Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysową” oraz smsów dot. zadłużenia na mikrorachunku podatkowym.

Oszuści znajdują kolejne sposoby na wyłudzenie od mieszkańców ich środków do życia. Tym razem odnoszą się do sytuacji jaka aktualnie panuje w Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa. Ministerstwo finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa odkryła dwie nowe formy oszustwa. W oby przypadkach dotyczą one wiadomość sms.

Jedna z fałszywych wiadomości sms informuje o przeterminowanym zadłużeniu w urzędzie skarbowym w związku z wprowadzeniem tarczy antykryzysowej od 1 kwietnia 2020 r. W treści znajduje się odnośnik, który prowadzi do strony z informacją o rzekomym zadłużeniu i ostrzeżeniu o zmniejszeniu wynagrodzenia o 60 proc. w przypadku braku reakcji na wezwanie.
Reklama
„Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. Należy je traktować jako niebezpieczne i usuwać” – czytamy na stronie ministerstwa.

Drugi rodzaj próby wyłudzenia pieniędzy wiąże się z tym, że otrzymujemy wiadomość sms z informacją o zadłużeniu na mikrorachunku podatkowym. Wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny. Otwieranie linków oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom. Wiadomości takie należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać.

Przykładowy fałszywy sms wygląda następująco(pisownia oryginalna): „Mikrorachunek podatkowy jest zadłużony w kwocie 2,44 PLN. Prosimy o spłatę do dnia 28.03.2020 lub sprawa trafi do komornika. + Link do strony www.”

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

WSIiZ rozpoczęła rekrutację na studia I i II stopnia

RZESZÓW. Pojawiło się sporo nowości, zarówno na ścieżkach polskojęzycznych, jak i angielskojęzycznych. Dokumenty można przesyłać drogą elektroniczną.

Rzeszów

Poczta Polska prosi o dane mieszkańców. Prezydent Rzeszowa odmówił

RZESZÓW. Samorządy w całej Polscy otrzymują maile od Poczty Polskiej z prośbą o przekazanie „danych ze spisu wyborców”. Taka wiadomość trafiła również do rzeszowskiego magistratu. Prezydent Rzeszowa odmówił udzielenia tych informacji.

Rzeszów

Księża diecezji rzeszowskiej zebrali ponad 360 tys. zł na walkę z koronawirusem

RZESZÓW. „Kapłański dar miłosierdzia” – tak nazwano zbiórkę pieniędzy na walkę z koronawiursem, jaką zorganizowali duchowni diecezji rzeszowskiej.

Rzeszów

Od 27.04 otwarte POP'y przy Lisa Kuli oraz Grottgera. Będzie można kupić tylko bilety

RZESZÓW. Jak informuje ZTM, będzie można kupić w dni robocze bilety autobusowe w POP’ach przy ul. Lisa Kuli i Grottgera. Żadne inne usługi nie będą realizowane.

Rzeszów

Wzrosła liczba mieszkańców Rzeszowa. Zbliżamy się do 200 tys.

RZESZÓW. O 2,4 % wzrosła liczba ludności w Rzeszowie w 2019 r. W porównaniu z poprzednim rokiem zawarto więcej małżeństw. Więcej było też zgonów, mniej natomiast było urodzeń.

Rzeszów

Telefoniczny dyżur ekspertów ZUS dotyczący emerytur i rent

RZESZÓW. W najbliższy czwartek eksperci ZUS będą odpowiadali na pytania klientów.

Rzeszów

Biało-żółte krawężniki przy zatokach autobusowych. "Aby było bezpieczniej"

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa malowanie krawężników przy zatokach autobusowych. Docelowo prace mają objąć wszystkie przystanki.

Reklama