami wykonywanymi rozkopem oraz portalami ma długość ok. 2263 m mierzona w osi jezdni prawej, zaś krótsza – lewa (wschodnia) – ok. 2243 m mierzona w osi jezdni lewej – wyjaśnia GDDKiA.

Reklama

Każda nawa będzie wyposażona w dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny.

Przy portalach tunelu mają powstać budynki techniczne do obsługi tunelu, a w rejonie węzła Babica, Centrum Zarządzania Tunelem oraz lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Droga ekspresowa S19 Rzeszów Południe – Babica

Prace przy budowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. W ramach zadania wybudowanych zostanie kilka obiektów inżynierskich, w tym: ponad 2-kilometrowy tunel, sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19.

Inwestycja obejmuje również budowę pierwszego w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem, a także dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP Lutoryż) oraz dwóch lądowisk dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – jednego na MOP Lutoryż (kierunek Rzeszów), drugiego przy Centrum Zarządzania Tunelem.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Jej koszt to ok. 2,2 mld zł. Prace mają zakończyć się w 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Obwoźna zbiórka tekstyliów i odzieży na terenie Rzeszowa [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. W dniach 17 – 21 marca 2025 r. w Rzeszowie będzie prowadzona obwoźna zbiórka tekstyliów i odzieży. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu lokalizacjach.

Rzeszów

W Błażowej Dolnej znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. Podczas prac polowych prowadzonych na terenie miejscowości Błażowa Dolna w powiecie rzeszowskim, natrafiono na niewybuchy. Do czasu przyjazdu wojskowych saperów, miejsce ich znalezienia pilnują policjanci z grupy minersko-pirotechnicznej.

Rzeszów

Jarmark Wielkanocny na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. 6 kwietnia na rzeszowskim Rynku odbędzie się największy na Podkarpaciu Jarmark Wielkanocny. Na mieszkańców czeka sporo atrakcji, w tym m.in. kiermasz rękodzieła, występy artystyczne, pokaz kulinarny i prezentacja tradycyjnych potraw wielkanocnych.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto bezpłatną szkołę rodzenia [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie powstała jedyna w Rzeszowie bezpłatna szkoła rodzenia. Można zapisywać się już na zajęcia.

Rzeszów

Zakończył jazdę na słupie. 44-letni mieszkaniec Rzeszowa był pijany

RZESZÓW. Blisko 2 promile wydmuchał 44-letni mieszkaniec Rzeszowa, który osobowym mercedesem wjechał w słup z kamerą monitoringu. Grozi mu wysoka grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Postęp prac na budowie nowego żłobka w Rzeszowie. Budynek już zadaszony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie nowego żłobka przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka. Obiekt powstaje w sąsiedztwie szkoły i strefy wypoczynku Arkadia. Zakończyła się już budowa dachu, zamontowano okna i drzwi.

Rzeszów

Tak ostatecznie ma wyglądać nowoczesny biurowiec przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Pracownia MWM Architekci opublikowała ostateczne wizualizacje nowoczesnego budynku Corner Point, który wybudowany zostanie przy al. Cieplińskiego.

Rzeszów

Trwa rozbudowa ul. Granicznej w Rzeszowie. Od 10 marca zamknięty fragment drogi

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, od poniedziałku 10 marca nieprzejezdny będzie fragment ul. Granicznej od ul. Cichej w kierunku al. Powstańców Warszawy.

Reklama