Rzeszów - Wtorek, 20.01.2026
Reklama

Uroczysta gala w Filharmonii Podkarpackiej z okazji 672. urodzin Rzeszowa

Dodano: 12.01.2026 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Już w najbliższą niedzielę stolica Podkarpacia będzie świętować swoje 672 urodziny. Z tej okazji zaplanowano uroczystą galę w Filharmonii Podkarpackiej. 12 stycznia mieszkańcy miasta będą mogli zdobyć bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie.

W związku z uzyskaniem przez Rzeszów tytułu Europejskie Miasto Sportu 2026, tegoroczna gala będzie spojrzeniem na miasto przez pryzmat sportu.

Goście rocznicowej gali zobaczą opowieść o wydarzeniach i ludziach sportu, którzy rozsławili Rzeszów w Polsce i na świecie. Narrację tej opowieści spoi postać Pakosławica – symbolicznego przewodnika po Rzeszowie. - Wybór tej postaci nie jest przypadkowy - 19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi - Janowi Pakosławicowi, który przyjął nazwisko Rzeszowski. Od tego momentu rozpoczęła się historia naszego miasta - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wydarzenie uświetni koncert zespołu pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Mroziaka. Usłyszymy utwory autorów związanych z Rzeszowem w wykonaniu Gaby Janusz, Dagny Mikoś oraz Sławka Uniatowskiego.

Podczas gali odbędzie się ogłoszenie laureatów nagród: Osobowość Rzeszowa, Nagrody Gospodarczej Miasta Rzeszowa. Nagrodzeni zostaną również wybitni mieszkańcy naszego miasta, którzy odbiorą tytuł Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa oraz wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Rzeszowa. Cała uroczystość będzie transmitowana na żywo na oficjalnym kanale YouTube Rzeszów Stolica Innowacji.

Reklama

Gala z okazji 672-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa odbędzie się w niedzielę, 18 stycznia 2026 r. o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Bezpłatne zaproszenia dostępne od 12 stycznia

Bilety na wydarzenie będą dostępne wyłącznie online. Można je będzie pobrać za pośrednictwem strony internetowej Estrady Rzeszowskiej: https://estrada.rzeszow.pl/ w poniedziałek 12.01.2026 od godz. 14:00.

Jedna osoba będzie mogła pobrać maksymalnie 2 bilety. Na stronie dostępne będą bilety na:

• salę koncertową (200 miejsc, przyznawane losowo),
• salę kameralną (185 miejsc, bez numeracji), w której emitowana będzie transmisja online

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa sesja Rady Miasta. Czy radni przyznają prezydentowi absolutorium?

RZESZÓW. Porządek obrad zapowiada długą debatę radnych. Wśród tematów: absolutorium, dopłaty dla mieszkańców oraz projekt uchwały zwiększający ceny biletów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Rzeszowska policja publikuje wizerunek złodzieja roweru

RZESZÓW. Kradzieży roweru marki kross dokonano 8 kwietnia. 

Rzeszów

Jutro zapadnie decyzja odnośnie absolutorium dla prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Już jutro podczas sesji Rady Miasta przez radnymi głosowanie w sprawie przyznania absolutorium dla prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

Kursy autobusów miejskich w Boże Ciało

RZESZÓW. Będą dodatkowe kursy na lotnisko.

Rzeszów

Miasto dopłaci do zbiorników na deszczówkę? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce uruchomić program dopłat do instalacji przydomowych zbiorników na wodę deszczową.

Rzeszów

Rzemiosło IT 2019 już za nami: 320 uczestników i 12 prelegentów

25 maja w malowniczym Bristol Tradition & Luxury Hotel położonym w centrum starówki rzeszowskiej odbyła się konferencja Rzemiosło IT, jedyne tego typu programistyczne wydarzenie w Polsce wschodniej poświęcone tematyce „ Software Craftsmanship”.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc finalistą europejskiego konkursu innowacji

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą europejskiego Konkursu Innowacje w Polityce.

Rzeszów

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Rzeszowie świętowała 60-lecie

RZESZÓW. Początkowo była to poradnia psychologiczna, która obejmowała swoim działaniem szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe.

Reklama