Rzeszów - Środa, 27.08.2025
Reklama

Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości. Nie obyło się bez kilku niegroźnych incydentów

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Pomimo negatywnego podejścia władz miasta Rzeszowa do organizacji II Marszu Równości ten jednak się odbył. Jego przebieg funkcjonariusze policji oceniają spokojnym choć nie zabrakło kilku niegroźnych incydentów. Zatrzymano m.in. 56-latka.
 
 
Sprawę związaną z organizacją II Marszu Równości poruszaliśmy już kilkakrotnie. W ogólnym skrócie, prezydent Rzeszowa nie wyraził zgody na przeprowadzenie pochodu, kolejno decyzje Tadeusza Ferenca podważył sąd. Krytyczne głosy względem decyzji prezydenta pojawiały się z wielu środowisk, więcej o sprawie TUTAJ i TUTAJ.

Wracając do II Marszu Równości, ten ulicami miasta przeszedł w minioną sobotę. W tym samym czasie odbywały się również zgromadzenia jego przeciwników, m.in. z Młodzieży Wszechpolskiej. Policjanci zabezpieczali ich przebieg, czuwając nad bezpieczeństwem ich uczestników oraz mieszkańców Rzeszowa. Mimo towarzyszących zgromadzeniom emocji oraz kilku niegroźnych incydentów, marsz nie został zakłócony. W ocenie policjantów przebiegał spokojnie.  

Do incydentu doszło jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzenia. W rejonie ul. Wierzbowej, od strony bulwarów nad Wisłokiem, w kierunku zbierających się uczestników marszu podbiegło kilkudziesięciu zamaskowanych młodych ludzi. Rzucili on jajkami w kierunku manifestantów. Szybka interwencja policjantów sprawiła, że grupa rozbiegła się i nie doszło do konfrontacji.
Reklama
Podobna sytuacja miała miejsce w rejonie Placu Wolności, gdzie zebrali się uczestnicy kontrmanifestacji. Tam również w stronę uczestników marszu rzucono jajkami. Czuwający nad bezpieczeństwem policjanci nie dopuścili do starcia pomiędzy uczestnikami. Marsz, w sposób niezakłócony, przeszedł pod budynek Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie około godziny 15.30 zakończył się.

Podczas zabezpieczenia policjanci wylegitymowali 28 osób, z których jedna została ukarana mandatem. Funkcjonariusze zatrzymali również jedną osobę. To 56-letni mężczyzna, który próbował przedrzeć się przez policyjny kordon. Po wykonaniu czynności mężczyzna został zwolniony. Policjanci przedstawili mu zarzut wywierania przemocą wpływu na czynności funkcjonariusza.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Rzeszowie niemal pewne. PGE postawiło ratusz pod ścianą

RZESZÓW. Trwa II etap postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul Ciepłowniczej.

Rzeszów

Biuro Rady Miasta Rzeszowa zmieni lokalizację

RZESZÓW. Biuro Rady Miasta, które od około 10 lat mieści się w willi przy al. Pod Kasztanami 8, zostało zmuszone do zmiany lokalu.

Rzeszów

Zakaz sprzedaży alkoholi w godzinach nocnych obejmie cały Rzeszów?

RZESZÓW.  Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej rozważy propozycje.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów powalczy o punkty w Bełchatowie

RZESZÓW. Początek spotkania w Bełchatowie o godz. 17.30. Transmisja w Polsacie Sport.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Młp. Policja poszukuje świadków

RZESZÓW. 19-letni pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Rzeszów

Witold Wiśniewski rezygnuje z funkcji dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1

RZESZÓW. Tadeusz Pióro będzie pełnił obowiązki aż do rozstrzygnięcia konkursu, który wyłoni nowego dyrektora szpitala.

Rzeszów

Sprawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej trafiła do komisji

RZESZÓW. Temat został przeniesiony pod obrady komisji.

Rzeszów

Gdzie znajdzie się dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości?

RZESZÓW. Dzwon po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na Placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Reklama