Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Uhonorowano pięciu Podkarpackich sportowców

Dodano: 06.02.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał nagrody pięciu sportowcom, mistrzom Europy i świata w swoich dyscyplinach. „Dziękuje za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Uhonorowani zostali: kolarz ręczny Rafał Wilk, tenisistka stołowa Li Qian, żeglarz Aleksander Arian, zawodniczka karate Agnieszka Sajdutka oraz lekkoatleta Rafał Augustyn. Troje z nagrodzonych sportowców odebrało nagrody z rąk marszałka Władysława Ortyla oraz wicemarszałka Piotra Pilcha. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

„Dziękuję za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie i Polskę. Nazwiska znanych sportowców pamięta się przez dziesięciolecia, a wraz z nimi miejsce, z którego pochodzą. A Państwo związani są z naszym regionem. Gratuluję sukcesów – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Tenisistka Qian Li reprezentująca KTS Enea Siarka Tarnobrzeg zdobyła pierwszy w historii polskiego sportu złoty medal Mistrzostw Europy w tenisie stołowym w grze pojedynczej kobiet. Mistrzostwa rozgrywane były w hiszpańskim Alicante. W drodze po mistrzostwo „Mała” pokonała kolejno zawodniczki z Belgii, Austrii, Rosji, Rumuni. W półfinale, wygranym w pięciu setach, rywalką tarnobrzeżanki była inna Polka - Katarzyna Grzybowska-Franc. W finale rywalką Qian Li była Ukrainka Margaryta Pesotska.

Aleksander Arian, który na swoim koncie ma już wiele żeglarskich sukcesów w ubiegłym roku został wicemistrzem świata, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w żeglarstwie w klasie Laser Radial. Mistrzostwa odbyły się w Kilonii. Żeglarz Sailing Team Rzeszów od samego początku plasował się w czołówce rywalizacji, na 10 startów osiem razy kończył wyścigi w pierwszej piątce.
Reklama
Zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego z Rzeszowa Agnieszka Sajdutka w październiku 2018 roku na Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym w kanadyjskim St. John’s, zdobyła trzy medale: dwa złote medale w kumite (indywidualnie i w drużynie) oraz brązowy medal w konkurencji fukugo. Indywidualnie w finale reprezentantka Podkarpacia pokonała Rosjankę Natalie Verloka. Drużynowa reprezentacja Polski w składzie: Depta, Mleko, Sajdutka, Zalecińska okazała się najlepsza i w finale zwyciężyła reprezentację USA. Trzeci medal Agnieszka zdobyła w konkurencji fuku-go, stając na najniższym stopniu podium.

Wśród nagrodzonych są także Rafał Wilk i Rafał Augustyn. Olimpijczyk, wielokrotny mistrz w kolarstwie ręcznym Rafał Wilk w ciągu ostatnich dwóch lat wywalczył aż cztery medale Mistrzostw Świata. W 2017 roku został dwukrotnym wicemistrzem świata – a w sierpniu 2018 roku we Włoszech zdobył również dwa medale – srebro i brąz.

Ostatnim z nagrodzonych jest lekkoatleta Rafał Augustyn, zawodnik LKS STAL Mielec. W 2018 roku wraz z reprezentacją Polski wywalczył on na mistrzostwach świata w Chinach brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie sportowym.

Dariusz Stańko, prezes klubu Aktywna Piątka Przemyśl wraz z Norbertem Świerkiem i Patrykiem Kordkiem juniorskimi mistrzami badmintona, wręczył marszałkowi Ortylowi i wicemarszałkowi Pilchowi – którzy prywatnie od lat grają w badmintona – koszulki z ich nazwiskami.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM uruchamia dodatkowe kursy autobusów na Rzeszowskie Juwenalia

RZESZÓW. W piątek i sobotę, 8 i 9 maja, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zwiększy częstotliwość kursowania kilku linii autobusowych. Powodem są 31. Rzeszowskie Juwenalia, na których organizatorzy spodziewają się tłumów.

Rzeszów

W parku na osiedlu Krakowska Południe pojawią się nowe atrakcje dla dzieci

RZESZÓW. Ponad 6-metrowa rakieta, tyrolka o długości ok 21 metrów i bujak – między innymi te elementy wzbogacą zielone tereny rekreacyjne na osiedlu Krakowska Południe. Ratusz wyłonił wykonawcę inwestycji. To zadanie wybrali...

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z lokalnymi produktami w Parku Papieskim. Zbliża się 21. edycja Podkarpackiego Bazarku

RZESZÓW. Sery, chleby, owoce i warzywa, miody, rękodzieło i prawie 100 wystawców pojawi się na parkingu Parku Papieskiego. To już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia, które od kilku sezonów na stałe wpisało się...

Rzeszów

Majowa zbiórka odzieży i tekstyliów. Pojazdy MPGK ruszają w trasę po Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 11–15 maja 2026 r. w Rzeszowie będzie prowadzona obwoźna zbiórka tekstyliów i odzieży. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu lokalizacjach.

Rzeszów

Nowa droga połączy ulice Ropczycką z Tarnowską. Przekazano plac budowy

RZESZÓW. Około 200 metrów długości i 7,2 m szerokości będzie miała nowa droga, która połączy ul. Ropczycką z ulicą Tarnowską. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tej części miasta oraz ułatwienie...

Rzeszów

Nowy most w Woli Rafałowskiej już służy mieszkańcom

RZESZÓW. Tuż przed długim weekendem majowym odbyło się oficjalne otwarcie nowego mostu w Woli Rafałowskiej w gminie Chmielnik. Mieszkańcy zyskali bezpieczniejszy i wygodniejszy przejazd przez potok Rafałowski.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami Śródmieścia

RZESZÓW. W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu „Rzeszów To My". Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedla Śródmieście.

Rzeszów

Święto Paniagi 2026. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań [PROGRAM]

Jak co roku, 3. maja, Święto Paniagi wypełni miasto energią, kolorami i dźwiękami kultury. Centrum Rzeszowa zamieni się w tętniącą życiem przestrzeń spotkań, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w...

Reklama