Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

W przestrzeni Rzeszowa powstaje Układ Słoneczny. Na Rynku jest już Słońce

Dodano: 12.09.2022 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie trwa montaż elementów nowej, „kosmicznej” atrakcji. - Gniezno ma Króliki, Wrocław – Krasnale. Rzeszów – jak przystało na Stolicę Innowacji – będzie miał planety Układu Słonecznego – czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pomysłodawcą instalacji jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i współorganizator „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz programu Radiolatorium.

Przed rzeszowskim ratuszem pojawiło się miniaturowe Słońce. Kolejne elementy Układu Słonecznego zostaną rozlokowane w różnych częściach miasta, m.in. w nawierzchniach ulic: Króla Kazimierza, Baldachówki, 3 Maja, Mickiewicza, Akacjowej,  Warszawskiej, Krośnieńskiej i na zieleńcu przy Bulwarze WSK. - Będą one zamontowane w specjalnie przygotowanych puszkach, podobnych do tych, jakie wykorzystywane są do montowania reflektorów pozycyjnych, oświetlających budynki z poziomu terenu. To rozwiązanie najprostsze i nie ingeruje w przestrzeń miasta – tłumaczy Paweł Pasterz.
Reklama
Na instalację złożą się następujące ciała niebieskie, wchodzące w skład Układu Słonecznego: Słońce, planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton, oraz naturalnego satelitę Ziemi – Księżyc.

- W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Pasterz. Obliczenia astronomiczne i geodezyjne wykonał technik geodeta Mariusz Meus z Krakowa.

Model układu wykonany będzie w skali 1:2200000000.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kompletnie pijana kobieta wjechała w bariery na parkingu B1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która Hondą Civic wjechała w bariery energochłonne na terenie parkingu przy hipermarkecie B1 w Rzeszowie. Okazało się, że kierująca miała ponad 3,6 promila.

Rzeszów

Postęp prac na budowie parkingu piętrowego z lądowiskiem przy szpitalu „na górce” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, trwa budowa piętrowego parkingu z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca 2026 roku. Sprawdzamy, na jakim...

Rzeszów

Ktoś uszkodził 20 samochodów przy ul. Żwirki i Wigury. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Rzeszowska policja zwróciła się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, do którego doszło na jednym z parkingów przy ul. Żwirki i Wigury. Nieznany sprawca uszkodził lakier w 20 samochodach.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek wraca po zimowej przerwie

RZESZÓW. Świeże produkty prosto od lokalnych producentów – po zimowej przerwie do Parku Papieskiego wraca Podkarpacki Bazarek. Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 7 marca.

Rzeszów

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Rzeszów

Kolejny etap rozbudowy ul. Wyspiańskiego. Powstanie przedłużenie do al. Witosa

RZESZÓW. Miasto przygotowuje kolejną inwestycję związaną z rozbudową ul. Wyspiańskiego. Powstanie jej przedłużenie i połączenie z al. Witosa. Najpierw jednak konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej – przetarg na wybór projektanta został już...

Rzeszów

Kilkaset rzeszowskich przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

RZESZÓW. Na 250 rzeszowskich przejściach dla pieszych będzie jaśniej i bezpieczniej. Zostaną doświetlone. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Niebezpieczne odkrycie niedaleko Rzeszowa. Interweniowali saperzy

W Hyżnem w powiecie rzeszowskim znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej. Saperzy zajęli się ich neutralizacją.

Reklama